Drukarki atramentowe

W druku atramentowym ważniejszy jest koszt jednostkowy tuszu niż cena samego urządzenia. Na dodatek droższa drukarka bywa lepiej wyposażona. Dlatego warto zwrócić uwagę na półkę z tymi modelami.


W druku atramentowym ważniejszy jest koszt jednostkowy tuszu niż cena samego urządzenia. Na dodatek droższa drukarka bywa lepiej wyposażona. Dlatego warto zwrócić uwagę na półkę z tymi modelami.

Canon PIXMA iP4300

Drukarki atramentowe

Pozornie iP4300 jest drukarką uniwersalną, ale wiele jej elementów przystosowano do pracy ze zdjęciami. Chodzi o superrozdzielczość 9600x2400 dpi, specjalną konfigurację dysz i atramentów. Urządzenie ma dwie czernie: pigmentową (do tekstu i generalnie wydruków monochromatycznych) i rozpuszczalnikową (dobrze miesza się z innymi tuszami o podobnej budowie, jest używana do zdjęć i innych tematów, wymagających wysokiej rozdzielczości). Pierwsza jest stosowana w porcjach 15-, a druga, razem z kolorowymi w 5-pikolitrowych. Poza tym błękit i purpura mogą być wystrzeliwane w kroplach jednopikolitrowych.

Najsilniejszą bronią modelu 4300 jest tempo. Można go pochwalić także za jakość w prostszych trybach, która jednak spada wraz ze wzrostem trudności tematu. Większość użytkowników będzie zachwycona fotografiami, ale w konfrontacji z najlepszymi modelami foto ocena stanie się mniej entuzjastyczna. Dla Canona najtrudniejszym elementem zdjęcia było odpowiednie odwzorowanie barw naturalnych. Prawdopodobnie jest to świadectwo problemów ze sterownikiem, podobnie jak bardzo niskie zużycie czarnego tuszu rozpuszczalnikowego. Zresztą nie pierwszy raz w tej firmie oryginalne konfiguracje atramentów nie są wykorzystywane przez sterownik.

Wyposażenie iP4300 wydaje się odpowiednie. Nie czyta kart pamięci aparatów cyfrowych, poza komputerem zezwala tylko na sterowanie swoją pracą przez PictBridge. Za to wyjątkowo obszerny jest zestaw obsługiwanych nośników, od formatu A4 do karty kredytowej i płyty kompaktowej. Dwa podajniki pozwalają mieć w gotowości papier zwykły i fotograficzny, a dupleks - wykorzystać ich obie strony. Równocześnie z 4300 jest sprzedawany w zbliżonej cenie jak nowszy, bardzo podobny model iP4500.

Informacje Canon

tel. 022 5723013

http://www.canon.pl

Cena 389 zł

Hewlett-Packard Photosmart D7360

Drukarki atramentowe

Model D7360 jest przedstawicielem rodziny drukarek wyposażonych w system zasilania atramentem ze stałych zbiorników do ruchomej głowicy, która zamiast dwustu dysz do jednego koloru ma ich 650. Ten sam system jest w prostszym modelu 7160 i nowym 7460.

Producent nie podążył za modą na zmniejszanie kropli i powiększanie rozdzielczości, pozostał przy 5 pl oraz 4800x1200 dpi. W wypadku fotografii sterownik umiejętnie nadrabia te braki, delikatnie wyostrzając obraz i stwarzając wrażenie większej niż rzeczywista liczby szczegółów. To wystarczy, gdy używa się prostszych kolorów. Ale tam, gdzie wymagana jest mozaika z większej liczby punktów, niedobór rozdzielczości i duże krople są ewidentne. Niemniej jednak te wady stają się widoczne dopiero z bliższej odległości i przy uważnej obserwacji. W trybach prostszych czerń jest za mało nasycona. Nowością podwyższającą cenę urządzenia jest duży ekran dotykowy, który bardzo ułatwia przeglądanie i sterowanie drukowaniem wprost z kart pamięci aparatów cyfrowych.

Informacje Hewlett-Packard

tel. 022 5657700

http://www.hp.pl

Cena 556 zł

Lexmark Z845

Drukarki atramentowe

W niewielu modelach Lexmarka jest system długowiecznych atramentów potwierdzony stosownym certyfikatem, ale w modelu Z845 go zastosowano. Tekst drukuje się w CMYK-u, a do zdjęcia kałamarz z czernią zastępuje się nabojem fotograficznym. Każdy z trzech kałamarzy jest inny i drukuje różnymi kroplami.

Pod względem liczby dysz kałamarze Lexmarka są w tyle za konkurencją, dlatego tempo druku zalicza się do najwolniejszych. Dodatkowo w standardowych trybach większy nacisk kładzie się na jakość kosztem tempa. Jakość jest rzeczywiście niezła, a w wypadku grafiki prezentacyjnej nawet bardzo dobra. W wersji sześciokolorowej część fotograficzna ma barwniki pigmentowe, a pozostała trójka - rozpuszczalnikowe. Ta nietypowa mikstura fatalnie wypada w drobnej grafice, ale nieźle radzi sobie ze zdjęciami. Utrzymujące się kłopoty ze szczegółami zeszły na plan dalszy wobec bardzo dobrego operowania kolorem. W drukarce nie ma niczego poza absolutnym minimum, co tłumaczy tak niską cenę.

Informacje Lexmark

tel. 0801305801

http://www.lexmark.pl

Cena 149 zł