Drukarka jak karabin

Naukowcy z College of Judea and Samaria w Izraelu pracują nad nową metodą konstruowania głowic drukujących. Dzięki nim ma być możliwe zbudowanie drukarek wypluwających nawet 1000 stron dokumentów na minutę!

Głowicę JeTrix opracowali Mosze Einat i Nissim Einat. Zasada jej funkcjonowania jest podobna jak ekranu LCD - każdy jej maleńki piksel odpowiada za "wyświetlenie" (tj. nadrukowania na papierze) kropki. Głowica może mieć wielkość kartki A4, dlatego nie musi się poruszać - co więcej, potrafi "wypluwać" z siebie obraz z szybkością kilkudziesięciu wydruków na sekundę.

Mikropojemniki z atramentem w opracowywanej głowicy umieszczone są nad "pikselami drukującymi". Mają one postać kwadratów o boku 1 milimetra, ich głębokość to 0,5 mm. Tusz przepychany jest do dysz ("pikseli") za pomocą sił kapilarnych.

W chwili obecnej głowica ma 120 x 120 milimetrów, znajduje się w niej 57,6 tysiąca mikrodysz. Badacze oczekują, że w ciągu 2 lat znajdzie ona zastosowanie w urządzeniach dostępnych dla użytkowników.