Drukarka o rozdzielczości 100 000 dpi? Proszę bardzo!

Naukowcy z Singapuru stworzyli kolorową drukarkę mogącą się pochwalić największą rozdzielczością na świecie. Nie wykorzystuje ona jednak do wydruku żadnego tonera, czy atramentu.

Opracowana przez Institute of Materials Research and Engineering (IMRE) w Singapurze drukarka pozwala na osiągnięcie gigantycznej rozdzielczości 100 tysięcy punktów na cal (dpi). Oznacza to, że daleko wyprzedza ona pod tym względem dotychczasowych atramentowych i laserowych rekordzistów oferujących maksymalnie 10 tysięcy dpi.

Co interesujące, drukarka nie wykorzystuje żadnego tonera (przy okazji zobaczcie jak producenci potrafią oszukiwać na wydajności), czy też atramentu. Jej twórcy przekonują, że inspiracją do jej powstania były witraże, które wykonywane są z kawałków kolorowego szkła wprawianych w ołowiane ramki osadzone między żelazne sztaby.

Jak to działa?

Praca drukarki polega na nakładaniu na drukowaną powierzchnię warstwy metalu składającej się z kolorowych miniaturowych metalowych dysków.

"Zamiast używania różnych barwników w różnych kolorach zakodowaliśmy informację o kolorze w wielkości i położeniu malutkich metalowych dysków. Te dyski wchodzą w interakcję ze światłem poprzez zjawisko rezonansu plazmowego. Zespół zbudował bazę koloru, który odpowiada określonym wzorom nanostruktur, ich wielkości oraz odpowiednim odstępom pomiędzy nimi" - tłumaczy Dr Joel Yang, szef projektu.

Przykładowe zdjęcie wykonane przy wykorzystaniu opisanej techniki może mieć rozmiar kilkudziesięciu mikrometrów:

Miniaturowe kolorowe zdjęcie wykonane przy wykorzystaniu nowej techniki wydruku

Miniaturowe kolorowe zdjęcie wykonane przy wykorzystaniu nowej techniki wydruku

Nowa technologia może nie tylko zrewolucjonizować sposób drukowania obrazów, ale również pozwolić np. na cechującą się ogromną gęstością optyczną rejestrację danych. Obecnie sprawdzane są możliwości jej licencjonowania.