Drukarki atramentowe

Drukarki są coraz szybsze, ale ich prędkość znacznie odbiega od reklamowanej przez producentów. Jednym ze sposobów uniknięcia pomyłki jest korzystanie z testów publikowanych przez pisma komputerowe.

Drukarki są coraz szybsze, ale ich prędkość znacznie odbiega od reklamowanej przez producentów. Jednym ze sposobów uniknięcia pomyłki jest korzystanie z testów publikowanych przez pisma komputerowe.

Na rynku jest bardzo wiele drukarek atramentowych różnych firm, a parametry deklarowane przez producentów często odbiegają od prawdziwych wyników. Jak piszemy w artykule "Papierowe potyczki", nie należy dokonywać wyboru urządzenia, polegając jedynie na prędkości druku, gdyż procedury testowe znacznie się różnią, a producenci nie informują o warunkach testowych. Pomocą mogą być prezentowane przez nas rankingi sprzętowe Top 10.

Poszczególne urządzenia różni nie tylko prędkością druku, ale również rozdzielczość, jakość wydruków, system stosowanych kałamarzy z tuszem, budowa, opcje i wiele innych parametrów. W dłuższej perspektywie warto przyjrzeć się bliżej kosztom druku, gdyż jak się okazuje, statystyczny użytkownik wydaje na pojemniki z tuszem w ciągu roku sumę porównywalną z tą, którą wydał na zakup drukarki. W przypadku druku znacznej liczby dokumentów należy sprawdzić, czy drukarka pozwala wymieniać poszczególne kałamarze z kolorami, gdyż zmniejsza to koszty. Trzeba też pamiętać, że rozdzielczość podawana w dpi nie jest jedynym czynnikiem decydującym o jakości obrazu, bo producenci stosują różne rozwiązania w celu uzyskania efektu wizualnego zbliżonego do rzeczywistości. Jednym z nich jest stosowanie fotokałamarzy, zwiększające liczbę dostępnych kolorów. Z kolei Hewlett-Packard wykorzystuje specjalne techniki tworzenia koloru, zwane PhotoRet.

Drukarki atramentowe

Parametry techniczne i wyniki testów drukarek atramentowych

Chcąc ułatwić Ci wybór, poddaliśmy testom drukarki oferowane na polskim rynku i wyłoniliśmy pierwszą dziesiątkę. Produkt ocenialiśmy w pięciu kategoriach.

Najlepszym zakupem w tym miesiącu okazała się drukarka Hewlett-Packard 815C, która wyróżniała się stosunkowo niską ceną i dobrą jakością druku. Drugie miejsce zajęła drukarka Epsona Stylus Color 740. Jeśli szukasz produktu do biura, niewątpliwie najlepszym wyborem jest Hewlett-Packard 970Cxi o doskonałej prędkości, jakości druku i oferowanych opcjach. Niestety, cena jest dość wysoka i może odstraszać użytkowników domowych, ale jeśli wykorzystujesz w biurze drukarkę atramentową, warto rozważyć zakup modelu 970. Najtańsza drukarką w naszym zestawieniu był Lexmark Z11, który polecamy do domu. Bardzo tanie urządzenie, oferuje przeciętne, ale wystarczające parametry. Szczegółowe oceny drukarek w poszczególnych kategoriach znajdziesz w tabeli poniżej.