Drugie uderzenie

Kolejne internetowe portale stają się celem hakerskich ataków. Wczoraj ofiarą padły eBay, Amazon oraz Buy.com.

Zaledwie w dzień po przejściowym unieruchomieniu portalu Yahoo! hakerzy przypuścili atak na kolejne serwisy online. Tym razem celem były popularne sklepy internetowe - eBay, Amazon oraz Buy.com. Zaatakowano je taką samą metodą jak w przypadku Yahoo!, czyli nie włamując się do serwera obsługującego serwis, ale przeciążając system zadawaniem ogromnej ilości zapytań w jednym czasie. Jako pierwszy problem odnotowała firma Buy.com, której to witryna stała się praktycznie całkowicie niedostępna dla internautów.

"Nagle ruch wzrósł do 800 Mb/s, co stanowi ośmiokrotnie więcej niż całkowita przepustowość naszego systemu wykorzystywana zazwyczaj w ok. 30%. Nasze służby techniczne natychmiast przystąpiły do analizowania problemu i już po chwili jasne było, iż jest on wynikiem zewnętrznego ataku" - powiedział Greg Hawkins, szef Buy.com.

Niedługo później identyczne problemy spotkały Amazon.com, a także CNN.com. Ucierpiała również firma eBay.com, jednak - ponieważ duża część jej internetowych zasobów rozlokowana jest na różnych serwerach - użytkownicy mogli bez przeszkód korzystać co najmniej z części z nich.