Drukarka drukarce nierówna

Porządne biurowe urządzenia drukujące nie są tanie. Jednak odpowiednio dobierając sprzęt do potrzeb firmy możesz liczyć na zwrot z inwestycji. Kluczowe czynniki i parametry, które pomogą ci dopasować ofertę producentów do twoich wymagań to budowa mechanizmu drukującego, koszty drukowania obejmujące wydajność i cenę materiałów eksploatacyjnych, jak również wyposażenie podstawowe i dodatkowe oraz możliwości rozbudowy.


W mechanizmach LED-owych w miejsce tzw. działa laserowego zastosowano matrycę diod LED, której zadaniem jest naświetlanie obrazu na bębnie pobierającym toner. Technologia pozwala budować szybkie i ekonomiczne urządzenia o zwartej konstrukcji – LED-y zajmują mniej miejsca niż laser a światło pada bezpośrednio na bęben. W drukarkach laserowych LED-owych bęben światłoczuły z reguły wystarcza na wydrukowanie większej liczby stron niż pojemnik z tonerem, dlatego tańsze w eksploatacji są urządzenia pozwalające na wymianę samego pojemnika z tonerem. Ceramiczne, odporne na wycieranie bębny elektrofotograficzne w najbardziej zaawansowanych urządzeniach wytrzymują sto tysięcy naświetleń, czyli praktycznie służą przez całe „życie” drukarki a użytkownikowi pozostaje tylko wymiana pojemników z tonerem. Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie mechanizmu drukującego pionowo. Zaletą tego rozwiązania jest duża oszczędność miejsca (obrys drukarki pionowej kolorowej jest podobny do drukarek monochromatycznych, a są tylko wyższe).

Drukarka drukarce nierówna

Część producentów jak np. OKI, Xerox porzuciła atramentowe mechanizmy drukujące i oferuje laserowe lub LED-owe urządzenia głównie bo biurowych zastosowań. Nie oznacza to jednak, że atramentówki biurowe są w defensywie. Wręcz przeciwnie w tej grupie urządzeń można znaleźć nieduże i tanie w eksploatacji urządzenia, która sprawdzą się w większości małych firm.

Ważny aspekt specyfikacji wielofunkcyjnego urządzenia laserowego to obsługa drobnoziarnistych tonerów polimeryzowanych. Toner taki, w porównaniu do tradycyjnego charakteryzuje się dużo mniejszą średnicą cząstek i zapewnia lepszą jakość wydruku. Mają one wyraziste kolory, bo nie blakną podczas termicznego utrwalania, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych tonerów. Drukowanie nim jest też bardziej efektywne bo cząsteczki szybciej przylegają do papieru.

Zobacz również:

  • Jaką drukarkę z systemem stałego zasilania atramentem kupić? [RANKING 2023]
  • Przegląd drukarek fotograficznych 2023 - jaką drukarkę do zdjęć wybrać?

Laserowe urządzenia drukujące w kolorze dzielą się na jedno- i czteroprzebiegowe. W drukarkach jednoprzebiegowych każdy z kolorów podstawowych ma własny laser i bęben. W modelach czteroprzebiegowych drukowanie jest wolniejsze bo laser i bęben są wspólne a tonery umieszczone w rewolwerowym mechanizmie po kolei z nich korzystają. Drukarki czteroprzebiegowe są z powodu dużej liczby elementów ruchomych głośniejsze od jednoprzebiegowych, a wymiana tonerów jest czasochłonna i bardziej skomplikowana. Drukarki jednoprzebiegowe są szybsze, ale też droższe, dlatego do mniejszych biur to właśnie modele czterobiegowe są częściej wybierane.

W biznesowych atramentowych urządzeniach wielofunkcyjnych ważna jest nie tyle jakość wydruków co koszty eksploatacji i szybkość pracy urządzenia, dlatego nie warto inwestować w modele droższe, w których zastosowano atramenty sześciokolorowe. Czteroatramentowy mechanizm drukujący z oddzieloną głowicą drukującą w zupełności wystarczy. Warto natomiast zadbać żeby drukarka umożliwiała wykorzystywanie wysokowydajnych pojemników z czarnym tuszem – w końcu dokumentów czarno-białych drukuje się najwięcej.

Ciekawą propozycją do drukowania w kolorze są urządzenia Epsona wyposażone w mechanizm drukujący z systemem stałego zasilania atramentem (ITS). T W tych drukarkach pojemniki na tusz umieszczone są na zewnątrz obudowy a użytkownik dolewa go ze specjalnych buteleczek. Każda butelka z kolorowymi tuszami wystarcza na wydrukowanie 6500 stron a czarny na 4000 stron. Po obliczeni kosztów drukowania, okazuje się że drukarki ITA są jednymi z najtańszych w eksploatacji. Koszty drukowania są tka niskie że nie opłaca się do nich kupować nawet tuszy zamiennych. Co ważne system filtrów i oryginalne tusze producenta gwarantują, że drukarka będzie działać bez jakichkolwiek problemów, a wydruki mają odpowiednią jakość i są trwałe.

Drukarka drukarce nierówna - Gdzie szukać oszczędności

Laserowe lub LED-owe urządzenia wielofunkcyjne w cenie 500 – 700 zł, chociaż pozwalają na zastosowanie tonerów o objętości (2000 - 3000 stron), to rzadko kiedy umożliwiają drukowanie w cenie poniżej 10 groszy za stronę. Czasami koszty drukowania są większe od ekonomicznych urządzeń atramentowych w tej cenie. Laserówki nadrabiają za to wyposażeniem (kart sieciowa, dupleks) i szybkością drukowania.

Korzystanie z zamienników to najpopularniejszy sposobów obniżania kosztów drukowania. Co prawda producenci drukarek ostrzegają przed nieoryginalnymi materiałami eksploatacyjnymi

W praktyce uszkodzenie drukarki rzadko kiedy spowodowane jest korzystaniem z zamienników. Najczęściej dotyczy to urządzeń atramentowych, w których korzystanie z nieoryginalnych, słabej jakości tuszy może doprowadzić do uszkodzenia głowicy drukującej. W zamiennikach do drukarek laserowych ten problem nie występuje a oszczędności są ogromne. Cena zamienników jest czasami nawet o ponad 50 % niższa od oryginalnych materiałów. Co istotne większość zamienników ma też wyższą wydajność (liczba wydrukowanych stron).

Drukarka drukarce nierówna

Drukarka laserowa czy LED-owa nie tworzy obrazu linia po linii, lecz od razu całą stronę. Najpierw naświetlany jest światłoczuły bęben, następnie przylegający do naświetlonych fragmentów bębna toner tworzy obraz strony, która jest nanoszona na papier i utrwalana w wysokiej temperaturze. Do naświetlania bębna służy działko laserowe lub zestaw diod LED.

Niestety coraz więcej firm specjalizuje się w produkcji jak najtańszych tonerów, których parametry pracy pozostawiają wiele do życzenia. W efekcie jakość wydruków jest wyraźnie gorsza od tych uzyskanych za pomocą oryginalnych materiałów eksploatacyjnych i są mniej trwałe. Korzystanie z tanich zamienników nie za każdym razem jest tak samo opłacalne bo często ich wydajność jest różna w zależności od partii. Chcąc uniknąć problemów z jakością wydruków i pracą drukarki nie można po prostu kierować się jego jak najniższą ceną. Dobrej jakości zamienniki dużych producentów są droższe, ale za to sprawiają mniej problemów i oferują jakość zbliżoną do materiałów oryginalnych. Co ważne nawet najdroższy zamiennik pozwoli na znaczną redukcję kosztów drukowania.

Kupując alternatywne tonery warto zapytać sprzedawcy czy są to modele regenerowane czy refabrykowane. Tonery refabrykowane produkowane są z nowych i używanych części w fabrykach, które często produkcją oryginalne materiały eksploatacyjne. To najlepszy wybór nie tylko pod względem jakości wydruków, ale też powtarzalności i wydajności. W tonerach regenerowanych zdarza się, że części, które normalnie wymagałyby wymiany są dalej używane, co prowadzi do pogorszenia jakości wydruków i problemów z poprawną pracą drukarki (zacienianie się papieru, zabrudzenia na wydrukach).

Uzyskanie niskich kosztów drukowania to jedno, co jednak zrobić gdy np. w drukarce kończy się toner, zapasowej kasety nie ma a my musimy szybko coś wydrukować? Jak się okazuje nie jesteśmy bezradni. Sporo kaset wyposażona jest w mechanizmy, które blokują drukowanie po wydrukowaniu określonej liczby stron, chociaż w środku jest jeszcze sporo „proszku”. O ile toner czy kartridż nie są wyposażone w elektroniczne systemy zliczające wydrukowane strony to „zresetowanie” takiego zamiennika nie jest skomplikowane. Niestety każdy producent ma swoje rozwiązania i trudno udzielić uniwersalnej porady jak to zrobić. Najlepiej poszukać w internecie odpowiednich informacji a jak pokazuje praktyka prawie każdy „zresetowany” toner pozwala na wydrukowanie od kilkudziesięciu do ponad 100 stron zanim ulegnie kompletnemu wyczerpaniu. W sytuacjach awaryjnych dobrym rozwiązaniem jest też wyjęcie kasety z drukarki i potrząśnięcie ją, tak aby resztki tonera równomiernie się rozłożyły. To też pozwala na wydrukowanie kolejnych kilkunastu kilkudziesięciu stron.

Drukarka drukarce nierówna

Epson WF-M5690DWF dzięki wkładom atramentowym XXL pozwala na wydrukowanie do 10 000 stron. To jedno z najlepszych urządzeń atramentowych w swoim przedziale cenowym. Posiada w standardzie funkcję dwustronnego drukowania, podajnik dokumentów z opcja dwustronnego kopiowania, oraz faks.

Nowoczesne urządzenie wielofunkcyjne musi być niewątpliwie energooszczędne i „przyjazne” dla użytkownika. Standardem stają się dodatkowe tryby pracy (głębokie uśpienie, tryb gotowości, uśpienia), które mają za zadanie oszczędzanie prądu gdy urządzenie nie jest wykorzystywane. Nowoczesne urządzenia laserowe np. wyłączają większość prądożernych podzespołów (np. grzałkę, wentylatory, płytę główną) gdy nie są przez długi czas używane. Pobierają wówczas minimalne ilości prądu (tryb głębokiego uśpienia – 0,5-0,7 W). Z kolei tryb gotowości, który uaktywnia się po paru minutach bezczynności urządzenia, wyłącza np. grzałkę, wentylator, podświetlenie panelu sterującego czy inne elementy pobierające prąd, ale pozostawia aktywną płytę główną. Wówczas urządzenie zmniejsza zużycie prądu, ale też potrafi szybko zacząć pracę.

Niektóre elementy wyposażenia urządzeń wielofunkcyjnych również pozwalają zmniejszyć koszty eksploatacyjne. Przykładowo, automatyczny moduł druku dwustronnego ograniczy zużycie papieru i przyśpieszy drukowanie wielostronicowych dokumentów. W firmach, które intensywnie korzystają z funkcji kopiowania przyda się też automatyczny podajnik dokumentów umieszczony na skanerze (ADF). Tańsze urządzenia wielofunkcyjne mają podajniki pozwalające na kopiowanie od 15 do 20 kartek, droższe umożliwiają kopiowanie 50 arkuszy i więcej; wyposażone są też w mechanizm dwustronnego kopiowania dokumentów (RADF).

Drukarka drukarce nierówna - Wyposażenie i bezpieczeństwo

Coraz więcej urządzeń wielofunkcyjnych pozwala też na monitorowanie aktywności użytkowników, czy np. zabezpieczanie wydruków przed dostaniem się ich w niepowołane ręce. Zbierają informacje o liczbie wydrukowanych, zeskanowanych lub przefaksowanych stronach co pozwala optymalizować wykorzystanie urządzenia i koszty. Ważnym udogodnieniem są też zunifikowane narzędzia zarządzające pracą drukarki, które umożliwiają na np. ograniczenie dostępu do niektórych opcji, czy wprowadzenie ujednoliconego sterownika, dla wszystkich urządzeń drukujących. Zmniejsza to koszty szkoleń z obsługi urządzeń i daje większą kontrolę nad firmową infrastrukturą. Jeszcze do niedawna takie możliwości implementowane były w najbardziej zaawansowanych urządzeniach. Obecnie mają je również tańsze urządzenia bo tego typu rozwiązania cieszą się coraz większym zainteresowaniem nawet wśród przedsiębiorstw kilkuosobowych. Z większości urządzeń wielofunkcyjnych można korzystać z każdego miejsca z dostępem do internetu. To praktyczne rozwiązanie, bo np. odbierając poza firmą wiadomość z ważnymi dokumentami, można je wydrukować na drukarce stojącej w sąsiedztwie biurka.

Część nowoczesnych urządzeń wielofunkcyjnych można rozbudowywać, dodając np. moduł pamięci, adapter Wi-Fi czy podajnik papieru. Przestrzegamy jednak przed przecenianiem roli łączności bezprzewodowej – drukowanie przez Wi-Fi nie daje pewności, że proces będzie przebiegał sprawnie i bez problemów. Niestety, większość urządzeń wielofunkcyjnych wyposażona jest w jednozakresowe karty sieciowe Wi-Fi, które pracują w zatłoczonym paśmie 2,4 GHz. Zakłócenia i problemy z połączeniem bezprzewodowym powodują, że dokumenty „gubią się” zanim dotrą do drukarki, lub drukowanie zostaje nagle przerywane, lub odbywa się bardzo wolno. Pewność połączenia i prostotę instalacji drukarki na wielu stanowiskach pracy da tylko interfejs sieciowy nawet o podstawowej szybkości 10/100 Mb/s. Odradzamy natomiast zakup urządzeń wielofunkcyjnych wyposażonych tylko w interfejs USB.

Dużym problemem gdy urządzenie wielofunkcyjne stoi w pobliżu biurek, jest hałas pracy mechanizmu drukującego, ale i na to producenci znaleźli rozwiązanie. Nowoczesne urządzenia umożliwiają za pomocą np. opcji zamieszczonych w sterowniku aktywowanie tzw. cichego trybu drukowania. Po jego wybraniu mechanizm drukujący działa wolniej, ale za to ciszej. Najlepszym rozwiązaniem są urządzenia wyposażone w panel sterujący z osobnym przyciskiem do uruchamiania i wyłączania trybu cichego drukowania. Co ważne ten tryb powoduje też mniejsze zużycie prądu, także warto korzystać z niego jak najczęściej.