Drupal - poznaj go z każdej strony!

"Drupal - poznaj go z każdej strony!" to podręcznik przeznaczony dla osób poszukujących odpowiedzi na pytania o to, jak stworzyć stronę internetową, co to jest system zarządzania treścią (CMS) o nazwie Drupal czy też w jaki sposób publikować wiadomości na własnej witrynie. Te oraz wiele innych problemów, stara się rozwiązać autor poradnika, Krzysztof Palikowski.

  • Tytuł: Drupal - poznaj go z każdej strony!
  • Autor: Krzysztof Palikowski
  • Wydawnictwo: Helion S.A.
  • ISBN: 978-83-246-2652-6
  • Rok wydania: 2010
  • Ilość stron: 496
  • Oprawa: miękka
  • Cena: 55,20 zł

Plusy:

- bardzo dokładne omówienie tytułowego systemu zarządzania treścią

- duża ilość przykładów

Minusy:

- choatycznie rozplanowane rozdziały

"Drupal - poznaj go z każdej strony!" rozpoczyna się od zupełnych podstaw, które obejmują m.in. takie zagadnienia jak historia tego CMS-a czy jego definicja. Bardzo przydatne są również informacje dotyczące licencji na jakiej rozpowszechniany jest Drupal (poparte są one kilkoma przykładami i wyczerpującym opisem, który rozwieje wątpliwości początkujących webmasterów chcących stworzyć np. komercyjną witrynę).

W dalszej części podręcznika, autor bardzo szczegółowo opisuje nam środowisko omawianego systemu zarządzania treścią. Znajdziemy tu także podstawowe informacje o językach HTML czy CSS) oraz dokładnie omówiony proces instalacji. Dość sporo miejsca poświęcono także opcjom dostępnym z poziomu głównego menu, włączając w to publikowanie nowych artykułów czy zarządzanie użytkownikami (dodawanie administratorów oraz autorów). Czytelnik ma także okazję zapoznać się ze szczegółami budowania własnej strony WWW (zmiana wyglądu poprzez edycję skórek, tworzenie własnych szablonów, tłumaczenie interfejsu, itd.). Dość dobre wrażenie robi także rozdział, w którym autor krok po kroku opisuje czynności niezbędne do uruchomienia swojej pierwszej witryny.

"Drupal - poznaj go z każdej strony!" to także książka, która świetnie sprawdzi się w domowej bibliotece bardziej zaawansowanych użytkowników. Czytelnik znajdzie tu bowiem sporo informacji dotyczących modułów (kilka najważniejszych zostało dokładnie opisanych w stosownych podrozdziałach) czy raportów (dotyczących stanu witryny, najpopularniejszych słów kluczowych czy też treści z największą ilością odsłon). W poradniku Krzysztofa Palikowskiego nie zabrakło także wskazówek o bardziej ogólnym charakterze (wybór serwera, tworzenie kopii zapasowych strony czy też rozwiązywanie najbardziej typowych problemów).

Czytając "Drupal - poznaj go z każdej strony!" nie sposób oprzeć się wrażeniu, że treść (merytorycznie bez zarzutów) prezentowana jest w sposób nieco chaotyczny (informacje dotyczące np. skórek znajdziemy w kilku rozdziałach, co nieco utrudnia lekturę oraz wyszukiwanie konkretnych informacji). Warto jednak podkreślić, że poradnik ten jest książką niezwykle szczegółową, dzięki czemu usatysfakcjonuje ona zarówno początkujących jak i nieco bardziej zaawansowanych użytkowników.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: