Drukarki atramentowe

Wybierając atramentówkę, trzeba wcześniej wiedzieç co się będzie drukować.


Wybierając atramentówkę, trzeba wcześniej wiedzieç co się będzie drukować.

Fotografie wymagają od urządzenia innych cech niż wydruki tekstowe. Wysoka rozdzielczość nie jest potrzebna do oddania szczegółów, ale raczej do cieniowania kolorów. Temu samemu stużą jasne tusze fotograficzne, które mają mniej barwnika niż zwykłe. Tekst powinien byç wydrukowany solidnymi kroplami z mocno nasyconym barwnikiem. Te sprzeczne wymagania posiadacze Le-xmarków i HP godzą, wymieniając nabój czarny na fotograficzny. Canon wybrat inny sposób. W iP5000 są na state umieszczone jeden czarny tusz do tekstu i drugi do fotografii.

Nowości Canona

Canon stat się właścicielem fabryki papieru i wprowadził nowe rodzaje nośników oraz dopasował do nich mechanizmy drukarek. Dwustronny papier fotograficzny jest obsługiwany przez dupleks, wbudowany na state. Kolejną nowinką tego typu są papiery fotograficzne wielkości karty kredytowej. Przeznaczono je do drukowania niezbyt dobrych zdjęć z aparatów w komórkach. Dotychczasowe drukarki nie przesuwały tak małych nośników.

Modernizacja HP

Drukarki atramentowe
Do największych zmian doszło w drukarkach Hew-lett-Packarda. W modelach tego producenta zbiorniki atramentu są zespolone z głowicami drukującymi. Modernizacji poddano całą kolekcję. W nabojach kolorowych nowej generacji podwojono liczbę dysz do 200 na kolor, a w czarnych poszerzono obszar zadruku. Jedno i drugie poprawiło tempo druku, którym dotąd drukarki HP niekorzystnie wyróżniały się od konkurencji. Niestety w dalszym ciągu tylko najdroższy model, 8450, wyposażony jest w trzy kosze na naboje i pozwala drukować ośmiokolorowo. Chcąc doświadczyć druku wyjątkowej jakości, trzeba zapłacić za wyświetlacz LCD, przewodowe i bezprzewodowe serwery druku, czytnik kart pamięci i kilka innych niekoniecznie potrzebnych gadżetów.

Droższe czy tańsze?

Drukarki atramentowe
Wśród drukarek atramentowych w dalszym ciągu utrzymuje się podział na modele droższe, w pełni funkcjonalne i oszczędne w eksploatacji, i tańsze, ale z różnych względów upośledzone. Tak się złożyło, że modele tanie, niespetniające norm, wyróżniają się także drogim drukiem. Nie ma w tym niczego nowego, od dawna wiadomo, że cena nowej drukarki jest tylko ułamkiem sumarycznych kosztów jej posiadania. Modele substandardowe, których z żadnych względów nie powinno się kupowaç, znajdują się w ofercie każdego producenta. Na szczęście systematycznie maleje graniczna cena, od której zaczynają się modele w pełni funkcjonalne. W tym roku kształtuje się na poziomie 300 zł.

Canon PIXMAiP8500

Tradycyjnie najlepsza drukarka fotograficzna Canona wyróżnia się podwójną liczbą dysz i w konsekwencji - szybkim tempem druku fotografii. Ten model wyposażono w osiem sekcji po 768 otworów w każdej, co razem daje ponad sześć tysięcy, trzy razy więcej niż w najlepszych modelach konkurencji.

Fotograficzny zestaw sześciu tuszów, w którym oprócz CMYK są sześciokrotnie rozpuszczone atramenty w kolorze cyjanu i magenty, uzupełniono czerwonym i zielonym. Krople mają objętość dwóch pikoli-trów. W rozpuszczonych tuszach jest więcej wody i z tym problemem muszą sobie radziç nowy papier Canona, przeznaczony do obustronnego zadrukowania zdjęć, i wbudowany mechanizm dupleksu, który ten nośnik obraca. Drukarka drukuje bez marginesu na papierze od formatu A4 po rozmiary wizytówki. Papier mogą zastąpić płyty kompaktowe.

Wyniki testów

Druk tekstu 3,1 str./min

Druk mieszany 2,2 str./min

Druk zdjęcia 0,63 str./min

Jakość druku txt 7,0

Jakość druku mieszanego 7,5

Jakość zdjęcia 7,2

strona A4 mono 16 gr

strona A4 kolor 45 gr

zdjęcie 10x15 cm 1,15 zt

Sterownik nowego modelu sprawia wrażenie nie-gotowego. Po pierwsze, równowaga kolorów została naruszona na korzyść czerwieni. Po drugie, zauważyliśmy nierówne zużywanie się atramentów, najszybsze rozpuszczonych, cyjanu i magenty. Od R800 wydruki z Canona różniły się głównie wyższą temperaturą barw. Było na nich więcej odcieni cieplejszych, brązów i czerwieni. Od HP 8450 lepiej oddaje detale, ale tylko w kolorze. Drukarki nie warto używać do druku tekstu. Robi to wolniej i gorzej od modeli uniwersalnych. Jednak z trudniejszymi zadaniami z pewnością poradzi sobie bardzo dobrze.

Informacje Canon,http://www.canon.pl Cena 1659 zł

Epson Stylus Photo R800

R800 nie jest rynkowym nowicjuszem, ale ciągle należy do najlepszych. W sktad niezwykłego zestawu atramentów wchodzą optymaliza-tor połysku i siedem ka tamarzy z tuszem pig mentowym. Jest tam konwencjonalny CMY, czarny błyszczący i matowy oraz czerwony i niebieski. Za to nie ma atramentów rozcieńczonych, używanych w typowych drukarkach fotograficznych. Optymalizator stuży do wygładzania i nadania połysku szorstkiej powierzchni utworzonej z cząsteczek pigmentu. Dodatek tuszów czerwonego i niebieskiego ułatwia budowanie kolorów naturalnych: błękitów nieba i subtelnych odcieni ludzkiej skóry. Zdjęcia osób i krajobrazów wychodzą szczególnie efektownie. Wyjątkowo trudne miejsca do wiernego oddania kolorów, światłocienie na twarzy, są wydrukowane lepiej niż w modelach sześdokolorowych. Jednym słowem, najwyższa jakość.

Wyniki testów

Druk tekstu 1,8 str./min

Druk mieszany 1,8 str./min

Druk zdjęcia 0,38 str./min

Jakość druku txt 6,8

Jakość druku mieszanego 10,0

Jakość zdjęcia 8,3

strona A4 mono 20 gr

strona A4 kolor 56 gr

zdjęcie 10x15 cm 1,41 zt

Druk w czerni na zwykłym papierze byt słabszą stroną modeli fotograficznych. Użycie tuszów pigmentowych znacznie poprawiło jakość druku na tym nośniku. Dzięki temu R800 jest modelem bardziej uniwersalnym od poprzedników.

Organiczną wadą Epsonów było ślimacze tempo druku spowodowane niewielką liczbą dysz.

W R800 ich liczbę pomnożono czterokrotnie, więc nawet mimo mniejszej kropli atramentu i podwojonej rozdzielczości udało się znacznie przyspieszyç pracę. Nie na tyle, żeby dogoniç najszybsze Cano-ny, ale wystarczająco, aby obroniç dobre miejsce w rankingu.

Informacje Epson,http://www.epson.pl Cena 1399 zł

HPPhotosmart8450

HP 8450 jest następnym Photosmartem wyróżniającym się trzema koszami na naboje. Pozwala to n, używanie tej samej liczby prawie dowolnie skonfigurowanych kombinacji kolorystycznych jednocześnie i drukowanie równie dobrze, co szybko - zarówno czterema, jak i w trybach wyższych - nawet ośmioma kolorami. Zapewniają to trzy różne kałamarze, kolorowy CMY, fotograficzny mc i nieużywany w tej konfiguracji czarny oraz trzeci nabój, z trójką szarych atramentów. Za jego pomocą możliwa jest bezpośrednia budowa większej liczby kolorów niż w jakimkolwiek innym systemie druku. W 8450 zastosowano naboje nowej generacji. Na każdy kolor jest po 200 dysz, dwa razy więcej niż poprzednio. Dzięki ich zastosowaniu drukarka odzyskała wigor, nie tracąc na jakości.

Wyniki testów

Druk tekstu 5 str./min

Druk mieszany 2,2 str./min

Druk zdjęcia 0,18 str./min

Jakość druku txt 9.3

Jakość druku mieszanego 7,4

Jakość zdjęcia 8,6

strona A4 mono 16 gr

strona A4 kolor 48 gr

zdjęcie 10x15 cm 1,20 zt

Drukarka ma pełny zestaw gniazd do pamięci aparatu cyfrowego i złącze USB do jego bezpośredniego podłączenia. Urządzenie ma także komórkę skanującą, używaną do automatycznego osiowania kałamarzy po ich montażu, ale też do detekcji różnych informacji zaznaczanych na specjalnych formularzach. Jedną z nich jest wybór numeru i trybu wydruku zdjęcia, zaznaczany na zbiorowym wydruku fotografii zapisanych na karcie cyfrowej. Oprócz tego można skorzystaç z ciekłokrystalicznego wyświetlacza i panelu sterowania. Poza standardowym już połączeniem przez USB 2.0 dostępny jest Ethernet i szybsza wersja Wi-Fi.

Informacje Hewlett-Packard,http://www.hp.pl , tel. (22) 5657700 Cena 1048 zł

Canon PIXMAiP5000

Jednopikolitrowa kropla, wyjątkowa rozdzielczość i podwójny czarny tusz są podstawą drukarki „do wszystkiego". Do tekstu jest atrament pigmentowy. Czarny tusz rozpuszczalnikowy jest wykorzystywany razem z CMY do bardziej wymagających tematów. Prawdziwym arcydziełem sprytu jest głowica drukująca. Oddzielna sekcja obsługuje czerń pigmentową tylko w 600 dpi. Część rozpuszczalnikowa jest bardziej skomplikowana. Pojemniki najciemniejszych kolorów, cyjanu i magenty są zakończone dyszami jedno-i pięciopikolitrowymi, a żółty i czarny - tylko większymi. Taka aranżacja może dawkowaç barwnik bardzo podobnie jak w modelu sześcio-kolorowym. Każdą z barw obsługuje parzysta liczba rzędów dysz rozmieszczonych zwierciadlanie z połówkowym interwatem, dzięki czemu kolejność nanoszenia kolorów pozostaje taka sama niezależnie od kierunku ruchu głowicy. To pozwala wykorzystaç
Wyniki testów

Druk tekstu 6,2 str./min

Druk mieszany 3 str./min

Druk zdjęcia 0,25 str./min

Jakość druku txt 7,5

Jakość druku mieszanego 8,3

Jakość zdjęcia 7,6

strona A4 mono 16 gr

strona A4 kolor 44 gr

zdjęcie 10x15 cm 1,14 zt

szybszy druk dwukierunkowy do najlepszych trybów.

Canon iP 5000 drukuje tekst szybciej od iP 8500, ale w miarę wzrostu komplikacji tematu szala przechyla się na korzyść konkurenta. Jakość dru-ku jest w obu wypadkach podobna, ale raczej dzięki błędom w iP 8500 niż zaletom iP 5000. Do dogonienia pozostaje jakość innych ośmioko-lorowców. Ale od klasycznych modeli sześcioko-lorowych iP 5000 jest już lepsze.

Informacje Canon,http://www.canon.pl , tel. (22) 5723010 Cena 799 zł

LexmarkP915

Projektantom Lexmar-ka P915 udata się duża sztuka. Uzyskali dobrą jakość zdjęć urządzeniem, które stabo oddaje szczegóły. Za jedno i drugie odpowiada oryginalna kombinacja atramentów. W wersji sześciokolorowej część fotograficzna ma barwniki pigmentowe, a pozostała trójka - rozpuszczalnikowe. Zwykle atramentów na różnej osnowie nie miesza się ze sobą i ta zasada znalazła potwierdzenie na wydruku w 1200 dpi, który byt zdecydowanie najgorszy. Ginęły szczegóły, zlewały się litery. Po takim doświadczeniu zostaliśmy mile zaskoczeni jakością zdjęcia. Utrzymujące się kłopoty ze szczegółami zeszły na plan dalszy wobec bardzo dobrego operowania kolorem. Jeszcze lepiej udały się wydruki prostszych tematów wykonane za pomocą zestawu czterokolorowego. Każdy z trzech kałamarzy jest inny. Poza czarnym pozostałe dwa mają dysze w dwóch rozmiarach. Pod względem ich liczby kałamarze Lexmarka lokują się w środku między poprzednim a najnowszym pokoleniem HP. Odpowiada temu tempo druku, szybsze niż w najtańszych Photosmartach. Relacja między nimi odwraca się w bardziej skomplikowanych tematach, kiedy P915 korzysta tylko z mniejszych otworów.

Wyniki testów

Druk tekstu 6,5 str./min

Druk mieszany 2,2 str./min

Druk zdjęcia 0,16 str./min

Jakość druku txt 8,1

Jakość druku mieszanego 4,6

Jakość zdjęcia 5,3

strona A4 mono 17 gr

strona A4 kolor 32 gr

zdjęcie 10x15 cm 0,98 zt

Podczas zmiany konfiguracji można posługiwać się instrukcją wyświetlaną na panelu LCD, wykorzystywanym w innym czasie do przeglądania zawartości kart pamięci. Sterownik drukarki jest wyjątkowo prosty w obsłudze w wersji dla niezaawansowanych.

informacje Lexmark,http://www.lexmark.pl Cena 339 zł