Drukarki, drivery i Linux

Pojawiła się stabilna wersja Gutenprint 5.1.2. Tym razem w pakiecie sterowników skupiono się na najnowszych drukarkach firmy Epson.

Gutenprint applet

Gutenprint applet

Projekt Gutenprint początkowo był jedynie wtyczką do edytora graficznego GIMP, który zastępował domyślny moduł obsługi sterowników drukarek (wtedy nazwa projektu brzmiała Gimp-Print). Po pewnym czasie twórcy do oprogramowania zaczęli dodawać rozszerzone wersje sterowników do najpopularniejszych drukarek. Szybko z "wtyczki do gimpa" Gutenprint przemienił się w obszerny pakiet sterowników, przeznaczony dla systemów Linux. Aplikacje w nim zawarte wspierają oprogramowanie CUPS (Common UNIX Printing System), LPR (Line Printer Remote), LPRng (implementacja LPR) i wiele innych. Zestaw zawiera również sterowniki współpracujące z Ghostscript (interpreter języka PostScript oraz PDF). Obecnie Gutenprint wspiera ponad 700 modeli drukarek.

Pobierz plik

Wersja 5.1.2 jest w pełni kompatybilna ze stosunkowo nowymi modelami drukarek firmy Epson. W poprzednim wydaniu występowały problemy z drukiem czarno-białym oraz prawidłowym interpretowaniem wielkości marginesów dokumentu. Obecnie nie występują już żadne błedy tego typu. Więcej informacji można odnaleźć na stronie domowej projektu Gutenprint.


Zobacz również