Drukarka laserowa do biura - którą wybrać?

Drukarka laserowa wciąż jest chętnie kupowanym sprzętem drukującym do małych i średnich przedsiębiorstw. Jest przede wszystkim szybka a przy tym tania w eksploatacji. Na podstawie przeprowadzonych testów wybraliśmy najlepsze drukarki laserowe w różnych przedziałach cenowych.

O ile drukarki atramentowe są wypierane przez atramentowe urządzenia wielofunkcyjne (połączenie drukarki, skanera i kopiarki) to drukarki laserowe w dalszym ciągu mają się dobrze. To sprzęt popularny w małych i średnich przedsiębiorstwach, gdzie nie ma potrzeby drukowania w kolorze. Pod względem ceny zakupu drukarki laserowe są, co prawda, nieco droższe od atramentowych odpowiedników, ale w zamian oferują niższe koszty druku, choć ta różnica nie jest już tak duża jak kiedyś.

Tania czy droga drukarka laserowa

Drukarki laserowe posiadają dosyć duży rozrzut w cenach. Najtańsze konstrukcje kupić można już za 200-300 zł, podczas gdy za najbardziej zaawansowane modele zapłacisz nawet 10-krotnie więcej. Trzeba przy tym zaznaczyć, że droższa drukarka laserowa nie zawsze okazuje się szybsza i wydajniejsza, ponieważ na jej cenę wpływa w istotny sposób dodatkowe wyposażenie, np. wbudowany moduł dupleksu (dwustronne drukowanie), bezprzewodowa karta sieciowa czy dodatkowe pojemniki na papier. Tania drukarka laserowa mono z reguły sprawdzi się w domowych firmach, gdzie obciążenie mechanizmu drukującego nie jest zbyt duże, a dodatkowe funkcje sieciowe nie są potrzebne, ponieważ drukarka podłączana jest bezpośrednio do gniazda USB w komputerze.

Najtańsze drukarki laserowe, chociaż kuszą ceną, w praktyce są drogie w eksploatacji, a często koszt wymiany zużytego tonera na nowy jest niewiele niższy od ceny samej drukarki. Dlatego wybierając drukarkę do pracy w firmie nie należy kierować się ceną, a kosztem materiałów eksploatacyjnych.

LED czy laser

Pojęcie "drukarka laserowa" nie do końca oddaje rzeczywistą ofertę rynkową, ponieważ coraz częściej zamiast lasera używane jest światło LED (diody półprzewodnikowe). W dużym skrócie w tego typu drukarkach działo laserowe zastąpiono matrycą składającą się z diod LED, które naświetlają obraz na bębnie pobierającym toner. Od lat w tej technologii wykonywane są np. drukarki OKI. Teraz coraz częściej tego typu mechanizm drukujący znaleźć można w drukarkach innych producentów jak np. Samsunga.

Mechanizm LED posiada mniej ruchomych części niż laserowy, który korzysta ze skomplikowanego systemu, dlatego jest też tańszy w produkcji. Jednak należy pamiętać, że w tego typu drukarkach fizyczna rozdzielczość zależy od gęstości rozmieszczenia diod LED, a jednorodność naświetlania - od jednolitości parametrów indywidualnych elementów półprzewodnikowych. W efekcie rzadko wykorzystuje się drukarki LED tam, gdzie wymagana jest jakość i wierność odwzorowania kolorów. W  zastosowaniach biurowych i domowych obie technologie sprawdzają się jednak równie dobrze, jeżeli chodzi o jakość wydruków. Za drukarkami LED przemawia natomiast fakt, że mechanizm drukujący przy wyższej rozdzielczości nie zmniejsza swojej nominalnej szybkości drukowania. Drukarka laserowa posiada pojedyncze źródło światła, które stara się odwzorować coraz większą liczbę punktów na cal - DPI co spowalnia proces drukowania. Drukarki LED wykorzystują jedną diodę na punkt, niezależnie od rozdzielczości. Dzięki temu zawsze utrzymują wysoką szybkość pracy, nawet w kolorze.

Nie szybkość, a oszczędność

Wbrew powszechnym opiniom podstawowy parametr podawany przez producentów drukarek , czyli szybkość drukowania, nie jest już aż tak istotny, ponieważ obecnie nawet najprostsze i najtańsze drukarki laserowe czy wykorzystujące mechanizm LED potrafią wydrukować 16-20 stron w ciągu  minuty.  W praktyce drukowanie np. 100-stronicowego dokumentu tekstowego zajmuje na nich ok 5. minut, podczas gdy najszybsze modele robią to w około 3 minuty. Różnica ta nie jest więc tak wielka i nie ma odzwierciedlenia w cenach urządzeń. Istota problemu tkwi natomiast w wyposażeniu i kosztach eksploatacji. Dopiero analiza tych parametrów może dać pełny obraz sytuacji i dostarczyć argumentów przemawiających za kupnem droższego urządzenia zamiast najtańszego.

44992407

44992407

Sprawdź, zanim kupisz

Startowy toner (o najmniejszej wydajności, dodawany do drukarki) może pozwolić na wydruk do 1000 stron. Taka ilość robi duże wrażenie, ale tylko na użytkownikach atramentowych drukarek. W wypadku drukarki laserowej toner pozwalający na wydrukowanie ponad 2000 stron przy zaczernieniu 5% to standard. O wiele lepszym wyborem okazują się tonery o zwiększonej  objętości, które pozwalają na wydrukowanie od 3 do 4 tysięcy stron. Wtedy koszt druku pojedynczej strony spada kilkukrotnie. Nie wszystkie drukarki laserowe pozwalają na zastosowanie tonerów o zwiększonej objętości. Dotyczy to szczególnie modeli  najpopularniejszych - czyli najtańszych - które potem okazują się najdroższe w eksploatacji.

Oto przykład. Toner startowy do drukarki Samsunga, kosztującej nieco ponad 200 zł, wystarcza na wydrukowanie ok. 700 stron. Cena nowego, pozwalającego na wydrukowanie ok. 1500 stron, niemal dorównuje cenie drukarki. Koszt wydrukowania pojedynczej strony jest bardzo wysoki i wynosi (przy zaczernieniu 5 %)  15 groszy. Tymczasem drukarka laserowa o ok. 200 zł droższa (OKI B401) pozwala na używanie pojemniejszego tonera (o wydajności 2500 stron) koszt wydruku spada w jej wypadku o 1/3.

i-Sensys_LBP6670dn_Default_tcm125-961746

i-Sensys_LBP6670dn_Default_tcm125-961746

Canon i-SENSYS LBP6670dn

Cena: 590 zł

Drukarka laserowa Canon i-SENSYS LBP6670dn ma dwie ważne cechy. Pierwsza to stosunkowo niewielkie rozmiary - drukarka powinna się zmieścić a każdym biurku. Podajnik na 250 arkuszy standardowego papieru jest wbudowany w dolną część obudowy.  Na górze obudowy zamontowano dodatkowe przyciski i podświetlany 5-wierszowy wyświetlacz LCD, który ułatwia konfigurację i dostęp do opcji. Co więcej, obudowa wykonana jest z dobrej jakości plastiku.

Drugą zaletą jest charakterystyka druku. Mechanizm drukujący jest szybki i drukuje z szybkością ponad 30 stron na minutę  (wynik testu), a na wydruk pierwszej strony czeka się dosłownie kilka sekund, co przy tej cenie urządzenia jest bardzo dobrym wynikiem. Canon i-SENSYS LBP6670dn ma też moduł dupleksu, który pozwala na automatyczne dwustronne drukowanie dokumentów. Toner dołączany do drukarki laserowej wystarcza na wydrukowanie ok. 2100 stron, jednak docelowy jest trzy razy pojemniejszy (6400 stron). Koszt drukowania jest więc bardzo przystępny i wynosi tylko 7 groszy od strony (przy wykorzystaniu najwydajniejszego tonera).

Warto też wspomnieć o funkcjonalnym oprogramowaniu, które jest intuicyjne i proste w obsłudze, podobnie jak instalacja drukarki, która nie powinna sprawiać problemów nawet niedoświadczonym użytkownikom. Wbudowana karta sieciowa pozwala na podłączenie urządzenia do firmowej czy domowej sieci i korzystanie z niego przez kilka osób. Dzięki rozdzielczości wydruku do 1200 x 1200 dpi drukarka laserowa zapewnia bezproblemową pracę niezależnie od obciążenia (jednoczesne wykorzystywanie przez kilka osób. Wbudowana gigabitowa karta sieciowa gwarantuje szybką obsługę wymagających zadań bez wpływu na wydajność sieci. Warto też skorzystać z trybu oszczędzania tonera, który pozwala na drukowanie dokumentów przy mniejszym zużyciu tonera. Mocną stroną drukarki jest też szybki dupleks, który pozwala na znaczne oszczędności papieru. Szkoda tylko że ta drukarka laserowa nie ma funkcji szybkiego uruchamiania trybu cichego drukowania.

B401

B401

OKI B401

Cena: 429 zł

To nowoczesna drukarka z mechanizmem wykorzystującym diody LED zamiast lasera. Zwarta i kompaktowa konstrukcja (244 x 387 x 364 mm) sprawia, że urządzenie bez problemów zmieści się na każdym biurku. Maksymalne miesięczne obciążenie urządzenia to 30 000 stron, jednak producent zaleca, aby nie przekraczało 2 tysięcy stron. Taka ilość wydaje się wystarczająca w mikro- i małym mikroprzedsiębiorstwie.