Druga jaskółka

Do niedawna przywilej tworzenia krążków z filmami DVD należał praktycznie wyłącznie do profesjonalistów zajmujących się cyfrowym wideo i masteringiem płyt DVD: urządzenia DVD-R, zresztą także firmy Pioneer, służyły przede wszystkim do przygotowania materiałów DVD do tłoczni i kosztowały krocie (około 20 tys. zł).

Do niedawna przywilej tworzenia krążków z filmami DVD należał praktycznie wyłącznie do profesjonalistów zajmujących się cyfrowym wideo i masteringiem płyt DVD: urządzenia DVD-R, zresztą także firmy Pioneer, służyły przede wszystkim do przygotowania materiałów DVD do tłoczni i kosztowały krocie (około 20 tys. zł).

Do archiwizowania dużych ilości danych DVD-R był za drogi i jego miejsce zajęły napędy DVD-RAM - zdecydowanie tańsze, ale posługujące się nośnikami nieakceptowanymi przez czytniki DVD. Konkurencyjny format DVD+RW, łączący zalety obu standardów zapisywalnego DVD, od dwóch lat nie wyszedł poza fazę prototypów, choć na tegorocznych targach CeBIT zapewniano o jego wdrożeniu do produkcji prawdopodobnie w lecie.

Przewidywania wojny formatów dotyczyły raczej walki DVD-RAM z DVD+RW, bo lansowanego przez Pioneera standardu DVD-R oraz DVD-RW nikt nie brał pod uwagę - oczywiście ze względu na cenę napędów. Tymczasem falstart DVD+RW i niezgodność DVD-RAM z czytnikami DVD pracowały na korzyść Pioneera, który w czasie trwającego ponad dwa lata zamieszania wokół formatów mógł opracować i wdrożyć do produkcji nagrywarkę mającą zmienić oblicze rynku CD i DVD. Tak narodził się napęd DVR-A03, przedstawiony na targach CeBIT'2001, a dziś już dostępny w sklepach po wciąż wysokiej, ale bardziej przystępnej cenie - 3899 zł.

Urządzenie Pioneera to połączenie nagrywarki CD-R/RW o szybkościach 8/4/24 oraz nagrywarki DVD-R/RW o prędkościach 2/1/4 (zapis DVD-R, zapis DVD-RW, odczyt DVD-ROM). Zapisane w DVR-A03 płyty DVD-R i RW są odczytywane przez prawie wszystkie odtwarzacze DVD. Dzięki temu nowy Pioneer jest napędem bardzo uniwersalnym, zgodnym z najpopularniejszymi dziś formatami (aczkolwiek nie zapisuje płyt CD-RW High Speed).

DVR-A03 wyglądem nie różni się wyglądem od typowego napędu CD czy DVD z interfejsem ATAPI. Ponieważ testowany przez nas egzemplarz był tzw. próbką inżynierską, a nie ostatecznym pakietem sklepowym, miał jedynie tymczasowe wyposażenie: czysty nośnik DVD-R 4,7 GB oraz aplikacje VOB InstantCD/DVD 6 i Prassi PrimoDVD do nagrywania płyt. W detalu napędowi towarzyszyć będzie program MyDVD firmy Sonic, znanej z profesjonalnego narzędzia DVDIt.

Napęd Pioneera poddaliśmy testom stosowanym wobec nagrywarek CD-R/RW (z użyciem InstantCD) oraz zmierzyliśmy czas nagrania filmu DVD o wielkości 4,3 GB (w programie PrimoDVD). W teście szybkości zapisu CD-R DVR-A03 wypadł nawet nieco lepiej niż konkurenci o tych samych parametrach. Jednak pozostałe testy - prędkości odczytu CD, zapisu i nadpisywania CD-RW oraz zrzucania audio - zakończył ze słabymi rezultatami. Może zmieni się to w wersji finalnej urządzenia, wspomaganej innym oprogramowaniem. Zapis płyty DVD trwał 27 minut 37 sekund i zakończył się powodzeniem. W porównaniu do nagrywania płyt CD-R daje to prędkość około 16x, zaś wypalony krążek odczytał się w każdym napotkanym napędzie DVD. Szkoda, że z braku nośników DVD-RW nie mogliśmy sprawdzić cech wielokrotnego zapisu.

Napęd Pioneera zwiastuje nowe: zmierzch CD wypieranego przez DVD. Jako że czyste krążki DVD-R kosztują około 80 zł, zaś DVD-RW - około 130 zł, DVR-A03 ma dużą szansę na rynkowe powodzenie, szczególnie w zastosowaniach biurowych (archiwizacja danych). Do rejestracji wideo oprócz nagrywarki potrzeba przecież dodatkowego osprzętu i mocnego peceta. Z myślą o miłośnikach własnych nagrań filmowych wysokiej jakości Pioneer wprowadzi we wrześniu stacjonarny magnetowid DVD-R/RW.

Pioneer DVR-A03

Rodzaj: nagrywarka CD-R/RW i DVD-R/RW ATAPI

Producent: Pioneer, www.pioneerdvdrw.co.uk

Informacje: DSV Trading, tel. (22) 5709954, www.dsv.com.pl

Cena: 3899 zł