Drukarki laserowe monochromatyczne

Producenci laserówek monochromatycznych ze spokojem przyjmują rewelacje o biurze bez papieru czy gromadnym przejściu na drukowanie w kolorze. Na razie sprzedaż urządzeń monochromatycznych rośnie szybciej niż barwnych. Jego dynamikę wzmacnia systematyczne obniżanie kosztów druku.


Producenci laserówek monochromatycznych ze spokojem przyjmują rewelacje o biurze bez papieru czy gromadnym przejściu na drukowanie w kolorze. Na razie sprzedaż urządzeń monochromatycznych rośnie szybciej niż barwnych. Jego dynamikę wzmacnia systematyczne obniżanie kosztów druku.

Brother HL-5250DN

Drukarki laserowe monochromatyczne

HL-5250DN to klasyczne urządzenie z własnym procesorem RIP, sporym tonerem, oddzielonym od wałka elektrofotograficznego, dużą pamięcią, standardową szufladą na papier i drugim podajnikiem na grubsze kartki. Sprawnie radzi sobie z drukowaniem. Producent obiecał 28 str./min i niewiele (22) przesadził. Także drukowanie bardziej skomplikowanych dokumentów przebiegało bez chwil zadumy. Sterownik nie dał się zamulić dokumentem w formacie PDF. Jakość druku maleje wraz ze wzrostem skomplikowania tematu, od najwyższej oceny za bardzo dobry tekst, przez średnie za grafiki, którym można zarzucić słabsze cieniowanie, ale lepsze odwzorowanie szczegółów. Rozróżnialne były nawet czcionki wielkości dwóch punktów. Cała rodzina modeli 52xx wyposażona jest w procesory RIP, które dogadują się z komputerem w językach PCL6 i BrotherScript. Obsługiwane są systemy Microsoftu, od DOS-u po Vistę, a także Mac OS. Po zwalczeniu pokusy kupienia tańszego, ale nieekonomicznego toneru koszt strony spada do 7 gr/str.

Informacje Brother

tel. 022 6077660

www.brother.pl

Cena 1100 zł

Hewlett-Packard LaserJet P3005

Drukarki laserowe monochromatyczne

P3005 jest kolejną drukarką HP, która wygrywa nasz test. Recepta pozostała ta sama. Rozdzielczość 1200 dpi gwarantuje niezłą jakość, a coroczne podkręcenie tempa, tym razem do 33 str./min - konkurencyjną szybkość. Do tego nieco więcej pamięci (48 MB standardowo, z opcją do 320), pełny zestaw języków opisu strony i komplet gniazd lokalnych, LPT oraz USB gwarantują niezłą ocenę możliwości. Długa jest lista opcji, ale nieprawdopodobnie drogich. Taniej kupić od razu model sieciowy (3100 zł) niż uzupełnić podstawowy o serwer druku (1700 zł). To samo dotyczy innych wariantów konfiguracji. Jedynie interfejs Wi-Fi jest dostępny wyłącznie za dopłatą.

Tradycyjnie drukarki HP mają bęben zintegrowany z tonerem. Komplet startowy wystarcza na 6500 stron, po zużyciu należy zastąpić go większym, na 13 tysięcy kartek. Taki wybór pozwala obniżyć koszty wydruku strony do rozsądnego poziomu. Szufladowy pojemnik mieści ryzę typowego papieru, na grubsze nośniki (do 200 g/m2) jest przewidziana prosta ścieżka ze stukartkowym podajnikiem. Dzięki indukcyjnej grzałce krótko trwa oczekiwanie na pierwszą stronę.

HP systematycznie ignoruje Linuksa, zapewniając polskie sterowniki do Maca i systemów Windows. Brak obsługi DOS-u i NT. Poza tym oprogramowanie pozwala na bezpośrednie drukowanie PDF-ów, jednak nie robi tego najsprawniej - dłuższe teksty z przerwami, w porcjach po cztery strony, o połowę dłużej od wersji w formacie DOC. Prawdopodobną przyczyną jest za mała ilość RAM-u.

Do jakości tekstu nie mamy zastrzeżeń, wbudowane wyostrzanie pomagało odczytać nawet dwupunktową czcionkę. Także szare przepływy drukowały się bez zbytecznych granic. Kręcić nosem można tylko na nierówne pokrycie jednolitych powierzchni. To jedyny zauważony błąd.

Informacje Hewlett-Packard

tel. 022 5657700

http://www.hp.pl

Cena 1999 zł

Xerox Phaser 3117

Drukarki laserowe monochromatyczne

Nietrudno w modelu 3117 dostrzec zdumiewające podobieństwo do wycofywanego już Samsunga ML-1610, pierwszego tak intensywnie zmniejszonego i uproszczonego produktu koreańskiego koncernu. W Xeroksie poprawiono te elementy, w których zagalopowano się, miniaturyzując pierwowzór. Przede wszystkim chodzi o toner, którego zapas wystarcza teraz na trzy zamiast dwóch tysięcy kartek. Stosownie do tego trzeba było powiększyć obudowę. Dzięki tym zabiegom koszt wydruku strony zmniejszył się o dwa grosze. Poza tym ze specyfikacji urządzenia znikła możliwość obsługi grubszego papieru. Pozostawiono niewielki podajnik pudełkowy na 150 kartek.

Xerox nie imponuje ani tempem druku, ani jego jakością. Tekst jest mało kontrastowy, a o szarościach najlepiej zapomnieć. Drukarkę obsługuje się tylko od frontowej strony. Z powodu takiej konstrukcji może stać na regale niewiele większym od niej samej. Model 3117 jest drukarką GDI. Oprócz sterowników do Windows ma je także do Linuksa.

Informacje Xerox

tel. 022 8787800

http://www.xerox.pl

Cena 250 zł