Drukarki laserowe

W przygotowanym przez nas zestawieniu porównujemy 10 najlepszych na rynku drukarek laserowych. Aby je sporządzić, przetestowaliśmy popularne urządzenia, a wyniki prezentujemy w tabeli.

W przygotowanym przez nas zestawieniu porównujemy 10 najlepszych na rynku drukarek laserowych. Aby je sporządzić, przetestowaliśmy popularne urządzenia, a wyniki prezentujemy w tabeli.

Drukarki laserowe
Czołowe miejsca w TOP 10 uzyskały drukarki Brother (modele HL-1030 i HL-1240). Na ich wysokiej ocenie zaważyła przede wszystkim prędkość i stosunkowo niewielka cena. Stosunek tych dwóch wielkości pozwolił urządzeniom Brother zdystansować konkurencję. Szczególnie interesujący jest model HL-1240, który, droższy od HL-1030 tylko o ok.300 zł, drukuje 12 stron na minutę! Trzeba przyznać, że urządzenia tej firmy zupełnie zdominowały nasze zestawienie - na liście są aż 4 modele.

Oba modele Brother są stosunkowo nowymi konstrukcjami, które zastąpiły wcześniej oferowane urządzenia. Zwycięzca - HL-1030 to zgrabna drukarka pracująca także jako urządzenie sieciowe (interfejs 10 Base T). Wyposażona w kasetę podawczą o pojemności 250 kartek drukuje maksymalnie w formacie A4 o gramaturze 105 g/m2 (przy korzystaniu z podajnika ręcznego - 158 g/m2). Żywotność tonera HL-1030 jest dość duża - kaseta starcza na zadruk 6000 stron.

Zaraz za urządzeniami Brother, na naszej liście, znalazła się drukarka Minolty. Naszym zdaniem wyróżniała się łatwością obsługi.

Na czwartej pozycji, tylko minimalnie wyprzedzając Oki Okipage 8w, uplasowała się prawdziwa nowość - Canon LBP-800. Przy swojej stosunkowo niskiej cenie drukarka nieźle radzi sobie z większymi zadaniami, drukując 8 stron w ciągu minuty. Urządzenie wyposażono w podajnik o pojemności 125 arkuszy. LBP-800 ma niewielkie rozmiary (345x312x266 mm) i masę (ok. 6,35 kg). Drukarka zebrała najwyższe oceny ze względu na jakość druku. Dzięki zastosowaniu specjalnego tonera i odpowiedniej techniki druku, jakość da się porównać do jakości prac drukowanych z rozdzielczością poziomą 2400 dpi. Niewielki jest pobór mocy drukarki Canon - około 5 W w trybie oczekiwania. Praca z LBP-800 jest prosta, choć bardziej obszerna dokumentacja dostępna jest tylko w wersji elektronicznej, na krążku CD. LBP-800 zebrała niskie oceny w kategorii koszty eksploatacji (które okazują się nieco wyższe niż np. w przypadku urządzeń Brother- wkład z tonerem wystarcza do zadrukowania 2500 stron).

Ciekawy jest brak obecności drukarki NEC SuperScript. Niestety, firma wycofuje się ze sprzedaży tego typu urządzeń na rynku europejskim. Szkoda, w naszych poprzednich zestawieniach tani i funkcjonalny model NEC zyskał wysokie oceny.

Którą wybrać? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Szukając najszybszego urządzenia, warto zainteresować się modelem Minolta PagePro 18L. Oszczędnych użytkowników skuszą niską ceną Brother HL-820, Oki Okipage 8w i 8p oraz (prawdopobnie, bo nasze wyliczenia oparliśmy tylko na przewidywanej cenie) Canon LBP-800. Warto jednak pamiętać, że drukarki Canon LBP-800 i Oki Okipage 8w mają najmniejszą pamięć (0,5 MB). A co ze spragnionymi prędkości użytkownikami złącza USB? Dla nich dobrym wyborem może być np. Brother HL-1250.