Drukarki laserowe kolorowe

W ciągu miesiąca od przeprowadzenia testów ceny prawie połowy kolorowych drukarek laserowych stały się nieaktualne.

W ciągu miesiąca od przeprowadzenia testów ceny prawie połowy kolorowych drukarek laserowych stały się nieaktualne.

Ocena końcowa

Ocena końcowa

Propozycje producentów kolorowych drukarek laserowych są coraz bardziej atrakcyjne. Środkiem do zdobycia klientów stała się obniżka cen. Nie tak dawno przecena była u Hewlett-Packarda, a w miesiąc po przeprowadzeniu testu nieaktualne stały się ceny następnych dwóch drukarek Xeroksa i Lexmarka. Wymienione obniżki dotyczą urządzeń obecnych na rynku od pewnego czasu, ale mamy także przecenę absolutnego debiutanta - Epsona AcuLaser C1000.

Skala obniżek jest poważna. Największa (4000 zł) dotyczy modelu 1235N Xeroksa. Jego cena spadła blisko o połowę. O trzecią część zmniejszyły się koszty zakupu C720 Lexmarka. Podobnie spadła cena drukarki Epsona.

Na skutek obniżek zmieniła się klasyfikacja opłacalności. W tej konkurencji na prowadzenie wyszedł model 1235N Xeroksa, któremu było bardzo blisko do pozycji lidera nawet z poprzednią ceną. Wspólnie z drugą drukarką OKI C7200, utrzymały czołowe pozycje w końcowej klasyfikacji. Wydaje się, że dominacja drukarek LED będzie trwać aż do wyprodukowania taniego jednofazowego urządzenia laserowego, do czego szykuje się już kilka firm.

Na liście 10 najlepszych debiutuje Kyocera Mita FS-8000C. Jest to drukarka A3, która bardzo dobrze i rekordowo szybko drukuje w czerni, ale kolor nie jest jej najmocniejszą stroną. Nadaje się do urozmaicenia dokumentów kolorowymi akcentami, ale do druku grafiki wysokorozdzielczej i zdjęć nie należy jej zmuszać. Podobnie jak monochromatyczne drukarki tej firmy, również FS-8000C wyróżnia się bardzo niskimi kosztami eksploatacji. W ostatecznej klasyfikacji znalazła się na piątym miejscu.

Parametry techniczne i wyniki testów drukarek laserowych kolorowych

Parametry techniczne i wyniki testów drukarek laserowych kolorowych

Osobny opis należy się drukarce Epsona. AcuLaser C1000 zajmuje ostatnie miejsce w rankingu, przede wszystkim za niekonkurencyjne wyposażenie, charakterystyczne raczej dla modeli atramentowych niż laserowych.

Osoby, którym to nie przeszkadza, używające drukarki bezpośrednio połączonej z komputerem, z produktu Epsona będą zadowolone. Gwarantuje to trzeci wynik testu pod względem szybkości i jakości.