Drukarki atramentowe

Uniwersalne drukarki atramentowe nie drukują zdjęć tak dobrze, jak wyposażone w większą liczbę tuszów modele fotograficzne, ale lepiej powielają tekst.


Uniwersalne drukarki atramentowe nie drukują zdjęć tak dobrze, jak wyposażone w większą liczbę tuszów modele fotograficzne, ale lepiej powielają tekst.

Model drukarki należy dobrać do rodzaju najczęściej wykonywanych prac. Dokumenty biurowe szybciej i lepiej wydrukuje model uniwersalny, fotografie z cyfrówki - drukarka sześcio- i więcej kolorowa. Należy pamiętać, że większej liczby atramentów z reguły nie da się zrekompensować mniejszą objętością kropli. Jeśli nie myślisz o edycji zdjęć na ekranie komputera, zaoszczędzisz czas, wybierając urządzenie z wbudowanym czytnikiem kart pamięci i wyświetlaczem albo kupując aparat i drukarkę zgodną z PictBridge. Nominalnych prędkości druku podawanych przez różnych producentów nie można ze sobą porównywać. Bardziej miarodajne jest zestawienie liczby i częstotliwości pracy dysz w głowicach Stosowane są dwie technologie: piezoelektryczna w modelach Epsona i termiczna w modelach pozostałych producentów. W wypadku pierwszej krople są wystrzeliwane dwukrotnie szybciej, ale ze względu na bardziej skomplikowaną budowę i wyższe koszty produkcji ten atut jest zwykle przebity przez kilkakrotnie większą liczbę dysz w drukarkach termicznych. Rozdzielczości nie warto brać pod uwagę - specyfikacje podają wyższą niż dająca się rozsądnie wykorzystać. Sama atramentówka może być tania, a jej eksploatacja - droga. Tak zwykle są konstruowane modele dla początkujących. Nie będziemy ich polecać. Należy wziąć pod uwagę ceny i wydajność tuszu, przewidzieć liczbę stron do wydrukowania i dopiero na tej podstawie wybrać najtańsze rozwiązanie. Jeżeli drukuje się z przewagą jednego koloru, np. dokumenty z firmowym logo, taniej wypadnie eksploatacja modelu z rozdzielonymi kałamarzami.

Canon i865

Informacje: Canon,http://www.canon.pl , tel. (22) 5723000

Cena: 949 zł

Drukarki atramentowe
Dzięki zwierciadlanemu układowi dysz poprzednik tego modelu imponował szybkością, a dwupikolitrowej kropli zawdzięczał niezłe możliwości precyzyjnego dawkowania barwnika, tak przydatne w druku fotografii. Tak jak w wielu CMYK-ach, niekorzystna były tylko różnica pomiędzy formułą atramentu czarnego a pozostałymi kolorami, która nie pozwalała na mieszanie tuszów barwnych z pigmentowym czarnym. W wydrukach wyższej jakości czerń otrzymywano przez nakładanie na siebie grubych warstw cyjanu, magenty i żółtego. Jakość była niezła, ale ekonomia gorsza. W nowym modelu usunięto tę niedogodność. Dodano piąty w sumie, a drugi czarny pojemnik z tuszem i wyprowadzono następny rząd dysz w głowicy. Rozpuszczalny czarny przepływa przez najcieńsze kanaliki, więc może być doprowadzany do segmentu głowicy o najwyższej rozdzielczości. W sumie rzędów dysz jest aż dwanaście, po 128 otworów w każdym. Dwukrotnie szerszy fragment kartki (320 rzadziej rozmieszczonych dysz) może być pokrywany atramentem pigmentowym. Poza niecodzienną konfiguracją atramentów w i865 zastosowano inną nowość, system Pict-Bridge do sterowania drukiem bezpośrednio z aparatu fotograficznego. Pomimo lepszego przystosowania urządzenia do druku fotografii tempo pozostało największym atutem i865. Jakość w prostszych trybach druku była powyżej średniej, ale bez rewelacji. Rozpuszczalnikowy czarny przydał się w trybach wyższych, w których jakość ustępowała, co prawda, ośmiokolorowej drukarce z HP, ale już sześciokolorowym dorównywała. Ten sam wniosek nasuwa porównanie z Canonem i560, o podobnym układzie dysz, ale pozbawionym czarnego rozpuszczalnego. W sumie eksperyment z piątym kałamarzem należy uznać za udany.

System kolorów: CMYKK

Rozdzielczość: 4800x1200 dpi

Porty komputera: LPT, USB 2.0

Aparat fotograficzny: USB (PictBridge)

HP Photosmart 7260

Informacje: Hewlett-Packard,http://www.hp.pl , tel. (22) 5657700

Cena: 468 zł

Drukarki atramentowe
Charakterystyczna dla ostatnich modeli HP łatwość wymiany między paletą cztero- a sześciokolorową jest dużą zaletą. Dopasowanie zestawu kolorów do tematu druku pozwala na elastyczność, niemożliwą do uzyskania za pomocą stałej palety. Dzięki temu modele HP wyposażone w naboje o nie najwyższych parametrach mogą się zmieścić w czołówce. Licząc od najdroższej, 7260 jest czwartym z kolei modelem z serii Photosmart i z najlepszego urządzenia, 7960, pozostały jej tylko gniazda do kart pamięci aparatów cyfrowych i większa pamięć. Mocno okrojono możliwości sterownika i dołączonego oprogramowania. Z wielu funkcji retuszerskich i ułatwiających komponowanie wydruku został jedynie DPOF, system programowania wydruku jeszcze podczas pobytu karty pamięci w aparacie cyfrowym. Inny jest mechanizm podawania papieru: podajnik i odbiornik chowa się do wnętrza, jak w najtańszych modelach. Z powodu tych oszczędności 7260 jest bliższa uniwersalnym Deskjetom niż pozostałym Photosmartom. Ponieważ w 7260 używa się tych samych nabojów, co w modelach droższych, koszty pozostają identyczne. Nominalna szybkość jest nieco mniejsza, ale miało to niewielki wpływ na wyniki testów. Brak obsługi naboju nr 59 z szarymi atramentami spowodował tylko niewielką obniżkę oceny za jakość, ale zwolennicy fotografii monochromatycznej uznają to za poważną wadę. Może niepokoić nieduża miesięczna obciążalność - to informacja o konieczności oszczędzania mechanizmów urządzenia. Do głośniejszej pracy można się przyzwyczaić.

System kolorów: CcMmYK, CMYK

Rozdzielczość: 4800x1200 dpi

Porty komputera: USB 2.0

Aparat fotograficzny: 5 rodzajów kart pamięci

Epson Stylus C84

Informacje: Epson,http://www.epson.pl , tel. 004911299

Cena: 640 zł

Drukarki atramentowe
Druga generacja pigmentowego atramentu o nazwie DuraBrite, odpornego na słońce i wilgoć, jest największą zaletą nowego Stylusa. Tylko Epson produkuje atrament pigmentowy i głowicę z supercienkich dysz, przystosowane do wystrzeliwania trzypikolitrowych kropli. Cząstki pigmentu nie płowieją i nie poddają się niszczącemu działaniu atmosfery tak szybko, jak barwniki rozpuszczalnikowe. Ponadto do uzyskania porównywalnego efektu pigmentowy barwnik nie wymaga nośników aż tak dobrej jakości, jak inne atramenty. Na najlepszym papierze wydruki z C84 wyróżniają się wyjątkową intensywnością koloru. Teoretycznie drukarka charakteryzuje się też bardzo dużą rozdzielczością, ale są przyczyny, które utrudniają jej efektywne wykorzystanie. Pojedyncza dysza jest skomplikowana i w związku z tym droga. W tanich drukarkach jest ich mało i choć pracują dwukrotnie szybciej niż termiczne, cała głowica drukuje wolniej. Do tej sytuacji przystosowano sterownik drukarki, który ma o wiele więcej opcji niż urządzenia wykorzystujące technologię termiczną. Praktycznie trudno wybrać między dobrą jakością i żółwim tempem druku a szybko otrzymanym, ale poszarpanym tekstem i grafiką. Spodobał nam się wydruk fotografii, nie tyle z powodu wad widocznych pod lupą, ile z powodu dobrego nasycenia kolorów. Na pochwałę zasługuje system zasilania w atrament. Cztery oddzielne kałamarze pozwalają na ich indywidualne uzupełnienie, co dodatkowo powinno obniżyć i tak umiarkowane koszty wydruku strony.

System kolorów: CMYK

Rozdzielczość: 5760x1440 dpi

Porty komputera: LPT, USB 1.1

Aparat fotograficzny: brak