Duch w akcji

Awarie Windows nie muszą być dotkliwe, gdy wcześniej utworzysz sobie kopię zapasową z aktualnym stanem systemu i aplikacji. A do takich celów świetnie nadaje się uznany program firmy Symantec Norton Ghost 2002 w najnowszej wersji 7.0.

Awarie Windows nie muszą być dotkliwe, gdy wcześniej utworzysz sobie kopię zapasową z aktualnym stanem systemu i aplikacji. A do takich celów świetnie nadaje się uznany program firmy Symantec Norton Ghost 2002 w najnowszej wersji 7.0.

Oto naprawdę rewelacyjny program, który w przypadku wielu awarii pozwoli uniknąć ponownego instalowania systemu Windows, sterowników urządzeń, aplikacji użytkowych i przywracania własnych ustawień w niezliczonych oknach konfiguracyjnych. Zamiast tego można przecież przywrócić zawartość całej partycji lub twardego dysku z wcześniej utworzonej kopii zapasowej. Nie ma także potrzeby instalowania systemu operacyjnego w nowym komputerze - wystarczy sklonować system już istniejący.

Mimo że pomysł jest prosty, to nigdy wcześniej nie został tak dobrze zrealizowany. Norton Ghost 2002 potrafi bowiem zapisać obraz dysku lub partycji w pliku albo bezpośrednio na innym dysku lub w innej partycji. Co więcej, dane źródłowe i docelowe mogą się znajdować w dwóch różnych komputerach, ponieważ Norton Ghost potrafi się komunikować z innym pecetem przez kabel równoległy, specjalne USB oraz przez praktycznie dowolną sieć LAN, jeżeli tylko dostępne są sterowniki kart sieciowych. Natomiast jeżeli wykorzystujesz Norton Ghost do archiwizacji danych, to przydatna okaże się także obsługa nagrywarek CD-R/CD-RW.

Żeby zapewnić sobie niczym nieskrępowany dostęp do twardego dysku, główny moduł programu Norton Ghost 2002 uruchamia się pod kontrolą systemu DOS z dyskietki startowej (plik wykonywalny zajmuje zaledwie 600 KB). Do jej przygotowania służy specjalny program działający już pod kontrolą Windows. Norton Ghost Boot Wizard, bo o nim mowa, przygotowuje dyskietkę z odpowiednią wersją systemu PC-DOS lub MS-DOS, sterownikami jednej lub wielu kart sieciowych, sterownikami nagrywarek CD-R/CD-RW, obsługą portu USB i/lub LPT oraz napędu CD-ROM. Na tej dyskietce nagrywany jest także główny moduł programu Norton Ghost, który się uruchamia automatycznie po ponownym uruchomieniu systemu. Dalej operacja przebiega już standardowo w trybie interaktywnym, jednak także i ten etap można zautomatyzować, wpisując w wierszu poleceń odpowiednie parametry wywołania.

Pomimo kompresji pliki obrazu tworzone przez program Norton Ghost często mogą się okazać większe niż docelowy nośnik. W tych przypadkach Norton Ghost oferuje możliwość podzielenia pliku obrazu na mniejsze fragmenty, z góry ustalając wielkość segmentów lub też po prostu całkowicie wypełniając kolejne nośniki.

Utworzone przez Norton Ghost obrazy partycji lub całych dysków mogą zawierać wszystkie odmiany systemu plików FAT, NTFS, a także linuksowy EXT2. Przeglądanie ich zawartości oraz dodawanie, usuwanie, przenoszenie i modyfikację plików umożliwia drugi program działający pod kontrolą Windows - Norton Ghost Explorer, który potrafi także przeprowadzić defragmentację pliku obrazu przed nagraniem jego zawartości na docelową partycję.

Razem z Norton Ghost 2002 dostajemy też GDisk, zaawansowany program do zarządzania partycjami, który z powodzeniem zastępuje standardowy Fdisk a jest przy tym znacznie bardziej funkcjonalny. Wersja GDisku przeznaczona jest do DOS-u, a wywoływana z wiersza poleceń GDisk32, do Windows. Obie wersje GDisku, oprócz standardowych funkcji tworzenia, aktywowania i usuwania partycji, potrafią także ukrywać partycje, porządkować dysk, usuwając i zamazując wszelkie dane, wyświetlać szczegółowe informacje o partycjach, modyfikować menu startowe

Windows 2000, bezpośrednio obsługiwać duże twarde dyski, a także pracować w trybie wsadowym, wykonując po kolei zadane polecenia. A jeśli wziąć pod uwagę, że prawie wszystkie narzędzia z pakietu Norton Ghost 2002 mogą być sterowane z wiersza poleceń, okaże się, że instalacja systemu w nowym komputerze może przebiegać całkiem automatycznie, bez udziału użytkownika.