Drukarki pójdą w odstawkę?

Na konferencji Society For Information Display (SID 2005) odbywającej się w Bostonie, firma Seiko Epson przedstawiła pierwszą prezentację elastycznego wyświetlacza wykorzystującego technologię TFT. Wykonany z tworzywa prostokąt przy przekątnej równej 2 calom potrafi wyświetlić obrazy w rozdzielczości nawet 320x240.

Firma nie przedstawiła jeszcze gotowego prototypu - w slajdach jednak pojawiły się zdjęcia, na których zaprezentowano możliwości wyświetlacza. Efekty są dość zaskakujące: ekranik, mimo zgięcia, pracuje bez zarzutu.

Jak to możliwe? W nowych wyświetlaczach odpowiadającą za generowanie obrazu siatkę tranzystorów (thin-film transistor, TFT) formuje się na szkle, a następnie przenosi się ją na tworzywo sztuczne. Dzięki temu mogą być one lekkie i elastyczne.

Zdaniem producenta nowa technologia produkcji ma szansę pojawić się na rynku w przeciągu dwóch najbliższych lat. Wyświetlacze mają znaleźć zastosowanie przede wszystkim w branży urządzeń przenośnych.

Omawiane na konferencji urządzenie miało przekątną równą 2 cale, ważyło zaledwie 1,2 grama. Generowany obraz miał kontrast 10:1.

Więcej informacji: TechOn!


Zobacz również