Drukarkowa symfonia


W porównaniu ze starszymi modelami tej firmy wydruki nowym zestawem atramentów różnią się jedynie na niebieskich i trochę na czerwonych partiach obrazu. Na przykład niebo na zdjęciach wychodzących z modelu R200 było bardziej granatowe niż na oryginale. Przy czym w większości wypadków tak nasycony kolor będzie się bardziej podobał postronnemu widzowi niż bliższy rzeczywistości łagodny kolor drukowany przez R800.

Canon bez niebieskiego

Trzeci gigant rynku drukarkowego - Canon - w swojej drukarce i9950 stosuje odmienny zestaw kolorów. Tutaj czarny jest tylko jeden, dorzucono natomiast kolor czerwony i zielony. Oczywiście musiało to zaowocować lepszymi wydrukami zielonych i czerwonych elementów zdjęcia. Trawa jest soczysta, a zachody słońca i kwiaty mienią się ostrymi czerwieniami, również kolory pomarańczowe nabrały więcej wyrazu. Ale tak naprawdę trzeba wiele uwagi, by doszukać się różnic w wydrukach robionych za pomocą poprzednich modeli, np. i965, a najnowszymi 8-kolorowymi.

Co nas czeka

W przypadku Epsona i Canona różnica w jakości druku nie jest aż tak przytłaczająca, by uzasadniała wyższe koszty zakupu i eksploatacji (w końcu to dwa tusze więcej). Inaczej jest z HP - miłośnicy fotografii czarno-białej powinni zainteresować się którymś z modeli tej firmy (wszystkie z serii 7xxx), bo jakość takich zdjęć bije na głowę rozwiązania konkurencji. Szary jest szary a nie beżowy czy śliwkowy.

Jeśli chodzi o drukarki Canona i Epsona na pewno znajdą się takie zastosowania, w których obecność dodatkowych kolorów stanie się zaletą. Ale w fotografii amatorskiej będą to tak nieliczne przypadki, że trudno namawiać do zakupu nowego rozwiązania. Zwłaszcza że Epson R800 jest kłopotliwy ze swoim "gloss optimizerem". Trzeba pilnować dodatkowej opcji w sterowniku, by nie zmarnować dodatkowego papieru, co przecież kosztuje. A zmarnować możemy, zarówno kartkę papieru błyszczącego, gdy nie włączymy "optimizera", jak i matowego, gdy funkcja pozostanie włączona.

Trudno powiedzieć, czy zwiększanie ilości atramentów w drukarkach fotograficznych przyjmie się na rynku. Przeciętny fotoamator będzie i tak zadowolony z tradycyjnej palety CMYK uzupełnionej o rozjaśnione CM, czyli drukarki 6-kolorowej. Gdyby producenci podchodzili rzetelnie do kwestii barw brakujących w paletach drukarki, trzeba by było wyprodukować urządzenie z 11 atramentami - CMYK plus czerwony, zielony, niebieski i dwa odcienie szarego. Jeśli producenci wciąż będą zwiększać liczbę kolorów, drukarki zaczną przypominać pianina...

Canon i9950

Drukarkowa symfonia

Canon i9950

Drukarka formatu A3. Cicha i bardzo szybka. Ciekawostką jest możliwość podłączenia drukarki do komputera za pośrednictwem portu FireWire. Drukuje na płytach CD i DVD.

Dane techniczne

Kolory tuszu: cyan, jasny cyan, magenta, jasna magenta, żółty, zielony, czerwony, czarny

Wymiary: 577 x 334 x 182 mm

Waga: 9,5 kg

Dystrybutor:http://www.canon.pl

Cena: 3000 zł

Epson R800

Drukarkowa symfonia

Epson R800

Format A4. Drukarka oferuje możliwość druku na płytach CD i DVD. Można podłączyć bezpośrednio aparat cyfrowy. Kalib-racja głowic przeprowadzana po podłączeniu drukarki do komputera jest strasznie czasochłonna i żmudna.

Dane techniczne

Kolory tuszu: cyan, magenta, żółty, niebieski, czerwony, czarny matowy, czarny fotograficzny, optymalizator połysku

Wymiary: 495 x 635 x 325 mm

Waga: 8 kg

Dystrybutor:http://www.canon.pl

Cena: 2400 zł

HP 7960

Drukarkowa symfonia

HP 7960

Format A4. Bardzo wygodny podajnik papieru - z przodu drukarki, a nie z góry, jak u innych producentów. Sama przeprowadza kalibrację i automatycznie rozpoznaje rodzaj włożonego papieru.

Dane techniczne

Kolory tuszu: cyan, jasny cyan, magenta, jasna magenta, żółty, czarny, szary, jasny szary

Wymiary: 530 x 383 x 194 mm

Waga: 7,5 kg

Dystrybutor:http://www.hp.pl

Cena: 1399 zł