DualDisc - to idzie 'młodość'?

Od momentu wejścia na rynek technologii DualDisc minęło zaledwie kilka miesięcy, a największe wytwórnie płytowe już wiążą z nią duże nadzieje. Koncerny liczą, że popularyzacja standardu DualDisc pomoże przemysłowi muzycznemu w zwalczaniu piractwa, a zwłaszcza procederu nielegalnego dystrybuowania muzyki w sieciach peer-to-peer.

O powodzeniu płyt DualDisc może przesądzić rosnąca popularność płyt DVD - w 2004 r. ich sprzedaż wzrosła niemal dwukrotnie. Zdaniem przedstawicieli koncernów fonograficznych wynika to choćby z rosnących wymagań fanów muzyki, którym nie zawsze wystarcza już tylko sama muzyka - przeciętny fan coraz częściej interesuje się możliwością nabycia materiałów wideo, np. teledysków, filmów dokumentalnych lub zarejestrowanych koncertów.

Być może założenia 'majorsów' spełnią się, biorąc pod uwagę fakt, że w np. Stanach Zjednoczonych różnica w cenie pomiędzy płytami CD a DualDisc wynosi zwykle nie więcej niż 2 USD. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wszystkie największe wytwórnie porozumiały się ze sobą w kwestii specyfikacji technicznych standardu DualDisc, co pozwala przypuszczać, że żadna z nich nie przejmie nad nim kontroli i nie zmonopolizuje rynku (co mogłoby zaszkodzić popularyzacji tej technologii wśród potencjalnych nabywców).

Przypomnijmy, na czym polega technologia DualDisc - użytkownik otrzymuje płytę przypominającą wyglądem zwykły 'kompakt'. Warstwa CD znajduje się jednak tylko z jednej strony dysku, z drugiej strony znajduje się warstwa DVD z dodatkowymi materiałami (może to być np. ta sama muzyka, która znajduje się na stronie CD, ale zapisana w formacie umożliwiającym odtworzenie w systemach kina domowego, ale także wspomniane materiały filmowe). Więcej informacji na ten temat znajduje się w artykule Hybrydowe CD/DVD - problemy z licencjonowaniem.

Spośród największych wytwórni, jedynie EMI Music nie zapowiedziała jeszcze żadnych muzycznych premier na płytach DualDisc, jednak spodziewane jest to jeszcze w tym roku. Natomiast największy nacisk na promocję nowego standardu kładzie Sony BMG. Niektórzy artyści już zdecydowali się na wydanie swoich albumów na płytach DualDisc (m. in. Jennifer Lopez i jej "Rebirth"), premiery produkcji kolejnych muzyków są już ustalone - 26 kwietnia, wyłącznie w wersji DualDisc, ukaże się "Devils & Dust" Bruce'a Springsteena.


Zobacz również