Drukarki jakości fotograficznej

Drukarki termosublimacyjne nie zniknęły jeszcze z półek sklepowych, ale teraz na topie są atramentówki.


Drukarki termosublimacyjne nie zniknęły jeszcze z półek sklepowych, ale teraz na topie są atramentówki.

Drukarki jakości fotograficznej

HP DeskJet 930C

Aparaty cyfrowe rozpowszechniły się, bo zapewniają coraz lepszy poziom zdjęć, co spowodowało wzrost popytu na urządzenia drukujące z jakością fotograficzną. Chociaż jeszcze do niedawna przodowała technologia termosublimacyjna, najnowsze drukarki atramentowe oferują podobną lub wyższą jakość, a drukować można na wielu rodzajach papieru. Zgromadziliśmy dziesięć najlepszych drukarek o jakości fotograficznej (siedem atramentowych i trzy termosublimacyjne), by przetestować je w laboratorium Macworlda. Dwójka bezdyskusyjnych zwycięzców - Epson Stylus Photo 1270 i Hewlett-Packard DeskJet 930C - to drukarki atramentowe, ale należy też wyróżnić jedną termosublimacyjną - Panasonic PV-PD2100.

Zawodnicy

Trzy drukarki termosublimacyjne mają ograniczony format wydruku do 10 x 15 cm; również ich eksploatacja jest znacznie droższa niż atramentówek. Są jednak prawie dwa razy szybsze. Jeśli więc dużo drukujesz w formacie 10 x 15 cm, to zakup drukarki termosublimacyjnej będzie rozsądnym rozwiązaniem.

Drukarki jakości fotograficznej

Epson Stylus Photo 1270

Wydruki z Panasonica PV-PD2100 wyróżniały się najlepszym kolorem, chociaż (podobnie jak w innych drukarkach termosublimacyjnych) jasne fragmenty nie były tak dokładne, jak na wydrukach atramentowych. Drukarka ma adapter PC Card, dzięki czemu można drukować zdjęcia bezpośrednio z aparatów cyfrowych. Urządzenie nie ma interfejsu USB, ale nie stwarzało problemów przy użyciu przejściówki ze złącza szeregowego na USB.

Sony UP-DP10 ma złącza USB i równoległe; wydruki miały właściwe kolory, za to cienie nie były już tak szczegółowe. Olympus P-330N nie ma interfejsu USB, nie współpracuje z Makiem również poprzez adapter USB. Próby rozmowy z działem wsparcia technicznego Olympusa były bezowocne - nie udało się zmusić tej drukarki do współpracy z iMakiem. Podłączyliśmy ją złączem szeregowym do szarego G3, ale wydruki były najgorsze w naszym teście.

Drukarki atramentowe są bardziej uniwersalne pod względem wielkości obszaru wydruku i papieru, na którym się drukuje (w przypadku drukarek termosublimacyjnych nie ma takiego wyboru). Wszystkie urządzenia drukują na papierze A4, a urządzenia Epsona umożliwiają wydruk panoramiczny zdjęć o wielkości 21 x 110 cm przy użyciu specjalnego papieru w rolkach. Tylko Stylus Photo 1270 może drukować na papierze szerszym niż 21 cm - jego maksymalna szerokość to 31,9 cm.

Drukarki jakości fotograficznej

Porównanie drukarek o jakości fotograficznej

W czasie testów drukowaliśmy zdjęcia na papierze fotograficznym, a także zdjęcia i czarny tekst na zwyczajnym papierze. Na takim papierze wydruki Epsona były najlepsze, choć jakością nie dorównywały wydrukom na papierze fotograficznym, a drukowanie zajmowało więcej czasu. Urządzenia Epsona miały problemy z tekstem; tylko HP DeskJet 930C drukował tekst dobrej jakości. Chociaż drukarki atramentowe mogą okazjonalnie służyć do drukowania tekstu, naprawdę zaprojektowano je do druku zdjęć. Jedynie DeskJeta 930C rekomendowaliśmy jako drukarkę uniwersalną.

W konkurencji wydruków na papierze fotograficznym najlepsze rezultaty osiągnęły DeskJet 930C i Stylus Photo 1270 oraz PV-PD2100. DeskJet 950C (trochę szybszy krewniak tańszej 930C) i pozostałe urządzenia Epsona drukowały bardzo dobrze, ale kolor nie był idealnie dokładny. Canon BJC-8200 i Lexmark Z52 otrzymały niższe wyniki, ale mimo wszystko jakość ich wydruków była lepsza niż Olympusa.

Co ciekawe, detale w wydrukach DeskJeta 930C wypadły minimalnie lepiej niż Stylusa Photo 1270, chociaż system z sześcioma atramentami Epsona powinien dać lepsze rezultaty niż standardowy czterokolorowy system HP. Należy jednak pamiętać, że Stylus Photo 1270 zapewnia lepszą jakość cieni i dokładniejszy kolor.

Kupić, nie kupić

Jeśli chcesz drukować zdjęcia wysokiej jakości i zależy ci na trwałości wydruków, powinieneś pomyśleć o kupnie Epsona Stylus Photo 1270. Gdy jednak chcesz zaoszczędzić trochę pieniędzy, a trwałość wydruków nie jest tak ważna, to zakup HP DeskJet 930C będzie właściwym wyborem, tym bardziej że radzi sobie ona dobrze z tekstem. Osobom, którym wystarczy mniejszy obszar wydruku, a zwracają uwagę na szybkość i wygodę drukowania, polecamy drukarkę termosublimacyjną Panasonic PV-PD2100.