Drukarki HP: polskich, w 100 procentach nowych zamienników już nie kupisz...

Firma HP rozpoczęła działania skierowane przeciwko polskim producentom zamienników. Dwaj z nich zdecydowali się na podpisanie ugody. Jeden jeszcze walczy...

Przed {{a:zakupem drukarki powinniśmy pamiętać, aby

dokładnie sprawdzić, ile będzie nas w przyszłości kosztowała wymiana wkładu. Oczywiście im taniej, tym lepiej, w czym pomagają nam firmy produkujące cieszące się dużym zainteresowaniem zamienniki, które mogą być nawet kilkakrotnie tańsze od swoich oryginalnych odpowiedników.

Niestety osoby chcące stosować tego typu rozwiązanie i planujące zakup drukarki HP spotkała właśnie nieprzyjemna niespodzianka. Okazało się bowiem, że amerykańska firma wzięła na celownik polskie firmy produkujące zamienniki. Z dwoma z nich - Action SA (wkłady ActiveJet) i AB SA (wkłady TB Print) - podpisała ugodę, na mocy której nie będą one mogły produkować własnych, nowych wkładów atramentowych do nowszych drukarek HP. Ich lista prezentuje się następująco: HP 21, HP 22, HP 27, HP 28, HP 56, HP 57, HP 300, HP 301, HP 336, HP 337, HP 338, HP 339, HP 342, HP 343, HP 344, HP 350, HP 351 i HP 901.

Czy to już koniec? Pozostaną nam tylko oryginały?

Oczywiście, że nie. O ile jednak zawarta ugoda z pewnością nie jest dobra dla konsumentów korzystających do tej pory z 100-procentowo nowych zamienników, o tyle na szczęście pozostają jeszcze inne możliwości:

- można skorzystać z zestawów do samodzielnego napełniania (są tańsze od zamienników, ale wymagają od nas wykonania pewnych manualnych czynności bardziej skomplikowanych od wymiany zużytego wkładu na nowy)

- na rynku dalej będą dostępne nie łamiące patentów HP wkłady regenerowane

Black Point SA też na celowniku

Na koniec warto dodać, że firma HP złożyła właśnie w sądzie pozew przeciwko Black Point SA. Producent ten jasno jednak deklaruje, że nie wprowadza do obrotu produktów naruszających prawa patentowe producentów drukarek.

Podsumowanie

Oczywiście należy tutaj zrozumieć chęć walki o swoje prawa firmy HP. Z drugiej jednak strony niekiedy bardzo wysokie ceny oryginalnych tuszów nie mają nic wspólnego z prawdziwym kosztem ich produkcji. Są po prostu sztucznie zawyżane.

_______________

Co o tym sądzicie? Czy decyzja firmy HP zniechęca Was do zakupu jej drukarki?


Zobacz również