Drukarki atramentowe

W klasyfikacji dziesięciu najlepszych niedrogich drukarek atramentowych zrobiło się... nudno. Dziewięć miejsc na tej liście zajęły urządzenia dwóch producentów - Canona i Hewlett-Packarda.

W klasyfikacji dziesięciu najlepszych niedrogich atramentowych zrobiło się... nudno. Dziewięć miejsc na tej liście zajęły urządzenia dwóch producentów - Canona i Hewlett-Packarda.

Ocena końcowa

Ocena końcowa

Przygotowali oni nowe, liczące po kilka sztuk serie drukarek osiągających w testach bardzo podobne wyniki. Okazały się one na tyle dobre, że urządzenia innych producentów zostały wyparte z pierwszej dziesiątki gdzieś na peryferia klasyfikacji. Jedynym rodzynkiem w tym cieście pozostał Epson z modelem Stylus Color 685 na miejscu dziewiątym. Sześć miejsc w pierwszej dziesiątce zajęły modele HP. Wszystkie wyposażono w trzecią wersję systemu poprawy jakości PhotoREt. Nic dziwnego, że jakość wszystkich wydruków testowych okazała się bardzo podobna. Bardziej zaskakujące okazało się duże podobieństwo szybkości pracy, bo przecież droższe modele różniły się przede wszystkim wyposażeniem w różne mechanizmy przyspieszające: większą pamięć, specjalny procesor, bardziej wydany podajnik papieru.

Okazało się, że dodatki te nie mają większego wpływu na tempo powstawania bardziej skomplikowanych wydruków - zdjęć czy tekstu wymieszanego z kolorową grafiką.

W konsekwencji najwyżej ocenionym modelem HP i jednocześnie najbardziej atrakcyjnym cenowo okazał się produkt najtańszy - DeskJet 920C. Najlepsze modele Canona są bardziej zróżnicowane. S450 może pracować w dwóch konfiguracjach: oprócz czterech kolorów podstawowych używać można także sześciokolorowego kompletu fotograficznych.

Parametry techniczne i wyniki testów drukarek atramentowych do 1000 zł.

Parametry techniczne i wyniki testów drukarek atramentowych do 1000 zł.

Tańszy S300 wyposażono już w nowe głowice drukujące z rozdzielczością 1200x2400 dpi, ale nie jest to jeszcze ta wersja, dzięki której inny model, S500, znalazł się na czele.

Canon S500 zwyciężył z niewielką przewagą. Okazał się nieco szybszy od koalicji HP, ale droższy, także w eksploatacji.