Drukarki laserowe

I miejsce - Hewlett-Packard LaserJet 1320

I miejsce - Hewlett-Packard LaserJet 1320

Drukarki laserowe
Wydaje się, że kolorowe drukarki laserowe wymagają większego kunsztu od swoich konstruktorów. Z tego punktu widzenia wyższa ocena i uhonorowanie modelu monochromatycznego może budzić zdziwienie. Niesłusznie. Po pierwsze, czarny druk laserowy wyraźnie przewyższa atramentowy jakością i jest tańszy. W druku kolorowym jego pozycja nie jest tak mocna. Po drugie, na rzecz takiego wyboru świadczą dane o sprzedaży. Mimo wzrostu popularności laserów kolorowych ich udział w rynku pozostaje niewielki. Po trzecie, ten laser monochromatyczny jest wyraźnie lepszy od konkurencji. Przetrwał na pierwszym miejscu dwa kolejne testy. Wśród urządzeń kolorowych nie ma aż tak wyróżniających się modeli.

Jakość najważniejsza

Drukarki laserowe
LaserJet 1320 jest raczej kontynuatorem stale rozwijanej linii niż zupełną nowością. Oprócz nagrodzonej wersji podstawowej, sieciowej (droższej o 400 zł) mamy wersję bezprzewodową (+ 750 zł) i tradycyjną sieciówkę z dodatkowym podajnikiem papieru (+ 920 zł). Drukarka sprzedawana jest z małym tonerem, wystarczającym na 2500 kartek, który po zużyciu należy zastąpić innym zasobnikiem, na 6000 kartek. Dopiero ta konfiguracja zapewnia niezłą ekonomię druku.

Rodzina posługuje się językiem PCL 5e i 6 oraz drugą wersją PostScriptu. Sterowniki pracują pod kontrolą systemów Microsoftu, od DOS-u do 64-bitowej wersji XP - oraz MacOS i Linuksa. Drukarka "zasypia" natychmiast po zakończeniu pracy. Pobudka następuje błyskawicznie, a wydruk pierwszej strony - po ośmiu sekundach. Między szkicowym a normalnym dodano pośredni, ekonomiczny tryb druku. Drukarka nie jest wolna, ale zwycięstwo w teście i tytuł modelu roku zawdzięcza najwyższej ocenie za jakość. Potencjalna przewaga w postaci naturalnej rozdzielczości 1200 dpi została znakomicie wykorzystana do odwzorowania najdrobniejszych fontów i szczegółów grafiki.

Oprócz zwycięzcy warto wyróżnić kolejny, jeszcze tańszy model Samsunga - 399 zł za ML-1610 to cenna propozycja dla początkujących. Niecierpliwym można polecić OKI B4250.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: