Drukarka firmy Konica Minolta do ekranów OLED. Będzie w końcu taniej?

Firma Konica Minolta pracuje nad głowicą drukującą, która może zostać wykorzystana do produkcji wyświetlaczy OLED. Urządzenie, co bardzo istotne, powinno zmniejszyć koszty tego procesu.

Wyświetlacze OLED (Organic Light-Emitting Diode) są niestety obecnie bardzo drogie chociaż ich produkcja na masową skalę powinna być tańsza niż produkcja wyświetlaczy LCD. Być może wkrótce się to zmieni dzięki najnowszemu projektowi firmy Konica Minolta, która pracuje nad stworzeniem specjalnej głowicy drukującej.

Urządzenie nosi oznaczenie KM128SNG-MB i zbudowane zostało w oparciu o krzemową technologię MEMS (Micro-Electro-Mechanical Systems).

Polecamy: Testy drukarek

Głowica posiada w jednej linii o szerokości 38 milimetrów 128 dysz, z których potrafi "wypluć" krople o objętości wynoszącej zaledwie jeden pikolitr (jedna biliardowa część litra). Dzięki temu jest w stanie nadrukować na warstwę krzemu organiczne piksele, których warstwa może mieć minimalną grubość 100 nanometrów.

Rozwiązanie firmy Konica powinno sobie poradzić z "drukowaniem" wyświetlaczy OLED wysokiej rozdzielczości przeznaczonych na rynek smartfonów i podobnych im urządzeń. Jego główną zaletą są niskie koszty produkcji. Jeżeli zostałoby szeroko zaadoptowane przez rynek, byłaby szansa na znacznie szersze wykorzystanie "organicznej" technologii w mobilnych urządzeniach.

Sprzedaż pierwszych głowic powinna się rozpocząć już na wiosnę.

_____________

Bardzo kibicuję technologii OLED. Mam nadzieję, że takie projekty jak opisany szybko przyczynią się do zmniejszenia cen tego typu ekranów, czego sobie i wam bardzo życzę.