Druga, "podziemna" młodość P2P

W Stanach Zjednoczonych na celowniku RIAA znalazły się kolejne 493 osoby podejrzewane o nielegalne udostępnianie plików. Tymczasem Europejczycy nie boją się fali pozwów i konsekwencji związanych z nieautoryzowaną dystrybucją oraz pobieraniem muzyki i filmów z Internetu. Według danych kanadyjskiej firmy Sandvine, blisko 80% dziennego ruchu w sieciach europejskich providerów internetowych stanowi wymiana najnowszych produkcji filmowych, seriali telewizyjnych oraz albumów muzycznych pomiędzy użytkownikami serwisów P2P. Coraz więcej użytkowników obawiających się zdemaskowania schodzi jednak do podziemia - wybiera mniej popularne programy P2P, oferujące większą anonimowość w Internecie. Przedstawimy najciekawsze z nich.

Druga, "podziemna" młodość P2P

Prawie rok temu liczba użytkowników serwisu KaZaA, według firmy ComScore Media Metrix, wynosiła 35 milionów. Dzisiaj jest ich niewiele więcej, niż 20 milionów, co jednak nie oznacza, iż zainteresowanie serwisami P2P spada. Z jednej strony pojawia się opinia, iż jest to spowodowane rosnącą popularnością legalnych, internetowych sklepów muzycznych. Z drugiej strony wskazuje się na fakt, że użytkownicy w obawie przed namierzeniem, przesiadają się na mniej popularne programy P2P, które oferują im większą anonimowość.

P2P pod ciągłym obstrzałem

Nie ustaje krucjata amerykańskiego stowarzyszenia przemysłu muzycznego RIAA przeciwko użytkownikom sieci P2P. W ostatnich dniach liczba pozwanych przez stowarzyszenie internautów zbliżyła się do granicy 3000 – kolejne 493 osoby będą musiały stawić czoło konsekwencjom związanym z nielegalną dystrybucją muzyki w Internecie. Jak tłumaczy Jonathan Lamy, kierownik departamentu komunikacji w RIAA: "Zawsze będziemy mieli do czynienia z jakimś stopniem piractwa w Internecie, tak jak zawsze będziemy doświadczali piractwa drogowego. Naszą ideą jest jednak stworzenie takich warunków, aby swobodnie mogły się rozwijać legalne, internetowe sklepy muzyczne, które naszym zdaniem stanowią solidną alternatywę dla sieci P2P". Wszelkie informacje o walce RIAA z nielegalną dystrybucją plików w sieciach P2P zebraliśmy w wątku:http://www.idg.pl/news/watek/23.html

Co ciekawe, według badań NPD Group, wymiana plików w sieciach P2P jest w fazie spadkowej, o czym może świadczyć wypowiedź Russa Crupnicka, szefa działu muzyki i filmów w NPD Group: "Nasze długoterminowe wyniki badań ruchu w sieciach P2P obrazują dobitnie, iż w porównaniu do poprzedniego roku, wykorzystanie sieci P2P spada. Daje się jednak zauważyć pewną stabilizację na przełomie ostatnich 6 miesięcy".

Nie interesuje nas alternatywa?

Mimo imponujących wyników sprzedaży internetowego sklepu muzycznego Apple – iTunes Music Store, który w pierwszym roku swojej działalności sprzedał 70 milionów utworów, niezależni eksperci podkreślają, że fakt ten nie miał bezpośredniego wpływu na spadek popularności sieci P2P, wokół których koncentruje się nielegalna wymiana plików. Sam Steve Jobs – szef Apple przyznaje, iż plan zakładał sprzedaż na poziomie 100 milionów utworów. Mimo niedawnego zaistnienia Napstera w Wielkiej Brytanii pozostaje on niedostępny dla reszty europejskich użytkowników, tak jak i iTunes, którego wejście na Stary Kontynent jest co chwila przekładane. Szerzej o dostępności oraz ofercie największych internetowych sklepów muzycznych pisaliśmy w artykule "Gdzie legalnie i tanio kupić muzykę?" -http://www.pcworld.pl/news/66313.html . Na naszym rodzimym rynku machina podobnych przedsięwzięć również zaczyna się powoli rozkręcać, o czym świadczyć może niedawno przez nas testowany sklep Soho.pl (więcej w artykule "Soho.pl – muzyczny zakup kontrolowany" - http://www.pcworld.pl/news/66614.html ). "W ciągu pierwszego tygodnia działalności sprzedaliśmy kilkaset plików - w tym samym czasie nasz serwis odwiedziło ok. 10,5 tys. internautów. Muszę jednak od razu zastrzec, że spodziewaliśmy się mniej wiecej takiego zainteresowania naszym serwisem - wiemy, jak trudno jest przekonać użytkowników do korzystania z w pełni legalnych, ale za to płatnych serwisów muzycznych. Jestem jednak pewien, że zainteresowanie naszą ofertą będzie cały czas rosło - tak samo jak nasza sprzedaż i liczba klientów" - powiedział nam Radek Samoszuk z Soho.pl (http://www.soho.pl ).

Graham Muld, analityk z firmy ComScore Media Metrix podkreśla: "Użytkownicy przesiadają się na mniej znane programy P2P, takie jak Bit Torrent, czy eMule. Samych użytkowników BitTorrenta było w lutym już ponad 400 tysięcy, podczas gdy w listopadzie 2003 roku, ich liczba wynosiła niewiele ponad 200 tysięcy. Oczywiście w porównaniu do liczby użytkowników sieci KaZaA, jest to zaledwie drobny margines nie mający większego wpływu na ogólną liczbę internautów korzystających z sieci P2P. Dominuje jednak przekonanie, iż mniej znane programy oferują użytkownikom większą anonimowość".

Szybsze sieci, większe pliki

Zarówno w Europie, jak i Stanach Zjednoczonych, ponad 30% posiadaczy szybkich sieci szerokopasmowych korzysta z sieci P2P. Pomiędzy obydwoma regionami zauważalna jest jednak pewna różnica. Europejczycy pobierają zazwyczaj pliki o większym rozmiarze – filmy lub programy, a co za tym idzie, serwisy w stylu BitTorrenta, czy eMule są na starym kontynencie popularniejsze. Kanadyjczycy z Sandvine (http://www.sandvine.com ), wskazują na najbardziej aktywne kraje Europy, w których używa się szerokopasmowego dostępu do Internetu w wymianie plików poprzez sieci P2P: Wielka Brytania, Niemcy oraz Francja. Nie da się ukryć, iż wzrost popularności i dostępności do szerokopasmowego, szybszego Internetu, szybsze komputery oraz coraz większe dyski twarde, powodują wzrost zainteresowania plikami o coraz większym rozmiarze. To oczywiście przyprawia przemysł filmowy o wielki zawrót głowy.

Sieci alternatywne

Wymienianie plików poprzez sieć alternatywną dla FastTrack (wykorzystywaną przez KaZaA Media Desktop) ma swoje dobre strony. Pomimo mniejszej liczby użytkowników i dłuższego czasu oczekiwania na wyniki wyszukiwania transfery podczas pobierania są porównywalne lub większe od tych, które można osiągnąć w KMD.

Wśród drugoplanowych sieci P2P można wymienić te znane: eDonkey2000 (Overnet), eMule, BitTorrent, DC++ oraz te mniej popularne: Piolet oraz WASTE.

Druga, "podziemna" młodość P2P

Główne okno programu eDonkey2000

Oryginalny klient sieci eDonkey2000 ceniony jest przez użytkowników głównie za stabilność i szybkość działania. Aplikacja posiada funkcję wznowienia pobierania, a pojedynczy plik może pobierać z kilku lokacji, co wydajnie skraca cały proces. Program oferuje również funkcję chatu, ma możliwość zmiany wyglądu interfejsu (obsługa skórek) oraz podaje szczegółowe statystyki dotyczące wyszukiwania i pobierania plików (łącznie z wykresami).

eDonkey2000 0.53 do pobrania z naszego serwisu FTP:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/3434/eDonkey2000.0.53.html

Twórcy "osiołka" stworzyli również jego kolejną, ulepszoną wersję o nazwie Overnet, która nie wykorzystuje centralnych serwerów do wyszukiwania zasobów (zasada działania nieco zbliżona do protokołu Gnutelli). Klient sieci Overnet oferuje funkcje ułatwiające pobieranie plików: wznawianie, czy jednoczesne pobieranie tego samego pliku z kilku różnych źródeł. Użytkownicy mogą umieszczać na swoich stronach odniesienia do konretnych plików, których kliknięcie spowoduje uruchomienie programu i rozpoczęcie pobierania.

Overnet 0.53a do pobrania z naszego serwisu FTP:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/3573/Overnet.html

eMule to mutacja oryginalnego klienta eDonkey2000, wzbogacona w kilka ciekawych dodatków i usprawnień. Aplikacja jest zorientowana na duże pliki tzn. szybciej znajdziemy cały album danego wykonawcy niż pojedyńcze utwory. Z kolei eMule Plus to "klon klona", czyli nieoficjalna odmiana nieoficjalnego klienta, rozwijana na zasadzie Open Source. Za jego pomocą można bez problemu wyszukiwać i udostępniać pliki w Internecie.

eMule 0.43g do pobrania z naszego serwisu FTP:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/3476/eMule.html

eMule Plus 1k do pobrania z naszego serwisu FTP:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/3436/eMule.Plus.html

Druga, "podziemna" młodość P2P

Główne okno programu Shareaza

Zasada działania sieci BitTorrent różni się od poprzedników. Aby korzystać z jej zasobów należy najpierw zainstalować program przygotowany przez twórcę sieci, Brama Cohena, a następnie jedną z licznych aplikacji klienckich. Następnie należy pobrać umieszczony na stronach internetowych odpowiedni plik .torrent, który zawiera w sobie informacje jaki plik chcemy pobrać i gdzie można go znaleźć. Wśród popularnych klientów sieci BitTorrent można wymienić programy ABC, BitSpirit oraz Shareaza, która dodatkowo umożliwia korzystanie z sieci eDonkey2000.

Instalacja sieci BitTorrent 3.4.2 do pobrania z naszego serwisu FTP:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/3257/BitTorrent.html

Shareaza 1.8.11.0 do pobrania z naszego serwisu FTP:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/3285/Shareaza.html

ABC 2.6.7 do pobrania z naszego serwisu FTP:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/3593/ABC...Yet.Another.Bittorrent.Client...2.6.7.html

BitSpirit 2.5 do pobrania z naszego serwisu FTP:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/3483/BitSpirit.html

Rośnie również grono fanów sieci DirectConnect, która zadebiutowała kilka lat temu. Zasada działania sieci opiera się na architekturze klient-serwer, dzięki czemu poszczególni użytkownicy mogą tworzyć własne, zamknięte grupy, w ramach który będzie można współdzielić pliki. Oczywiście w Internecie dostępnych jest kilkaset oficjalnych serwerów, których użytkownicy mogą wymieniać dowolne pliki. Wśród popularnych programów obsługujących sieć DirectConnect jest DC++, darmowy klient tworzony w ramach projektu Open Source.

DC++ 0.401 do pobrania z naszego serwisu FTP:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/3202/DC...html

Wśród tych mniej znanych sieci P2P zdecydowanie wyróżnia się MANOLITO/MP2P. Jej popularny klient, Piolet, zapewnia swoim użytkownikom wysoki stopień prywatności oraz komfort pracy. Wysokie transfery i szybkie wyszukiwanie osiągane są dzięki wykorzystaniu protokołu UDP. Dodatkowo aplikacja posiada wbudowany odtwarzacz plików multimedialnych.

Piolet 1.05 do pobrania z naszego serwisu FTP:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/3422/Piolet.html

Do tworzenia podziemnych, zamkniętych sieci P2P idealnie nadaje się protokół i aplikacja kliencka WASTE. Dzięki nim można współdzielić pliki w ramach niewielkich, prywatnych grup użytkowników (z reguły do 50 komputerów). Protokół wykorzystuje bezpieczne szyfrowanie za pomocą pary kluczy (prywatnego i publicznego) na poziomie połączenia, dzięki czemu przesyłane dane mogą być odczytane wyłącznie przez adresata. Użytkownicy WASTE mają także do dyspozycji komunikator internetowy oraz chat grupowy.

WASTE Unofficial 1.4 Alpha 3 do pobrania z naszego serwisu FTP:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/3364/WASTE.Unofficial.html

Druga, "podziemna" młodość P2P

Główne okno programu Xolox 2.0

Użytkownicy i fani kilku sieci jednocześnie powinni skorzystać z najnowszego wydania aplikacji klienckiej XoloX Ultra, która pozwala przeszukiwać zasoby i pobierać pliki użytkowników kilkunastu popularnych programów do bezpośredniej wymiany plików (Morpheus, Gnutella, Kazaa, eDonkey, iMesh, Overnet, Grokster, Limewire, G2 i innych). Co więcej, w programie umieszczono wbudowaną obsługę publicznych serwerów proxy w celu zapewnienia większej anonimowości w czasie wymiany plików.

Xolox Ultra 2.0 do pobrania z naszego serwisu FTP:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/3592/XoloX.Ultra.html

Zapraszamy również do zabrania głosu w pojedynku pomiędzy klientami sieci P2P - KaZaA oraz eDonkey2000, który odbywa się na łamach magazynu PC World Online:http://www.pcworld.pl/pojedynek/9.html