Drukarki atramentowe

Najnowszym modelom Epsona nie udało się zająć żadnego z trzech pierwszych miejsc w rankingu tańszych drukarek atramentowych.

Najnowszym modelom Epsona nie udało się zająć żadnego z trzech pierwszych miejsc w rankingu tańszych drukarek atramentowych.

Ocena końcowa

Ocena końcowa

Tak się stało z trzech powodów. Po pierwsze, nie testowaliśmy najlepiej wyposażonego modelu z nowej rodziny, Stylusa C80, lecz jego oszczędnościową odmianę, C70, jeszcze prostszy model C60 i drukarkę fotograficzną Photo 810. Po drugie, drukarki Epsona nie są tak spolonizowane, jak urządzenia konkurencji. Nie wszyscy potrafią posługiwać się sterownikami obcojęzycznymi, zwłaszcza że zamiast nazywać rzecz po imieniu, używa się w opisach na przykład nazwy "druk szybki" na określenie zwykłego druku dwukierunkowego. Siłą rzeczy, wyposażenie niewystarczająco spolonizowane musi być ocenione niżej.

Wreszcie trzeci strzał do własnej bramki to rozdzielczość. W drukarkach Epsona stosuje się wielokrotne podwojenie liczby 360 dpi (w testowanych modelach było to 2880x720 dpi), podczas gdy wszyscy inni za podstawę biorą 300 dpi. Tak jest nie tylko w innych drukarkach, ale także w wielu skanerach i kamerach cyfrowych (także produkcji Epsona). Obrazy tworzone za pomocą tych urządzeń prędzej czy później będą musiały być przeliczone na tę niezwykłą rozdzielczość drukarki, co musi powodować obniżenie jakości i przedłużenia czasu pracy.

W tak niesprzyjających warunkach wejście Stylusa C70 na piąte miejsce, pomiędzy koalicję Canonów i HP, dowodzi kunsztu inżynierów Epsona. Pochwała nie dotyczy C60 i Photo 810, w których nową nazwę połączono ze starszym mechanizmem drukującym. C60 niczym się nie wyróżniła, a 810 pokazała klasę swojego sześciokolorowego systemu druku tylko raz, wzorowo odtwarzając tablicę Macbetha.

Parametry techniczne i wyniki testów drukarek atramentowych do 1000 zł

Parametry techniczne i wyniki testów drukarek atramentowych do 1000 zł

Stylus C70 dorównywał czołówce jakością, ale ustępował nieco szybkością druku grafiki i zdjęć. Prawdopodobnie dopiero C80, w której połączono ten sam mechanizm z ośmiokrotnie większą ilością pamięci (256 KB wobec 32 w C70), szybciej poradzi sobie z grafiką i wtedy może liczyć na miejsce na podium. Osobom, które poświęcą dużo czasu na poznanie specyficznych cech Epsona, drukarka odwdzięczy się z nawiązką. Niecierpliwi powinni poszukać czegoś innego.