Drukowanie bezpośrednio ze smartfonów i tabletów z Androidem

Smartfony i tablety dołączyły już do podstawowych narzędzi pracy w wielu firmach. Mobilni użytkownicy zaczynają też oczekiwać, że organizacje, w których pracują, dostosują swoją infrastrukturę i oprogramowanie do ich potrzeb. Jedną z nich jest możliwość wysyłania dokumentów do druku bezpośrednio z urządzenia mobilnego. Przedstawiamy kilka rozwiązań, które spełniają tę funkcję.


Urządzenia mobilne w wielu przypadkach potrafią zastąpić papierowe wydruki dokumentów. Tablety i smartfony z Androidem w połączniu z bezpiecznymi korporacyjnymi rozwiązaniami pozwalającymi na dostęp do firmowych zasobów (jak np. Samsung Knox) coraz częściej powodują, że na służbowe spotkania nie trzeba przynosić papierowych wydruków z danymi. Jednak wciąż trudno wyobrazić sobie działanie dowolnej organizacji całkowicie pozbawionej wydruków i fizycznych kopii dokumentów. Zawsze można natomiast ułatwić pracownikom szybkie przygotowywanie ich z poziomu urządzeń mobilnych. Możliwość wydrukowania materiałów bez konieczności otwierania klapy laptopa i bez potrzeby wracania w tym celu do biura potrafi pracownikom zaoszczędzić mnóstwo czasu.

Mobilne drukowanie

Użytkownicy smartfonów i tabletów z mobilnym systemem Google mają kilka sposobów na podłączenie swojego urządzenia do drukarki. Niezależnie od tego, czy jest to domowa drukarka, czy też urządzenie wielofunkcyjne podpięte do firmowej sieci, konieczna będzie odpowiednia konfiguracja i zainstalowanie właściwego oprogramowania. Wysyłanie materiałów do druku z poziomu urządzeń mobilnych odbywa się dziś najczęściej drogą bezprzewodową.

W celu skorzystania z tej funkcji w smartfonie lub tablecie z Androidem, warto wyposażyć się w drukarki wzbogacone o moduł Wi-Fi z obsługą sieci lokalnej lub odbiornik Bluetooth. Jeśli wymiana drukarki na posiadającą funkcje sieciowe nie wchodzi w grę, to użytkownik może skorzystać z kilku rozwiązań. Mnogość możliwości jest istotna podczas pracy w firmie, w której obecne drukarki są nadal sprawne, ale pozbawione nowoczesnych rozwiązań sieciowych. W przypadku drukarek bez modułu bezprzewodowego możliwe jest podłączenie ich do wybranych smartfonów i tabletów za pomocą kabla USB OTG.

Aplikacje firm trzecich

PrintBot

Podstawowym i prostym narzędziem firmy trzeciej służącym do drukowania z Androida jest uniwersalna aplikacja PrintBot. W jej bazie znajdują się sterowniki do ponad 3800 kompatybilnych drukarek różnych producentów. Program pozwala na drukowanie obrazów i dokumentów PDF bezpośrednio z urządzeń mobilnych, w tym z przeglądarki internetowej, galerii lub aplikacji pocztowej. Drukowanie odbywa się poprzez wybranie odpowiedniej opcji o nazwie PrintBot w systemowym menu udostępniania.

Proces drukowania realizowany jest poprzez protokoły JetDirect, LPR i IPP, a aplikacja zawiera funkcję automatycznego wykrywania drukarki podłączonej do tej samej sieci, co smartfon. PrintBot jest stale aktualizowany. Warto rozważyć zakup wersji premium kosztującej 12,99 zł. Z aplikacji można korzystać bezpłatnie, ale istnieje limit trzech obrazów lub składających się z maksymalnie trzech stron PDF-ów miesięcznie. Później do każdego wydruku dodawany będzie znak wodny, co jest najczęściej niedopuszczalne przy zastosowaniach biznesowych.

Pobierz PrintBot z Google Play.

PrinterShare Mobile Print

Znacznie bardziej rozbudowanym narzędziem do drukowania z Androida jest aplikacja PrinterShare Mobile Print. Oprócz dokumentów PDF i plików TXT obsługuje ona dokumenty tekstowe, arkusze kalkulacyjne i prezentacje multimedialne w formatach Office: DOC(X), XLS(X) i PPT(X). Proces drukowania na podłączonej drukarce można rozpocząć bezpośrednio z menedżera plików, Dysku Google, poczty Gmail, Galerii, przeglądarki internetowej lub nawet aplikacji do obsługi SMS. Aplikacja wspiera drukarki ponad 30 różnych producentów.

Aplikacja PrinterShare Mobile Print dostępna jest w wersjach darmowej i premium. Płatna edycja w formie malutkiego programu-klucza kosztuje aż 39,95 zł, ale w zamian za to użytkownik otrzymuje dostęp do drukowania na kompatybilnych drukarkach poprzez tę samą sieć Wi-Fi lub nawet połączenie Bluetooth. Oprócz tego aplikacja wspiera drukowanie na drukarkach współdzielonych przez komputery PC i Mac, a także drukowanie zdalne przez Google Cloud Print.

Pobierz PrinterShare Mobile Print z Google Play.

Rozwiązanie producenta

Producenci drukarek często dostarczają własne aplikacje służące do przekazania informacji ze smartfonu lub tabletu do drukarki. W przypadku firm, w ofercie których znajdują się nie tylko drukarki, ale też telefony i tablety, klient wybierając urządzenia jednego producenta nie musi martwić się o kompatybilność sprzętu. Drukowanie dokumentów otrzymanych e-mailem lub pobranych z sieci można rozpocząć od razu po wyjęciu obu sprzętów z pudełek i podłączeniu do sieci.

Samsung Mobile Print

Przykładem aplikacji dostarczanej przez producenta drukarki do smartfonów z Androidem jest Samsung Mobile Print. Dostępna jest wersja nie tylko na urządzenia oparte na Androidzie, ale też na platformach Windows Phone oraz iOS. Wśród materiałów, które można przesłać do drukarki znalazły się zdjęcia, strony internetowe, pliki PDF oraz dokumenty w formacie pakietu Microsoft Office. Podczas drukowania można też zmienić rozmiar materiału, orientację strony, wybrać liczbę kopii oraz czy wydruk ma być czarno-biały, czy kolorowy.

W przeciwieństwie do aplikacji innych firm, które często są bardzo ubogie w funkcje, oprogramowanie Samsunga pozwala nie tylko na drukowanie, ale nawet na zdalne skanowanie dokumentów przez drukarkę podpiętą do telefonu bez udziału komputera. Dla większej wygody użytkowników Androida dostali oni możliwość skorzystania alternatywnie w niektórych drukarkach Samsunga z systemowego Google Cloud Print.

Więcej informacji o usłudze Samsunga można znaleźć na stronie internetowej producenta lub w Google Play.