Drukarki Pixma

Do naszego laboratorium testowego trafiło pięć nowych drukarek atramentowych Canona - wszystkie modele z nowej serii Pixma. Postanowiliśmy sprawdzić, które z nich najlepiej sprawdzą się przy wydrukach cyfrowych fotografii.


Do naszego laboratorium testowego trafiło pięć nowych drukarek atramentowych Canona - wszystkie modele z nowej serii Pixma. Postanowiliśmy sprawdzić, które z nich najlepiej sprawdzą się przy wydrukach cyfrowych fotografii.

Drukarki Pixma

Wyniki testu

Gdy wybieramy drukarkę do zdjęć, musimy kierować się kryteriami częściowo pozamerytorycznymi. Podstawowe zadanie - druk fotografii - urządzenia wszystkich głównych producentów realizują rewelacyjnie. Pod tym względem tak naprawdę nie ma znaczenia, czy kupujemy sprzęt HP, Epsona czy Canona. Jedynym kryterium może być pytanie, czy drukarka używa sześciu atramentów, czy tylko czterech. Wciąż sześcioatramentowe urządzenia drukują lepiej niż drukarki z mniejszą ilością atramentów, ale różnica ta będzie z czasem się zacierać wraz ze zmniejszaniem rozmiaru kropli atramentu.

Kryteria wyboru

Drukarki Pixma

iP1500

Jeśli zatem nie można powiedzieć, który z producentów oferuje najlepsze wydruki, to czym się kierować? Odpowiedź jest prosta: ekonomią zakupu, eksploatacji, ergonomią, czasem też po prostu estetyką. Przez długi czas tylko jedna firma miała w ofercie urządzenia z wygodnym podajnikiem papieru. Tacki podawcza i odbiorcza w drukarkach HP są obok siebie, dzięki czemu łatwiej jest włożyć plik kartek i łatwiej sięgnąć po wydruk. Wygoda duża, ale jest też pewna wada takiego rozwiązania. Papier fotograficzny jest z reguły bardzo gruby, więc trudno się wygina. A opisana konstrukcja wymusza wygięcie papieru w kształt litery U. Canon w nowej linii drukarek Pixma, od modelu 2000 wzwyż, zastosował podobne rozwiązanie co HP. Ale problem zaginania załatwił w najlepszym salomonowym stylu - pozostawił możliwość tradycyjnego podawania arkuszy papieru od góry. Możemy wręcz załadować do dolnego podajnika zwykły papier, do górnego fotograficzny, a decyzję, na którym drukujemy, podjąć w momencie uruchamiania wydruku w komputerze.

Testowane przez nas drukarki są bardzo dobrze wyposażone. Modele od iP3000 mają oddzielne pojemniki na każdy atrament, co dodatnio wpływa na ergonomię wydruku. Oprócz tego zawierają moduł odwracający kartkę, dzięki czemu można drukować na dwóch stronach, a także podajnik pozwalający na wykonywanie nadruków na płytach CD. Prawie każde urządzenie ma też złącze PictBridge pozwalające na drukowanie zdjęć wprost z aparatu (wyjątkiem jest iP1500).

Drukarki Pixma

iP2000

Drukarki Pixma

iP3000

Najlepsze do zdjęć

Ergonomię poprawia też bardzo cicha praca urządzeń. Modele iP1500 i iP2000 są głośniejsze od pozostałych, ale nie jest to uciążliwy hałas. W pozostałych w zasadzie jedyny szum, jaki słyszymy, to przesuwanie się papieru w mechanizmie drukarki. Do wydruków zdjęć z aparatów cyfrowych najlepiej nadają się modele iP4000 i iP6000D. Ta pierwsza jest najbardziej uniwersalna jako drukarka do wszystkiego, druga jako jedyna sześcioatramentowa w całym teście nie miała konkurencji w dziedzinie jakości druku.

Canon iP4000

Drukarki Pixma

iP6000D

Uniwersalne urządzenie domowe do drukowania wszystkiego co nam przyjdzie do głowy. Sprawdzi się doskonale zarówno przy normalnych tekstowych wydrukach, jak i przy bardziej zaawansowanych wydrukach. Jednocześnie eksploatacja drukarki jest bardzo tania. Wydruk jednego zdjęcia A4 kosztuje niecałe 5 zł. Z ceną papieru nie przekroczy 7 zł. Ciekawostką jest dodatkowy, powiększony zasobnik na czarny atrament. Drukarka używa go przy drukowaniu dokumentów tekstowych. Dzięki temu ekonomia eksploatacji przedstawia się wyjątkowo korzystnie.

Dane techniczne

Ilość atramentów/zasobników: 4/5 (dwa czarne)

Wydruk zdjęcia A4: 3'06"

Cena: 599 zł

Ocena: 6/10

Canon iP6000D

Drukarki Pixma

iP4000

Ta drukarka to prawdziwe studio fotograficzne. Drukuje sześcioma atramentami, więc jakością przewyższa wszystkie inne testowane przez nas modele tej serii. Za 1100 zł dostajemy drukarkę, która potrafi naprawdę dużo. Między innymi drukuje zdjęcia wprost z kart pamięci. Jej eksploatacja nie jest tania, ale sześcioatramentowe drukarki zawsze drukują drożej - to cena, jaką płacimy za jakość zdjęć. Wbudowany wyświetlacz LCD i rozbudowana klawiatura pozwalają na prostą edycję zdjęcia - na przykład kadrowanie. Ciekawostką jest port IrDA umożliwiający drukowanie zdjęć z telefonu komórkowego.

Dane techniczne

Ilość atramentów/zasobników: 6/6

Wydruk zdjęcia A4: 4'23"

Cena: 1099 zł

Ocena: 8/10