Druk 3D: ogromne zainteresowanie drukowaniem broni. Jest się czego bać?

Technologia druku 3D to wspaniałe rozwiązanie, które niesie niestety ze sobą również pewne zagrożenia. Potwierdza to ogromna popularność stron pozwalających na pobranie danych umożliwiających wydrukowanie np. pistoletu.

Technologia pozwalająca na drukowanie przestrzenne z pewnością w przyszłości wpłynie na nasze życie. Nie dość bowiem, że oferuje niesamowity potencjał w zakresie medycyny (np. drukowanie egzoszkieletów, czy komórek macierzystych), pozwoli nam np. na kupienie za pośrednictwem Internetu jakiegoś towaru, który natychmiast można będzie wydrukować na domowej drukarce 3D.

Niestety druk przestrzenny niesie również poważne zagrożenia dla społeczeństwa. Drukarki 3D stają się bowiem coraz tańsze i częściej lądują w domach zwykłych śmiertelników. Niektórzy z nich natomiast sięgają do "mrocznej strony" technologii i szukają w Internecie projektów pozwalających na wydrukowanie tak niebezpiecznych narzędzi, jak np. broń palna.

O tym, że tak faktycznie jest świadczą dane przedstawione właśnie przez oferujący dostęp do tego typu treści (obecnie można wybierać pomiędzy 90 różnymi projektami, począwszy od tłumików a skończywszy na modelach granatów) uruchomionego w grudniu 2012 roku serwisu DEFCAD. Obecnie odwiedza go bowiem co godzinę 3000 internautów z całego świata. Do tej pory pobrali oni w sumie 250 000 plików.

_______________________

Jak sądzicie, jest się czego obawiać?


Zobacz również