Duch partycji: błyskawiczne przywracanie systemu

Koniec z ponownym instalowaniem systemu operacyjnego. Zrób to raz, stwórz obraz partycji i w razie problemów, na przykład z wirusami, przywróć całą partycję do stanu pierwotnego! Przedstawiamy darmowe narzędzie o nazwie Partition Saving 2.91, które zatroszczy się o bezpieczeństwo Twojego dysku. Aplikacja umożliwia utworzenie obrazu dysku, partycji, zmianę ustawień rejestru systemowego Windows, utworzenie kopii bezpieczeństwa sektora rozruchowego dysku i wiele innych pożytecznych rzeczy. Dzięki temu programowi nie będziesz musiał się denerwować na system operacyjny, gdy odmówi posłuszeństwa w najmniej odpowiednim momencie. Po prostu nagrasz go od nowa, ale bez konieczności ślęczenia godzinami przy komputerze.

Duch partycji: błyskawiczne przywracanie systemu
Program działa w systemie DOS i umożliwia zapisanie, przywrócenie lub kopiowanie dysków twardych, partycji i dyskietek. Za jego pomocą można zapisać wszystkie dane z partycji do pliku, tak aby można było przenieść go na przykład na CD. Gdy coś pójdzie źle (nastąpi atak wirusa, zostanie uszkodzony system lub spotka nas inne nieszczęście) wystarczy wybrać całkowite przywrócenie partycji. Dzięki temu nie trzeba będzie instalować wszystkiego od początku.

Aplikacja potrafi kompresować dane przy użyciu algorytmu gzip oraz dzielić je na kilka części - tak aby mogły się pomieścić na nośniku zewnętrznym. Narzędzie obsługuje najpopularniejsze typy partycji systemowych m.in. FAT (12, 16 and 32), ext2 czy NTFS. W wymienionych przykładach możemy również wybrać pomiędzy kopiowaniem wszystkich sektorów dysku, a archiwizowaniem jedynie używanych sektorów.

Przed jakimkolwiek działaniem należy bezwzględnie zrobić kopię zapasową najważniejszych danych. Należy również pamiętać, że autor programu nie udziela żadnych gwarancji ani nie odpowiada za powstałe szkody w wyniku pracy z programem.

Wymagania

Program działa jedynie w systemie DOS (co najmniej w wersji 3.3), dlatego nie należy uruchamiać go w emulatorach. Najlepiej utworzyć dyskietkę startową i nagrać na nią program. Oczywiście tak samo można go nagrać na 'botowalną' płytę CD. Kolejnym ograniczeniem jest konieczność posiadania partycji FAT, do nagrania pliku obrazu. Taka konieczność wynika z ograniczeń starego systemu operacyjnego.

Program działa w dwóch trybach tekstowym i "graficznym". Zalecamy korzystanie z tego drugiego, chociaż daleko mu do wyglądu np. Norton Ghosta 8. Nie wygląd jest jednak najważniejszy - po uruchomieniu aplikacji naszym oczom ukazuje się podstawowe menu. Tutaj wybieramy czy:

Duch partycji: błyskawiczne przywracanie systemu

Po uruchomieniu aplikacji naszym oczom ukazuje się podstawowe menu.

- zapisać partycję;

- przywrócić partycję;

- skopiować lub sprawdzić plik;

- uaktualnić rejestr Windows 2000/XP;

- uaktualnić plik BOOTSECT.DOS.

Zapisywanie partycji

Duch partycji: błyskawiczne przywracanie systemu

Wybieramy napęd źródłowy.

Narzędzie umożliwia zapisanie całego dysku twardego, sektora rozruchowego dysku (MBR), pierwszych sektorów dysku, tablicy partycji, partycji (wszystkich sektorów), partycji (tylko zajętych sektorów), FAT (12, 16, 32), NTFS, dyskietki, innych 'urządzeń' (napędy ZIP).

Najpierw należy wybrać dostęp do dysku:

- standard access (dostęp standardowy) odnosi się do fizycznych parametrów dysku (cylindry, sektory, głowice), nie może on obsługiwać dysków większych niż 8 GB, a rozmiar sektora dysku musi wynosić 512 bajty. Używamy go dla dyskietek.

- extended access (dostęp rozszerzony) jest nowym standardem i pozwala na pokonanie ograniczeń narzuconych w trybie standardowym, choć możliwe jest błędne raportowanie wielkości dysku. Na szczęście nie ma to większego znaczenia.

Duch partycji: błyskawiczne przywracanie systemu

Wskazujemy, gdzie chcemy zapisać obraz.

Wybieramy napęd źródłowy, który ma być zapisany i w jaki sposób (cały dysk, tylko zajęty obszar, itd.). Wskazujemy, gdzie chcemy zapisać obraz, jak ma się nazywać plik oraz jak wiele miejsca może zajmować. Obraz może zajmować maksymalnie 2047 MB. Istnieje opcja kompresji obrazu (algorytmem gzip). W tym celu należy wybrać żądaną wartość współczynnika (od 0 do 9, przy czym domyślnie jest on ustawiony na 6). Zbyt duży stopień kompresji może bardzo spowolnić proces zapisu/odczytywania pliku. Aby zrezygnować z kompresji należy wybrać wartość 0.

Przywracanie partycji

Duch partycji: błyskawiczne przywracanie systemu

Przywracanie

Tutaj kolejność jest odwrotna - wybieramy plik obrazu. Warto przy tym wspomnieć o automatycznym nazewnictwie oferowanym przez program, które znacznie ułatwia późniejszą orientację w plikach.

Następnie wybieramy miejsce gdzie będziemy przywracać obraz dysku. Należy je bardzo dokładnie ustalić i wyeliminować możliwość pomyłki, ponieważ przy rozpoczęciu procesu przywracania wszystkie dane z dysku są nieodwracalnie usuwane.

Kiedy wszystko jest w porządku należy poczekać, aż program zakończy całą operację.

Opcje dodatkowe

Należą do nich kopiowanie plików, sprawdzanie poprawności zapisanego pliku, zmiana ustawień rejestru Windows (w przypadku zmiany dysku należy koniecznie zmienić informacje w rejestrze o nazwach dysków, literach itd.) oraz pliku BOOTSECT.DOS.

Plusy i minusy programu

Zalety:

- cena (freeware);

- dokładna dokumentacja;

- obsługa najpopularniejszych systemów plików;

- duże możliwości zapisywania/przywracania.

Wady:

- skomplikowany układ partycji może sprawiać trudności niedoświadczonym użytkownikom - przydałaby się graficzna wizualizacja partycji;

- brak obsługi partycji z innych systemów operacyjnych np. Mac OS lub Solaris;

- konieczność zapisu plików na partycji FAT.

Podsumowując - jeżeli potrzebujesz prostej aplikacji do archiwizacji systemu, znudziło Ci się instalowanie systemu od zera, nie chcesz wydawać pieniędzy na dodatkowe narzędzia, to jest to program dla Ciebie. Niestety jest to narzędzie tylko dla osób używających systemów Linux i Windows.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie producenta.