Drukarki laserowe SOHO

Za prosta i za tania drukarka laserowa może drukować wolno, marnie i drogo.

Za prosta i za tania drukarka laserowa może drukować wolno, marnie i drogo.

Ocena końcowa

Ocena końcowa

Wśród kosztujących poniżej 2000 zł konkurują ze sobą urządzenia dwojakiego rodzaju. Różnią się miejscem przygotowania do druku mapy bitowej strony. W bardziej skomplikowanych odbywa się to za pomocą procesora umieszczonego w drukarce. W prostszych modelach strona powstaje w komputerze, przy wykorzystaniu silnika zaimplementowanego w systemie Windows (pod kontrolą innego mogą nie działać). Te drugie, tzw. GDI, stanowiły większość wśród testowanych modeli, ale wyróżnienia zbierały urządzenia nieco droższe, lepiej wyposażone.

Teoretycznie obecność procesora i większej ilości pamięci nie ma bezpośredniego wpływu na jakość wydruku, ale tak się złożyło, że również pod tym względem lepsze oceny uzyskały modele droższe. Stwierdziliśmy tylko jeden wyjątek do tej reguły. Minolta PagePro 4100W uzyskała wyniki o wiele lepsze niż inne drukarki GDI.

Produkt Minolty odbiegał od średniej także pod innymi względami. Poza najwyższą ceną wyróżniał się dużą prędkością druku (18 str./min) i brakiem złącza USB. Widać konstruktorzy bardziej uwierzyli w szybkość i niezawodność klasycznego portu równoległego.

Najlepszą ocenę końcową otrzymała drukarka Lexmark E322. Chociaż nominalnie wolniejsza od Minolty, uzyskała najwyższe noty za szybkość pracy i możliwości. W prostszych wydrukach rekord należy do Minolty, ale w bardziej skomplikowanych lepiej sprawdziła się konstrukcja Lexmarka. Zwycięzca przeszedł test bez większych wpadek, których nie ustrzegła się konkurencja.

Parametry techniczne i wyniki testów drukarek laserowych SOHO

Parametry techniczne i wyniki testów drukarek laserowych SOHO

Drugie miejsce i tytuł najbardziej opłacalnego zakupu uzyskała Kyocera-Mita FS-1010+. Drukuje niezbyt szybko, ale to jedyna jej wada. Największa zaleta - to bardzo niskie koszty druku dzięki wyeliminowaniu konieczności wymiany bębna światłoczułego praktycznie przez cały okres eksploatacji drukarki. Do jakości druku nie mieliśmy zastrzeżeń. Trzecie miejsce zajął Brother HL-1450. Byłby wyżej, gdyby nie słaba jakość druku. Wystarcza do korespondencji, ale nie do skomplikowanej grafiki.