Druga generacja Optane z pełnym wsparciem dla PCIe 4.0

Intel zaprezentował po raz pierwszy drugą generację Optane - będą to 144-warstwowe pamięci NAND. A kiedy trafią na rynek?

Intel zapowiedział, że dokładna prezentacja pamięci NAND drugiej generacji nastąpi w czerwcu, a jak na razie poinformował, że będą one w pełni kompatybilne z PCIe 4.0. Te dyski QLC SSD zostały nazwane Keystone Harbor, mają 144 trójwymiarowe warstwy NAND. To standard, który Intel chce wprowadzić w życie już od 2021 roku. Na rynku ma się wówczas pojawić 10 milionów sztuk tych dysków, ale technologia PLC, umożliwiająca umieszczenie 5 bitów w komórce, jest wciąż w fazie rozwoju. W tym roku zostaną wprowadzone dyski Optane SSD Alder Stream z jednym portem, w przyszłym roku - z dwoma.

Druga generacja Optane z pełnym wsparciem dla PCIe 4.0

Alder Stream to druga generacja dysków Optane SSD, korzystająca z 3D XPoint - rozwiązań, które mają bardzo mocny wpływ na wydajność i szybkość pracy. Zamiast jednej warstwy mamy tu aż cztery, a nowy kontrole ASIC z nowym firmware w pełni korzysta z możliwości dawanych przez PCIe 4.0. W planach są wersje pojemnościowe sięgające do 3TB. 3D XPoint może być stosowane z dyskami typu QLC NAND, Optane SSD oraz Optane Persistent Memory.

Zobacz również:

  • Intel Core i9-12900K przetestowany w Ashes of the Singularity
  • Procesory Core 11 generacji - Intel stawia na 5G i Wi-Fi 6E
  • Media Expert: najlepsze oferty promocyjne - co kupisz taniej? [23.09.2021]

Źródło: WCCF Tech