Drożyzna w Polsce ogranicza rozwój WiFi

Zapowiedziane przez operatorów GSM ceny usług bezprzewodowego dostępu do internetu są zdecydowanie wygórowane – twierdzi Roman Napierała, dyrektor D-Link Polska. - To blokowanie idei powszechności - dodaje. Przedstawiona ostatnio przez jednego z operatorów stawka 14 zł za pół godziny połączenia z Internetem wywołała zdziwienie przedstawicieli producenta sprzętu sieciowego.

Zdaniem D-Linka, ceny dostępu do sieci Hot-Spot przedstawione przez operatorów blokują rozwój idei usług tego typu. W ostatnich dniach swoją promocyjną ofertę cenową zaprezentował operator sieci Plus GSM, który posiada kilkanaście Hot-Spotów w całej Polsce. Więcej ma tylko Era GSM, która zainstalowała urządzenia głównie w hotelach i własnych salonach sprzedaży. Era za korzystanie z Hot-Spotów nie pobiera w ramach promocji żadnych opłat. Tymczasem półgodzinne połączenie z Internete m kosztuje w obowiązującej do końca kwietnia promocji Plusa 14 zł.

To więcej niż koszt połączenia dial-up oferowanego przez Telekomunikację Polską, tłumaczy dyrektor D-Link Polska Roman Napierała. Dla mnie to ewidentny znak, że z bezprzewodowego dostępu do Internetu próbuje się sztucznie stworzyć dostępną nielicznym usługę luksusową. Według oferty 6 godzin połączenia z Internetem ma kosztować ponad 100 zł, a za taką stawkę większość dostawców usług internetowych oferuje bezprzewodowy dostęp do sieci przez cały miesiąc...Nie spodziewam się, by przy takich stawkach operatorów komórkowych znalazło się wielu chętnych na ich usługi. A niedawno jeszcze atakowana za blokowanie powszechności dostępu do Internetu Telekomunikacja Polska zyskała nie mniej zatwardziałych sojuszników w postaci operatorów GSM.

Klaus Dieter Hesse, wiceprezes D-Link Europe jako przykład podaje stawki obowiązujące u operatorów w Czechach - Półgodzinny koszt połączenia z Internetem w Hot-Spotach T-Mobile i Eurotel kształtuje się w przeliczeniu na około 5-7 zł. To niemal połowę taniej niż w Polsce.

W ten sposób idei powszechności bezprzewodowego Internetu w naszym kraju podcina się skrzydła – twierdzi Roman Napierała. Co prawda Hot-Spot Ery wciąż jest objęty bezpłatną promocją, ale już promocyjne ceny Polkomtela są jak na polskie, a nawet europejskie realia, zbyt wygórowane. Stawki Ery będą zapewne porównywalne, podobnie jak w przypadku cen za połączenia GSM.

To jednak dobra wiadomość dla właścicieli kawiarni, którzy planują inwestycję w bezprzewodowy Internet. Dzięki zaporowym cenom operatorów, tworząc własne sieci uzyskają dodatkowe źródło przychodów – przewiduje dyrektor D-Link Polska.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy również przedstawicieli firmy Polkomtel, operatora sieci Plus GSM - zapewniono nas, że najpóźniej jutro otrzymamy odpowiedź (wtedy też ją opublikujemy).

A co Wy sądzicie o cenach za dostęp WiFi w Polsce? Czekamy na Wasze opinie.


Zobacz również