Druk 3D: teraz kolej na rakiety

Grupa brytyjskich naukowców poinformowała, że udało jej się wydrukować pierwszą na świecie rakietę.

Technologia druku 3D daje niesamowite możliwości. Dzięki niej powstały już m.in. elementy ułatwiające życie chorym, broń palna, samochody i domy. Ponadto drukarki 3D znalazły zastosowanie przy produkcji samolotów, do których, jak się właśnie dowiadujemy, dołączyły również rakiety.

Brytyjski zespół składający się z 30 inżynierów poinformował, że po czterech latach prac wydrukował pierwszą na świecie rakietę. Przez słowo wydrukował należy tutaj jednak rozumieć, że zdecydowana większość elementów, z których składa się urządzenie powstała przy wykorzystaniu druku 3D.

Zobacz również:

  • Blue Origin zabiera w kosmos kolejnych pasażerów
Druk 3D: teraz kolej na rakiety

Rakieta zbudowana przy wykorzystaniu technologii druku przestrzennego

Jak widzicie na powyższym zdjęciu, rakieta wielkością dorównuje człowiekowi. Dodatkowo dowiadujemy się, że waży ok. 3 kilogramy.

Potrzebne wsparcie

Zbudowanie rakiety kosztowało 6 tys. funtów. Do zakończenia projektu potrzebne jest jednak kolejne 15 tysięcy funtów, które zespół zamierza zebrać przy wykorzystaniu Kickstartera. Gdy uda się to zrobić, rakieta zostanie wyniesiona przez balon z helem na wysokość 20 tysięcy metrów, gdzie następnie dzięki modułowi GPS zostaną odpalone silniki, które powinny pozwolić na osiągnięcie prędkości 1610 kilometrów na godzinę.

Po co?

Grupa naukowców podkreśla, że projekt nie ma żadnej wartości handlowej. Jego celem jest pokazanie możliwości technologii druku 3D w aeronautyce, a tym samym przyspieszenie procesu jej wdrażania w tej dziedzinie nauki.