DuckDuckGo - wyszukiwarka ceniąca twoją prywatność

Google dominuje w świecie wyszukiwarek internetowych i na razie nic nie wskazuje na to, że coś może zmienić tę sytuację. DuckDuckGo jest jednak ciekawą alternatywą, która pozwala użytkownikowi na prywatne przeszukiwanie internetu. Powstała przy tym w oparciu o otwarte oprogramowanie.

DuckDuckGo - wyszukiwarka ceniąca twoją prywatność

DuckDuckGo

Wyszukiwarki takie jak Google nie tylko same gromadzą informacje o użytkowniku, ale i pozwalają na ich uzyskanie stronom, na których linki klikamy w wynikach wyszukiwania. DuckDuckGo powstało z myślą o tym, by internauta nie musiał przejmować się, że ktoś bez jego zezwolenia pozyskuje o nim informacje. Wyszukiwarka ta domyślnie chroni prywatność użytkownika.

DuckDuckGo jest związane ze społecznością wolnego oprogramowania. Jakiś czas temu Linux Mint dodał ją jako swoją domyślną wyszukiwarkę. Wzbudziło to spore kontrowersje, gdyż wielu użytkowników nie uznało jej wyższości nad Google. Teraz jednak kolejny darmowy system operacyjny PC-BSD dodał ją do listy proponowanych wyszukiwarek internetowych w Firefoksie.

Zobacz również:

  • Google płaci Apple 15 miliardów dolarów! Za co?
  • Aplikacje i Gry na Androida za darmo. Sprawdź najciekawsze promocje! [7.12.2021]

Na razie DuckDuckGo nie jest zbyt popularne, ale serwis GHacks.net informuje, że wyszukiwarka ta ma coraz więcej użytkowników. Jej rezultaty pochodzą z ponad 50 źródeł, a wyniki wyszukiwania zwykle są nieco inne niż w przypadku Google. Nie dysponuje ona własną wyszukiwarką zdjęć, a w tym celu korzysta z interfejsu Google i Binga. Jeśli jednak cenicie sobie prywatność to warto zapoznać się z DuckDuckGo.