Dropbox - skrócone adresy URL wykorzystane przez spamerów

Specjaliści od bezpieczeństwa z firmy Symantec poinformowali, że spamerzy wykorzystują funkcję Dropboksa, która pozwala na skracanie adresów URL. Za jej pomocą kierują internautów do stron sprzedających podejrzane produkty farmaceutyczne i przesyłają je internautom.

Dropbox - skrócone adresy URL wykorzystane przez spamerów

Dropbox

Dropbox posiada folder publiczny umożliwiający dzielenie się różnymi treściami. Oferuje on także funkcję skracania linków, z której można skorzystać w celu tworzenia krótkich linków do treści znajdujących się w folderze publicznym. Symantec informuje, że spamerzy linkują do zdjęć reklamujących podejrzane leki. Zawierają one linki do stron, gdzie można nabyć farmaceutyki.

Polecamy: Gartner: prywatne chmury w 9 urządzeniach na 10 przed rokiem 2015

Zobacz również:

  • Dropbox dodaje nowe narzędzia do wyszukiwania i organizowania plików
  • Jak sprawdzić czy ktoś zablokował Twój numer?

Nick Johnston z Symanteca mówi, że w ciągu 48 godzin obserwacji odkryto ponad 1 200 unikatowych linków Dropboksa używanych do spamowania. Serwis oferujący użytkownikom miejsce w chmurze został poinformowany i otrzymał pełną listę adresów URL wykorzystywanych przez spamerów. Różne usługi skracające linki od dawna wykorzystywane są przez spamerów, gdyż maskują rzeczywisty adres URL.

Zobacz też: GG Dysk. 3 GB miejsca dla użytkowników Gadu-Gadu

Niektóre serwisy starają się chronić użytkowników przed niebezpieczeństwami. Twitter pozwala np. na skracanie linków, ale sprawdza, czy nie są one niebezpieczne dla użytkownika. Można też podejrzeć długi adres URL po dłuższym unoszeniu się kursorem nad skróconym linkiem. Spamerzy są jednak dość kreatywni i sami tworzą własne oprogramowanie do skracania linków. W ten sposób stają się całkowicie niezależni.