Drugie wydanie Windows Server 2003

Microsoft udostępnił planowane uaktualnienia oprogramowania, w tym drugie wydanie systemu operacyjnego Windows Server 2003.

Wraz z Windows Server 2003 R2, firma udostępniła także SP 2 (service pack) dla Security Acceleration (ISA) Server 2004 - produktu zapewniającego funkcje zapory ogniowej i VPN dla oddziałów zamiejscowych.

Windows Server 2003 R2, który dostarczany jest w wersji 32 i 64-bitowej, opiera się na Windows Server 2003 SP1 i jest pierwszym wydaniem 'pośrednim' systemów operacyjnych, które firma zapowiedziała w maju 2004 r. Wydania takie mają pojawiać się pomiędzy głównymi uaktualnieniami systemów operacyjnych, planowanymi na cykle czteroletnie.

Nowe mechanizmy zawarte w R2, to m.in. scentralizowana replikacja plików oraz technologie zarządzania drukowaniem, które mają ułatwić powielanie i drukowanie plików w różnych lokalizacjami oddziałów zamiejscowych. Ponadto R2 zawiera zestaw technologii, dostępnych wcześniej jako dodatki do systemu, które pozwalają na bardziej efektywną współpracę Windows Server z systemami opartymi na Uniksie.

Ważnym rozszerzeniem w Windows Server 2003 R2, znacznie ułatwiającym współdzielenie aplikacji i zarządzanie użytkownikami miedzy partnerami biznesowymi, jest Active Directory Federation Services. ADFS jednym z finalnych elementów platformy zarządzania tożsamością Microsoftu i jest implementacją protokołu WS-Federation, opracowanego wraz z IBM.

ISA Server 2004 SP 2 zawiera możliwość buforowania i obsługę sprowadzania zawartości z Background Intelligent Transfer Sevice (BITS) - usługi transferu plików używanej przez Microsoft Windows Update do sprowadzania uaktualnień i service packs. Buforowanie BITS zapewnia efektywniejsze rozprowadzanie uaktualnień i łatek, które transmitowane są w małych porcjach danych, składanych po stronie odbierającej.

Uaktualnienie ISA Server pozwala także na kompresowanie zawartości HTML i serwowanie jej z bufora webowego do klienta. Ponadto SP 2 zawiera technologię, która pozwala ustalać priorytety dla ruchu, co ma zapewnić lepszą obsługę aplikacji krytycznych.

ISA Server 2004 SP2 można sprowadzić z MSDN Load Center ( www.microsoft.com/isaserver ) Dostępny jest także za pośrednictwem Microsoft Update.

Windows Server 2003 R2 dostępny jest bezpłatnie dla użytkowników z kontraktem Software Assurance. Dla pozostałych cena Standard Edition wynosi 999 USD (pięć licencji CALS), Enterprise Edition 3 999 USD (również pięć licencji CALS).