Druga młodość

Najpopularniejsza linia komputerów Optimusa została odmłodzona i nie było to bynajmniej wygładzanie zmarszczek.

Mowa o dwóch najnowszych komputerach domowych ze znanej serii Young, które mieliśmy okazję przetestować. Optimus postanowił nie tylko odmłodzić wewnętrznie oferowane z tej serii komputery, ale również postawić na nietuzinkowy wygląd, wykorzystując całkowicie nowe obudowy.

Wyróżnia je dobra jakość wykonania, ładna stylistyka oraz zamontowany na przednim panelu, sporych rozmiarów, podświetlany na niebiesko wyświetlacz ciekłokrystaliczny. Oczywiście oprócz funkcji dekoracyjnej informuje o aktualnej godzinie lub czasie pracy systemu, aktywności twardego dysku i dodatkowego wentylatora. Ponadto, dzięki zintegrowanemu czujnikowi możemy odczytać temperaturę panuje w obudowie. Dzięki tak charakterystycznemu wyglądowi komputery te będą z pewnością bardzo łatwo rozpoznawalne, a sama obudowa może się stać charakterystycznym znakiem firmy.

Przetestowaliśmy dwa komputery z serii Young: Young DX 400 i Young DX 200. Oba przeznaczone są do wykorzystania w domu.

Young DX 400 to mocniejsza konfiguracja, oparta na procesorze Intel Pentium 4 2,4 GHz z 800-megahercową magistralą systemową oraz zaimplementowaną technologią hiperwątkowości (Intel Pentium 4 2,4 GHz to obecnie najwolniejsza jednostka centralna wykorzystująca tę technologię). Procesor cechuje się dobrym współczynnikiem wydajności do ceny, a jego wydajność w zupełności wystarczy przez dłuższy czas zarówno do zastosowań biurowych, jak i multimedialnych. Stanowiąca jeden z elementów zestawu karta graficzna ATI Radon 9600 nie zalicza się do najwydajniejszych, ale charakteryzuje dobrym współczynnikiem wydajności do ceny. Problemy możemy mieć z zachowaniem odpowiedniego komfortu grania najnowszych, a co za tym idzie najbardziej wymagających gier w wyższych rozdzielczościach (ponad 1024x768) lub z włączonymi efektami poprawy jakości generowanego obrazu (wygładzanie krawędzi, filtrowanie anizotropowe).

Niestety, komputer ten wyposażony jest standardowo tylko w jeden układ o pojemności 256 MB (wykonany w technologii PC 3200- efektywne taktowanie 400 MHz). Gdy zdecydujemy się go kupić, warto od razu podwoić wielkość pamięci, co pozwoli na pełne wykorzystanie dwukanałowego kontrolera pamięci, w który wyposażona jest płyta główna (chipset i865PE). Później możemy mieć kłopoty ze znalezieniem identycznego układu pamięci.

W zestawie tym należy docenić dosyć pojemny (80GB) i szybki twardy dysk (Samsung SP0802N) oraz dwa napędy optyczne: nagrywarkę (52x24x52) i czytnik DVD 16x/48x.

Young DX200

Jest to komputer, w którym główny nacisk położono na przystępną cenę. Uzyskano to dzięki zastosowaniu mniej wydajnego procesora (Intel Celeron 2,4 GHz) oraz wolniejszej karty graficznej, opartej na układzie ATI Radon 9200.

Procesor ma nie tylko wolniejszą magistralę systemową (400 MHz), ale także mniej pamięci cache L2, jedynie 128 KB. Dla porównania; procesor wykorzystany w Young DX 400 dysponuje 512 KB pamięci cache L2 oraz 800-megahercową magistralą systemową. Wykorzystanie mniej wydajnego procesora oraz karty graficznej wyraźnie odbiło się na wynikach testu, które pokazują, że Young DX 200 będzie miał kłopoty z zapewnieniem odpowiedniego komfortu grania w najnowsze gry bez wyłączania niektórych efektów czy zmniejszenia liczby szczegółów. Podobnie jak w komputerze DX 400, Young DX 200 wyposażony jest tylko w 256 MB pamięci (PC2700- efektywne taktowanie 333 MHz), dlatego warto byłoby ją podwoić, co ułatwi pracę z najnowszymi aplikacjami czy systemami.

Twardy dysk oraz napęd optyczny w postaci nagrywarki (w DX 200 zrezygnowano z dodatkowego napędu DVD) są identyczne jak w zestawie Young DX 400.

Podsumowanie

Oba komputery należą do jednej linii Young, przeznaczonej do wykorzystania w domu, i stanowią idealnie uzupełniającą się ofertę. Young DX 400 to dobrej klasy komputer dla bardziej wymagających użytkowników, zapewniający dobrą wydajność oraz bardzo dobre wyposażenie. Wprawdzie jest droższy o 41 procent od DX 200, ale zapewnia średnio o ponad 60 procent większą wydajność.

Young DX 200 to jego tańszy odpowiednik, przeznaczony głównie dla osób dysponujących mniejszą gotówką. Główny nacisk położono w nim na przystępną cenę kosztem mniejszej wydajności oraz trochę słabszego wyposażenia.

Producent Optimus

Model Young DX 400

Informacje Optimus, tel. (18) 4440500, www.optimus.pl

Cena 3901 zł

Podsumowanie: Komputer o sporych możliwościach dla bardziej wymagających użytkowników

+ dobra wydajność

+ bogate wyposażenie

+ oryginalna obudowa

- wysoka cena

Procesor Intel Pentium 4 2,4 GHz HT 800 MHz

Pamięć 1x256 MB PC3200

Karta graficzna ATI Radon 9600 128 MB

Twardy dysk Samsung 80GB 7200 obr./min.

Napędy optyczne Samsung SW-252B, LG GDR8161B

Możliwości 7,50

Jakość 7,5

Wydajność 4,3

Ocena końcowa 5,6

Producent Optimus

Model Young DX 200

Informacje Optimus, tel. (18) 4440500, http://www.optimus.pl

Cena 2767zł

Podsumowanie: Komputer o dobrym współczynniku możliwości do ceny.


Zobacz również