Drugi flesz cyfrówki


Gra w klasy

Drugi flesz cyfrówki

Różne oznaczenia klas prędkości stosowane w kartach pamięci flash.

Wybierając kartę pamięci, napotkamy wiele różnych nazw i oznaczeń. Łatwo się w nich pogubić - nie wiadomo, czy wybrać 100x, 80x, CLASS 2 czy 4, a może warto szukać oznaczenia typu High Speed czy Ultra? Radzimy najpierw zapoznać się z wynikami naszych testów - nie zawsze oznaczenie klasy prędkości idzie w parze z ich faktyczną wydajnością. Na ogół jednak modele, które producent oznacza jako szybsze, lepiej wypadają w testach. Należy zwracać uwagę na dwa rodzaje oznaczeń - liczbę z iksem oraz cyfrę przy słowie CLASS. Pierwsze oznaczenie wywodzi się z czasów, gdy w komputerach pojawiły się napędy CD-ROM odczytujące dane z prędkością 150 KB/s. Ta prędkość odpowiada odczytowi 1x. Karty z oznaczeniem 80x, 100x czy 150x mogą osiągać wielokrotność tej wartości - czyli 80x150 = 12 MB/s, 100x150 = 15 MB/s i 150x150 = 22,5 MB/s. Oznaczenie ze słowem CLASS, opracowane przez wspomniane wyżej stowarzyszenie SDA, dotyczy nowego standardu kart SD HC. Określono trzy klasy prędkości: CLASS 2, CLASS 4 i CLASS 6. Cyfry oznaczają minimalną liczbę megabajtów danych zapisywanych na karcie w ciągu sekundy.

Oznaczenia wydajności kart pamięci nie bierze się z powietrza i nie jest jedynie wymysłem specjalistów od marketingu. Wydajność poszczególnych produktów zależy od zastosowanych komponentów. Producenci kart pamięci mają do wyboru dwa rodzaje: SLC (Single Level Cell) oraz MLC (Multi Level Cell). Komponenty SLC umożliwiają zapisanie w jednej komórce tylko jednego bitu informacji (stan 0 lub stan 1), moduły MLC zaś pozwalają na zapis kilku bitów - rozróżniają wiele stanów poziomu ładunku elektrycznego. Karty SLC umożliwiają dużo szybszy zapis danych, 80-90 procent transferu możliwego do uzyskania przy ich odczycie. Karty MLC zapisują informacje nawet pięciokrotnie wolniej, niż odczytują, ale są dużo tańsze. Jeśli komórka typu MLC pozwala zapisać cztery bity informacji, to do budowy modułu używa się czterokrotnie mniej materiału niż do 1-bitowej SLC.

Gigabajtyw dobrej cenie

Tak tanio jeszcze nie było. Karty pamięci - szczególnie Secure Digital - nie zaliczały się do tanich nośników. Ze wzrostem popularności aparatów cyfrowych, a także innych urządzeń wykorzystujących nieulotną pamięć przenośną, spada cena 1 GB. W numerze marcowym z 2006 roku cieszyliśmy się, że już za 132 złote można kupić dobrą kartę SD (Pentagram PentaFlash HighSpeed Pro) o pojemności 512 MB. Teraz za szybkiego, 4-gigabajtowego Kingstona SD HC CLASS 2 SD2/4GB zapłacisz tylko 129 złotych.

Drugi flesz cyfrówki
Drugi flesz cyfrówki

Zwycięzcy i przegrani

Drugi flesz cyfrówki

Parametry techniczne i wyniki testów kart Secure Digital

W grupie kart CompactFlash zwyciężył model SanDisk SDCFX4-4096-902 o pojemności 4 GB. Uzyskał najlepsze noty ze względu na dobrą wydajność i niezłe wyposażenie - producent dostarcza również oprogramowanie do odzyskiwania utraconych danych, RescuePRO Deluxe, oraz pudełko i pokrowiec. Na etykiecie karty można znaleźć informację, że jej maksymalna prędkość wynosi 266x, czyli prawie 40 MB/s. W teście udało się uzyskać nieco mniej - 36,5 MB/s przy odczycie i 28,1 MB/s przy zapisie danych. Karta świetnie wypadła także w sprawdzianach wykonanych aparatami cyfrowymi - Nikonem D2X oraz Sony Alpha 700 - w ciągu 30 sekund zarejestrowała odpowiednio 75 i 116 klatek. Najsłabsze modele w tym samym czasie zarejestrowały zaledwie 43 i 36 ujęć.

Drugi flesz cyfrówki

Parametry techniczne i wyniki testów kart CompactFlash

W grupie Secure Digital zwycięzcą okazał się Kingston SD2 o pojemności 4 GB. Bardzo dobra wydajność tego produktu była dla nas zaskoczeniem, bo karta została oznaczona jako stosunkowo wolna - przyznano jej klasę 2, co informuje o zapisie z prędkością rzędu 2 MB/s. Tymczasem w teście Kingston uzyskał 19,9 MB/s (odczyt) oraz 19,1 MB/s (zapis), co pozwala na zaliczenie go do CLASS 6. Bierzemy zatem w tym wypadku pod uwagę to, że poszczególne egzemplarze mogą się bardzo od siebie różnić i może się okazać, że inne tak samo oznaczone karty nie osiągną tak dobrych wyników.

W teście wyróżniliśmy także kilka modeli, zwracając szczególną uwagę na dwa aspekty: wydajność i opłacalność. Najwydajniejszą kartą CF okazał się produkt z tej samej serii, co zwycięzca - SanDisk SDCFX4-2048-902 o pojemności 2 GB. W grupie SD najwydajniejszy był SanDisk SDSDX3-1024-902. Tuż za nią sklasyfikowaliśmy kartę Panasonica - odporną na wyginanie i temperaturę RP-SDV01G.

Wśród urządzeń, które osiągają najlepszy stosunek jakości do ceny, wyróżniamy produkt polskiej firmy GoodRAM - CFC8192X150GR. Ta sporo tańsza (patrz cena 1 GB) od zwycięzców karta praktycznie im nie ustępuje pod względem wydajności - mankamentem jest jedynie słabe wyposażenie. Najbardziej opłacalną kartą SD został wspomniany wyżej zwycięzca.