Druk 3D pozwolił stworzyć egzoszkielet dla dwuletniej Emmy

Technologia pozwalająca na drukowanie 3D znajduje coraz więcej niesamowitych zastosowań. Potwierdza to przypadek dwuletniej Emmy, która dzięki niej może poruszać ramionami. Zobaczcie film!

Drukowanie 3D to wspaniałe rozwiązanie (wcale nie takie nowe), które zdaniem niektórych może zapoczątkować prawdziwą rewolucję przemysłową (o jego możliwościach pisaliśmy szeroko w artykule "Drukowanie 3D, rapid prototyping - z czym to się je?"). Pozwala na szereg przydatnych zastosowań, z których mogą korzystać m.in. ludzie borykający się z pewnymi schorzeniami. Przykładem jest tutaj dwuletnia Emma, która dzięki trójwymiarowej technologii może się lepiej rozwijać i pełniej cieszyć życiem.

Emma cierpi na rzadką chorobę o nazwie Artrogrypoza, która powoduje, że nie jest w stanie bez pomocy z zewnątrz podnosić rączek. Na szczęście technologia druku 3D pozwoliła na wydrukowanie plastikowego egzoszkieletu (umieszczony on został na specjalnej kamizelce), który pozwala dziewczynce poruszać ramionami.

Co istotne, gdyby któryś element egzoszkieletu uległ złamaniu, lub Emma by z niego wyrosła, nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć jego nową wersję.

Do wydruku 3D została wykorzystana drukarka Stratasys 3D. Z efektami jej pracy i historią Emmy możecie się zapoznać na poniższym filmie:

Niesamowita technologia o niesamowitych możliwościach:) Co ważne, za kilka lat z pewnością zagości na naszych biurkach.