Drukarki marnują ok. 50 procent tuszu w kartridżach

Koncern Epson zlecił przeprowadzenie badań dotyczących zużycia pojemników do drukarek atramentowych. Wynika z niego, iż w momencie, gdy drukarka zgłasza brak tuszu w kartridżu, może on być jeszcze do połowy wypełniony!

Badanie na zlecenie Epsona przeprowadziło laboratorium TUV Rheinland. Jego pracownicy zmierzyli, ile tuszu pozostaje w pojemniku w chwili, gdy drukarka raportuje o jego niskim poziomie. Wyniki przeprowadzonych analiz są zastanawiające - wynika z nich bowiem, że średnio ok. 50 % zawartości kartridży pozostaje niewykorzystane, bez względu na model drukarki.

Badanie przeprowadzono osobno dla wydruku fotografii i dokumentów. Do pierwszego z wymienionych testów użyto losowo wybranych obrazów, a do drugiego - przykładową prezentację PowerPoint. Przeciętna efektywność używanej na potrzeby wydruku zdjęć wynosiła w testach 58 %, a w przypadku druku dokumentów było to 47 %. Ponieważ prezentacje takie zwykle cechują się obecnością pewnego koloru dominującego, drukowanie dokumentów oznacza szybsze wyczerpywanie się jednego koloru.

Drukarki miały drukować tyle stron próbnych, ile możliwe, do momentu wyczerpania jednego z kolorów. W tym momencie mierzono pozostałą ilość . Przed przeprowadzeniem testów i po ich zakończeniu zmierzono natomiast wagę urządzeń, aby ustalić, ile tuszu znajdowało się w pojemnikach. Zmierzono też wagę pustych kartridży (w tym celu pojemniki poddano też specjalnym zabiegom oczyszczającym w celu zapewnienia dokładności testów).

Pracownicy TUV Rheinland przeprowadzili testy na ośmiu modelach drukarek różnych producentów - Brother, Canon, Epson, HP, Kodak i Lexmark. Urządzenia reprezentowały różną wydajność, np. w drukarce Kodaka zużyte zostało 40 % podczas gdy urządzenia HP i Epsona wykorzystały 80 % tuszu. Urządzeniami o najsłabszych osiąganych wynikach były zwykle drukarki korzystające z kartridży multi-ink, w tym drukarki, w których kolor dostarczany był z pojedynczego pojemnika C/Y/M oraz modele drukarek wykorzystujące kartridże pięciokolorowe.

Wierzyć czy nie wierzyć?

Firma Epson, zlecając badanie, chciała dowieść niekorzystnego wpływu marnotrawstwa tuszu na środowisko naturalne oraz większej wydajności urządzeń korzystających z osobnych pojemników z atramentem. Koncern posiada bowiem w swojej ofercie tylko drukarki wyposażone w oddzielne dla każdego koloru kartridże, przez co po wyczerpaniu jednego koloru można dokupić pojemnik z tym kolorem, a nie - jak w przypadku urządzeń wielokolorowych, wymieniać cały kartridż.

Należy podkreślić, iż przeprowadzone testy nie zmierzyły kosztów uzyskania wydruku, liczby stron, jaką mogła wydrukować każda z drukarek przed wyczerpaniem koloru ani nie uwzględniły zużycia tuszu w cyklach oczyszczania, okresowo wykonywanych przez drukarki (ten ostatni czynnik jest postrzegany jako znacząca przyczyna marnotrawienia zapasów tuszu). W urządzeniach z osobnymi pojemnikami, mimo ich większej wydajności, koszty wydruku strony mogą być bowiem wyższe.