Drukarki atramentowe

Drukarki atramentowe stały się nieocenionym narzędziem dla profesjonalnych projektantów,fotografików i artystów. Umożliwiają im stworzenie dokładnych kolorystycznie proofów lub fotorealistycznych wydruków.


Drukarki atramentowe stały się nieocenionym narzędziem dla profesjonalnych projektantów,fotografików i artystów. Umożliwiają im stworzenie dokładnych kolorystycznie proofów lub fotorealistycznych wydruków.

Rynek tych urządzeń radykalnie się zmienił. Ceny gwałtownie opadły. Średniej jakości drukarki kilka lat temu kosztowały ponad 2 tysiące zł, a teraz można je nabyć za czwartą część tej ceny. Najtańsze kosztują już od 400 złotych. Drukarki z formatem A3, z rozdzielczością 2880 dpi i oferujące najnowsze technologie są warte około 4000 złotych.

Nieustanne badania nad rozwojem technologii druku atramentowego, zaawansowana technika kontroli druku, nowe, lepsze jakościowo rodzaje tuszy oraz osiągane rozdzielczości spowodowały, że możliwe stało się drukowanie z fotograficzną jakością. Obrazów wydrukowanych na specjalnym papierze przy użyciu testowanych drukarek nie sposób odróżnić od fotografii.

Drukarki atramentowe

Parametry

Pierwsze drukarki używały trzech kolorów. Większość produkowanych obecnie używa 4 lub jak w przypadku rodziny Epson Photo i Canona BJC-8200 6 barw, żeby dokładnie oddać subtelności i głębię kolorów na wydrukach. Sześciokolorowe drukarki w bardzo dobry sposób oddają przejścia tonalne i gradację kolorów potrzebną do uzyskania obrazów o fotograficznej jakości.

Inne czynniki, takie jak np. rozmiar kropli atramentu, mają wpływ na jakość wydruku poprzez udostępnienie większej palety kolorystycznej. W wypadku drukarek HP, używających naboju czarnego i trzykolorowego przy użyciu technologii PhotoREt na jeden punkt przypada 29 kropli atramentu. Daje to dokładne wygładzenie przejść kolorystycznych.

Każdy z producentów używa swojej technologii optymalizacji druku dla uzyskania jak najlepszych rezultatów. Canon i HP stosują technologię termiczną. Dzięki niej ciepło jest używane do wypalenia atramentu na papierze. Z kolei Epson stosuje piezo-kryształy umieszczone z tylu naboju, które, kiedy przepływa przez nie prąd, naprężają się wypychając kropelki atramentu z dysz głowicy w kierunku papieru. Ta druga metoda ma kilka zalet. Zachowujemy większą kontrolę nad kształtem i wielkością kropel tuszu i, w przeciwieństwie do technologii termicznej, atrament nie musi być rozgrzewany i schładzany pomiędzy kolejnymi cyklami, co oszczędza czas.

Epson jest liderem technologicznym, jeśli chodzi o tusze. Pierwsze tusze miały tendencję do rozmazywania się i szybkiego zużywania. W ciągu ostatnich lat dokonano ogromnego postępu i dzisiejsze są bardziej wodo- i światłoodporne. Ważne jest to szczególnie dla fotografików, którzy unikali w przeszłości wydruków atramentowych, gdyż wraz z upływem czasu miały one tendencję do blaknięcia. Epson twierdzi, że jego tusze ColorFast użyte w drukarkach Epson Photo 2000P zapewnią dobrą jakość nawet po upływie stu lat. Jakkolwiek trudno jest potencjalnemu użytkownikowi zweryfikować te zapewnienia, oznaczać to może jednak, iż wydruk będzie miał dobrą jakość po upływie kilku dekad.

Drukarki atramentowe

Testy

Chociaż drukarki umożliwiają nam drukowanie na różnego rodzaju materiałach, to najlepsze rezultaty, jeśli chodzi o druk fotorealistyczny, osiągniemy poprzez stosowanie wysokiej jakości specjalnego papieru o dedykowanej powłoce. Z powodów różnic chemicznych tuszu producenci sugerują nam używanie materiałów swojej produkcji. Powyższa kwestia oraz konieczność częstych wymian kartridży oraz głowic powodują, że drukarki atramentowe zostają w tyle za drukarkami laserowymi pod względem wydajności drukowania i kosztów.

Nie należy też zapominać, iż drukowanie w najwyższej jakości jest związane z małą prędkością. Jeśli jesteś przyzwyczajony do drukowania pełnych stron w kolorze na laserówkach, to w wypadku atramentówek wydawać ci się będzie, że odbywa się to w iście ślimaczym tempie. Większość prezentowanych tu drukarek oferuje akceptowalną prędkość druku, ale uważaj w przypadku drukowania pełnowymiarowego A3. Mądrze będzie zaplanować sobie wtedy nawet przerwę śniadaniową.

Rosnąca popularność aparatów cyfrowych i witryn WWW oferujących grafiki oraz zdjęcia rozszerzyła rynek druków kolorowych i spowodowała, że wielu producentów zaczęło dodawać do swoich produktów funkcje zorientowane bardziej w kierunku biznesowym. Otrzymujemy wbudowane serwery wydruku, oprogramowanie do zdalnego zarządzania, PostScript oraz usługi sieciowe.

Wszystkie testowane przez nas drukarki dają wydruki najwyższej jakości, dlatego raczej inne czynniki będą decydować o zakupie. Koszty druku w połączeniu z decyzją o przeznaczeniu drukarki, rodzaju wydruków, jakich chcemy na niej dokonywać, są bardzo ważne przy wyborze urządzenia. Niektóre z testowanych drukarek są stworzone do wykonywania fotorealistycznych wydruków. Inne bardziej pasują do drukowania obrazów kolorowych różnego rodzaju. Dlatego gdy podejmujesz decyzję, musisz wziąć pod uwagę, czy ważniejsza dla ciebie jest prędkość druku, czy też jego jakość, jakiego rodzaju wydruki będziesz robił i na jakim nośniku oraz czy potrzebujesz usług sieciowych.

Dzisiejsze drukarki atramentowe są nieodzowną częścią uzbrojenia kreatywnego profesjonalisty. Czy to używane do fotorealistycznych wydruków, czy też do dokładnych kolorystycznie proofów, oferują zalety wysokiej rozdzielczości oraz dokładny obraz, pozbawiony plam, smug, przebarwień itp.