Drukowanie w firmie

Szukasz niedużej i taniej w eksploatacji drukarki do pracy w firmie? Polecamy urządzenia wielofunkcyjne drukujące w trybie monochromatycznym. Tańsze modele w cenie poniżej 1000 zł sprawdzą się w domowych czy jednoosobowych przedsiębiorstwach, droższe w ceni do 1500 z powodzeniem mogą być wykorzystywane przez kilkuosobowe grupy robocze.


Wybraliśmy najlepsze urządzenia wielofunkcyjne monochromatyczne w cenie do 1500 zł. Wyróżnione przez nas modele pomogą utrzymać koszty drukowania na rozsądnym poziomie, zapewniają też wysoką funkcjonalność i są proste w obsłudze.

W naszym zestawieniu znajdziecie nie tylko urządzenia drukujące za pomocą tonera (laserowe, LED-owe), ale też atramentu. To zasługa Epsona, który oferuje monochromatyczne urządzenia z systemem stałego zasilania atramentem. Wiele osób do tego typu drukarek podchodzi sceptycznie, ale jak pokazały nasze testy warto się nimi zainteresować, bo oferują bardzo niskie koszty drukowania.

Drukowanie w firmie
Ciekawostką jest też po raz pierwszy uczestniczący w zbiorowym teście urządzenie wielofunkcyjne Pantum M6600NW. Drukarki tej firmy są znane na całym świecie a w Polsce właśnie wchodzą do sprzedaży. Warto na nie zwrócić uwagę, bo dzięki bogatemu wyposażeniu i rozsądnej cenie okazują się bardzo dobrym wyborem w korelacji ceny do możliwości.

Niskie koszty drukowania to nie wszystko

Mylą się ci którzy sądzą, że tylko drogie urządzenia współpracujące z wydajnymi kasetami zapewniają niskie koszty drukowania.

Obecnie coraz więcej modeli z ekonomicznych serii współpracuje z tanimi tonerami. Tak jest np. z urządzeniem Brothera DCP-1622WE , które kosztuje ok 600 zł a umożliwia drukowanie w cenie ok 5 gr za stronę przy 5% pokryciu. Tak niskich kosztów drukowania nie oferują nawet dwukrotnie droższe modele.

Złota myśl: Każde urządzenie wielofunkcyjne po rozpakowaniu gotowe jest do pracy. W zestawie znajdziemy kasetę z tonerem, tyle że startowym, czyli o obniżonej wydajności. Najczęściej wystarcza on na wydrukowanie kilkuset stron, a potem trzeba kupić właściwą kasetę.

Na koszty drukowania duży wpływ ma też dodatkowe wyposażenie. Moduł druku dwustronnego pozwala zaoszczędzić papier i czas. Dodatkowe opcje w ustawieniach sterownikach umożlwiające uruchomienie trybu ekonomicznego drukowania, czy drukowanie kilku stron na jednej kartce papieru również okazują się pomocne w walce o obniżenie kosztów eksploatacji.

Szukając drukarek monochromatycznych o jak najniższych kosztach eksploatacji warto też zwrócić uwagę na atramentowe urządzenia Epsona z systemem ITS. Potrafią one drukować za mniej niż grosz za stronę.

To zasługa innowacyjnego systemu stałego zasilania atramentem, który uzupełniamy przy pomocy tanich butelek z tuszem. Jedna butelka o wydajności do 6000 stron kosztuje tylko 50 zł. Dla porównania większość drukarek tonerowych współpracuje z kasetami o wydajności 1600 - 3000 stron, które kosztują ponad 200 zł.

Przemyślane zakupy

Pod względem szybkości pracy drukarki tonerowe nie mają sobie równych. Nawet najtańsze modele potrafią drukować z szybkością 20 stron na minutę a wydrukowanie 50 stronicowego dokumentu zajmuje im tylko trzy minuty. Modele ze średniego przedziału cenowego pracują z szybkością 30 str./min i drukują ten sam dokument w niespełna dwie minuty.

Jednostronne dodrukowanie to jednak marnotrawstwo papieru. Warto skorzystać z opcji druku dwustronnego. Ręczne odwracanie wydrukowanych kartek jest niewygodne i niepotrzebnie wydłuża cały proces. Dlatego gdy planujecie drukować ponad 1000 stron w ciągu miesiąca to warto kupić drukarkę z dupleksem. Przy takiej ilości wydruków ważne okazują się też koszty drukowania. Nawet firmy, które drukarki używają sporadycznie, lub drukują do 300 - 400 stron w ciągu miesiąca powinny na nie zwrócić uwagę. Bo choć wydatki przy drukowaniu ok 400 stron miesięcznie nie będą zbyt wysokie, nawet gdy będziemy korzystali z urządzenia, które drukuje w cenie 20 gr./str. To kupując urządzenie Brothera DCP-1622WE (5 gr./str) można w skali roku zaoszczędzisz kilkaset złotych.

Przed wyborem urządzenia drukującego do małej firmy warto jednak odpowiedzieć sobie na pytanie czy koszty drukowania są najważniejsze. Być może bardziej istotna będzie cicha praca, lub dodatkowe wyposażenie? Wówczas zakup np. Kyocery FS-1320MFP (koszt wydrukowania strony A4 - 16 gr) może okazać się strzałem w przysłowiową dziesiątkę. To jedno z urządzeń wielofunkcyjnych, które można polecić wszystkim osobom narzekającym na głośną pracę drukarki. Nieoceniony okazuje się też podajnik kartek zamontowany na skanerze (ADF - Automatic Document Feeder), który przyspiesza kopiowanie wielostronicowych dokumentów. Producent zaprojektował do Kyocery też bardzo rozbudowany sterownik, który umożliwia np. nanoszenie na wydruki znaku wodnego, drukowanie plakatów, wielu stron na jednej. Jest też funkcja EcoPrint do oszczędzania tonera i energii. Takich możliwości bardzo tani w eksploatacji Brother DCP-1622WE nie ma.

Drukowanie w firmie
Drukowanie w firmie

HP MFP M426dw

Nieduży kombajn biurowy

Cena: 1399 zł

HP MFP M426dw to rasowy kombajn biurowy idealnie wpisujący się w potrzeby kilkuosobowych grup roboczych. Przyglądając się obudowie trudno nie dostrzec dbałości o wykończenie każdego detalu. Podajniki na papier są ponumerowane, dolny mieści 250 arkuszy i ma wskaźnik napełnienia. Po obu stronach obudowy zaprojektowano uchwyty pomocne przy przenoszeniu urządzenia.

Z przodu obudowy umieszczono duży wyświetlacz z dotykowym ekranem i trzy przyciski. Na ekranie wyświetlany jest intuicyjny w obsłudze interfejs programowy, który jest w pełni spolszczony. Za jego pomocą można zarządzać pracą drukarki, skanera, kopiarki czy dodatkowymi aplikacjami (wymagane jest połączenie z internetem).

Na drukarce zmontowano płaski skaner z podajnikiem ADF na 50 arkuszy. Laserowy mechanizm drukujący okazał się bardzo szybki. Na wydrukowanie 50 stronicowego dokumentu w trybie jednostronnym czekaliśmy tylko nieco ponad minutę. Kopiowanie pojedynczych stron i całych dokumentów również odbywa się w zawrotnym tempie.

HP MFP M426dw współpracuje z dwoma kasetami: CF226A o wydajność 3100 stron i CF226X, która umożliwia wydrukowanie 9000 stron. Dzięki nim urządzenie oferuje niskie koszty drukowania, które przy wykorzystaniu większego wkładu wynoszą ok 8 groszy za stronę. Urządzenie można podłączyć bezpośrednio do komputera z wykorzystaniem interfejsu USB, lub sieci przewodowej (LAN) i bezprzewodowej (ma wbudowany moduł Wi-Fi).

Drukowanie w firmie

Xerox WorkCentre 3225

Szybka i ekonomiczna

Cena: 1099 zł

Xerox WorkCentre 3225 dzięki współpracy z dużymi tonerami o wydajności 6000 stron umożliwia drukowanie dokumentów w cenie 7 groszy za stronę (przy 5% pokryciu). Na wydruk pierwszej strony czeka się dosłownie kilka sekund a wydrukowanie 50 stronicowego dokumentu trwało niecałe dwie minuty. Urządzenie ma funkcję automatycznego drukowania dwustronnego i wbudowany podajnik dokumentów ADF z dupleksem. Świetnie nadaje się do powielania pojedynczych kartek czy wielostronicowych dokumentów.

Pochwalić producenta należy też za mocną i starannie wykonaną obudowę z dobrej jakości plastiku i wyposażenie urządzenia w najpopularniejsze interfejsy (USB 2.0, LAN, Wi-Fi). Użytkownik ma łatwy dostęp do kasety z tonerem a w razie problemów z zaciętym papierem może odchylić tylną ściankę obudowy. Szkoda tylko, że zamontowany na obudowie wyświetlacz jest dosyć mały i nie ma podświetlanego ekranu. Podstawa drukarki ma tylko 37 x 37 cm.

Drukowanie w firmie

Brother 2740DW

Faks w cenie

Cena: 1170 zł

Brother 2740DW to czterofunkcyjny kombajn, który umożliwia drukowanie, kopiowanie, skanowanie i faksowanie. Oferuje zwartą konstrukcję (podstawa drukarki ma 36 x 36 cm) i mocną obudowę wykonaną z grubego plastiku.

Ekran dotykowy ze spolszczonym interfejsem programowym sprawia, że obsługa drukarki jest prosta i intuicyjna. Za jego pomocą można uruchomić opcję kopiowania, skanowania, sprawdzić ustawienia jakości wydruków, skanera, sieci.

Drukarka umożliwia też skanowanie do pliku, OCR, wiadomości e-mail, przeszukiwanych plików PDF, serwera FTP, serwera e-mail, zasobów chmury (wymagane jest wówczas połączenie z internetem). Ma też moduł Wi-Fi i współpracuje z Apple AirPrint, Google Cloud Print, oraz aplikacją Brother iPrint&Scan, umożliwiając np. drukowanie z urządzeń mobilnych, takich jak iPhone, iPad oraz tabletów i smartfonów wykorzystując Androida czy Windows Phone.

Laserowy mechanizm drukujący okazał się szybki i efektywny. Na wydrukowanie 50 stronicowego dokumentu Brother 2740DW potrzebował niecałych dwóch minut. Kopiowanie dokumentów z wykorzystaniem skanera i podajnika ADF również przebiega bardzo szybko. W torach drukarki zamontowano też moduł druku dwustronnego.

Brother 2740DW współpracuje z dwoma rodzajami kaset: TN-2310 o wydajności 1200 stron i TN-2320 o wydajności 2600 stron. Większy wkład jest bardziej opłacalnym zakupem. Kosztuje ok 260 zł i umożliwia drukowanie pojedynczej strony przy 5% pokryciu za ok 10 groszy.

Drukarki do 1000 zł

Drukowanie w firmie

Pantum M6600NW

Opłacalny zakup

Cena: 600 zł.

Pantum M6600NW to funkcjonalne urządzenie wielofunkcyjne wyposażone w laserowy system druku (mono). Umożliwia drukowanie, kopiowanie, skanowanie i faksowanie. Wyposażone jest w kartę sieciową i proste w obsłudze oprogramowanie, które pozwala na szybkie zarządzenie pracą drukarki.

Tacka na papier umieszczona jest na dole obudowy i wystaje poza obrys urządzenia (mieści 150 arkuszy).. Panel sterujący składa się z wyświetlacza wyposażonego w ekran z podświetleniem i dodatkowych przycisków. W razie konieczności można go odchylać.

Kompaktowe rozmiary obudowy sprawiają, że Pantum M6600NW nie zajmuje dużo miejsca na biurku. Wbudowany podajnik kartek to nieoceniona pomoc podczas kopiowania wielokartkowych dokumentów. Często go brakuje w tańszych drukarkach.

Laserowy mechanizm drukujący nie jest najszybszy, ale nie odstaje od średniej. Drukowanie 50 stronicowego dokumentu trwało trzy minuty. Współpracuje z kasetą o wydajności 1600 stron, która kosztuje nieco ponad 200 zł. Uchwyty zamontowane po bokach obudowy ułatwiają przenoszenie urządzenia.

Drukowanie w firmie

Kyocera Ecosys FS-1320MFP

Cicha praca

Cena: 670 zł

Ecosys FS-1320MFP to klasyczny przedstawiciel niewielkich drukarek wielofunkcyjnych monochromatycznych. Podstawa drukarki ma ok 37 x 27 cm i rozszerza się ku górze. Taki kształt obudowy sprawia, że urządzenie jest wyższe niż szersze, przez co zajmuje mniej miejsca na biurku. Szuflada na kartki umieszczona jest na dole drukarki i mieści 250 arkuszy. Na skanerze jest podajnik dokumentów ADF na 40 kartek. Niestety drukarka nie ma opcji automatycznego drukowania dwustronnego, co jest sporym minusem.

Ecosys FS-1320MFP wyposażana jest w charakterystyczny dla Kyocery mechanizm drukujący, który współpracuje z niewielkim pojemnikiem na toner. Kasetę z tonerem wkłada się z przodu obudowy. Dostęp do pozostałych części mechanizmu drukującego (zespół bębna, wałek elektrograficzny) wymaga odchylenia klapki zamontowanej z tyłu obudowy.

Kaseta z tonerem ma wydajność 1600 stron i kosztuje 265 zł. Koszty drukowania nie są więc zbyt zachęcające. Urządzenia ma za to inne zalety, jak np. prostą obsługę, jest też szybkie i niezbyt głośne. To jedna z najcichszych drukarek spośród testowanych modeli. Na panelu sterującym umieszczono też dodatkowy przycisk do uruchamiania trybu cichego drukowania. Drukarka działa wówczas bardzo cicho i o około 30 % wolnej. Na pochwałę zasługuje też bardzo rozbudowany sterownik.

Drukowanie w firmie

Xerox WorkCentre 3025

Bogate wyposażenie

Cena: 800 zł

Urządzenie wielofunkcyjne wyposażone w laserowy mechanizm drukujący, płaski skaner i opcję kopiowania. Sprawdzi się w małych firmach, choć niektórym może brakować modułu automatycznego drukowania dwustronnego. Oferuje za to rozsądną cenę, dobrą wydajność i starannie wykonaną obudowę. Dysponuje kompletem interfejsów, ma gniazdo USB 2.0, kartę sieciową 10/100 Mb/s, moduł sieci bezprzewodowej (karta Wi-Fi zgodna ze standardem b/g/n).

Xerox WorkCentre 3025 Mechanizm na wydrukowanie 50 stronicowego dokumentu potrzebował niecałych trzech minut. To wynik ze środka stawki. Do drukarki można dokupić wkład o wydajności 1500 str. (przy 5% pokryciu), producent sprzedaje też zestawy składające się z dwóch kaset z tonerem. Koszt wydrukowania strony A4 przy 5% pokryciu wynosi 12 groszy. Urządzenie jest intuicyjne w obsłudze, szkoda tylko, że zamontowany na nim ekran nie ma wbudowanego podświetlenia.

Szuflada na papier wystaje poza obrys korpusu urządzenia i zwiększa powierzchnię podstawy z 31 x 40 cm do 40 x 40 cm.

Drukowanie w firmie

Epson WorkForce M200

Minimalne koszty eksploatacyjne

Cena: 789 zł

Epson jako jeden z pierwszych pokazał, że do drukowania w trybie monochromatycznym z powodzeniem można wykorzystać również atrament. Co, więcej dzięki ekonomicznemu mechanizmowi stałego zasilania atramentem WorkForce M200 oferuje bardzo niskie koszty drukowania. Butelka z czarnym tuszem o wydajności 6000 stron kosztuje ok 50 zł. Koszt wydrukowania pojedynczej strony jest bardzo niski i wynosi niecały grosz.

WorkForce M200 dobrze wypada też pod względem jakości wydruków, które są dużo bardziej szczegółowe i kontrastowe niż z urządzeń laserowych czy z mechanizmem wykorzystującym diody LED. Pod względem szybkości pracy pozostaje jednak daleko w tyle za klasycznymi urządzeniami drukującymi tonerem. Urządzenie wyraźnie zwalnia podczas drukowania grafik, a wydrukowanie 50 stronicowego dokumentu zajęło jej ponad cztery minuty. Najgorzej wypadł jednak test kopiowania 25 - stronicowego dokumentu z użyciem podajnika ADF. Uzyskany wynik był ponad osiem minut gorszy niż drukarek wykorzysujących toner. Nie każda osoba będzie też zadowolona z konieczności dolewania tuszu do drukarki. Choć, nie ma w tym nic trudnego i każdy sobie z tym poradzi. Pracując z M200 trzeba też zwracać uwagę na poziom atramentu, bo drukowanie z wykorzystaniem resztek atramentu może doprowadzić do zapychania głowicy drukującej.

Drukowanie w firmie

Brother DCP-1622WE

Tanie drukowanie

Cena: 589 zł

Urządzenie Brothera DCP-1622WE ma prostą konstrukcję i podstawowe wyposażenie, bez podajnika ADF czy modułu drukowania dwustronnego. Kierowana jest dla mikroprzedsiębiorstw i małych firm, które głównie drukują dokumenty a rzadziej je kopiują.

Na wyposażeniu drukarki jest interfejs USB i moduł Wi-Fi. Panel sterujący z niewielkim wyświetlaczem wyposażony jest w kilka przycisków i zapewnia podstawowe możliwości. Jego prostota może być zaletą, problemem jest jednak wyświetlacz, który nie ma wbudowanego podświetlenia.

Na wydrukowanie 50 stronicowego dokumentu Brother potrzebował 154 sekund. Niestety brak podajnika kartek do kopiowania znacznie wydłuża proces powielania wielostronicowych dokumentów. Brother DCP-1622WE pracuje też wyraźnie głośniej od Kyocery Ecosys FS-1320MFP. Pod względem wyposażenia nie jest to najlepszy model, ale okazuje się bardzo tani w eksploatacji. Oryginalny wkład wystarcza na wydrukowanie 1500 stron i kosztuje 80 zł co obniża koszty drukowania do 5 groszy za stronę (przy 5% pokryciu). To taniej niż w niektórych urządzeniach za ponad 1000 zł. W cenie 600 zł trudno będzie Wam znaleźć równie tanie w eksploatacji urządzenie.

Patrząc jednak na koszty drukowania, jakość wykonania i możliwości Epson WorkForce M200 nie trudno się oprzeć wrażeniu że jest to bardzo ciekawa alternatywą dla laserowych i LED-owych urządzeń. Idealnie wpisuje się w potrzeby małych firm, które drukują większe ilości dokumentów.