Drugi "pirat" w Parlamencie Europejskim

22-letnia Amelia Andersdotter będzie drugą eurodeputowaną z ramienia Partii Piratów. Fotel w Parlamencie Europejskim zyskała dzięki ratyfikacji Traktatu z Lizbony, któremu "piraci" byli... przeciwni.

Amelia Andersdotter zostanie najmłodszą eurodeputowaną. Vaclav Klaus, prezydent Czech, który jako ostatni złożył podpis pod Traktatem, otworzył drogę do politycznej kariery 22-letniej Szwedki. Andersdotter zdecydowała się nawet porzucić studia na Uniwersytecie w Lundzie, by móc poświęcić się działalności w Parlamencie Europejskim.

W ostatnich wyborach w Szwecji Partia Piratów zdobyła 7 proc. poparcia. Dzięki temu uzyskała jedno miejsce w PE (eurodeputowanym został Christian Engstrom), z możliwością uzyskania drugiego w przypadku ratyfikacji Traktatu z Lizbony. Warto przypomnieć, że Partia Piratów była przeciwna przyjęciu Traktatu z Lizbony - teraz dzięki jego ratyfikacji podwoiła liczbę swoich eurodeputowanych.

Amelia Andersdotter zasiądzie w Parlamencie Europejskim na początku grudnia 2009 r. Ma zamiar zająć się kwestiami związanymi z prawem autorskim oraz zagadnieniami z zakresu ekonomii.

Bardzo dobry wynik, jaki uzyskała Partia Piratów w ostatnich wyborach zawdzięcza głośnym przepychankom związanym z serwisem The Pirate Bay oraz wprowadzeniem w Szwecji bardzo restrykcyjnego prawa antypirackiego IPRED (umożliwia ono właścicielom praw autorskich dostęp do danych osób pobierających pirackie pliki). Te dwa czynniki sprawiły, że wzrosło poparcie dla Piratów, które przewyższyło nawet poparcie, jakie uzyskała Partia Zielonych.

źródło: TorrentFreak