Duńczycy blokują AllofMP3.com

Duński sąd nakazał jednemu z tamtejszych operatorów internetowych zablokowania jego klientom możliwości korzystania z rosyjskiego serwisu muzycznego AllofMP3.com. To wynik zabiegów Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego (IFPI) - która zarzuca Rosjanom piractwo.

O AllofMP3.com pisaliśmy już kilkakrotnie. Ten rosyjski internetowy serwis muzyczny znany jest m.in. z wyjątkowo niskich cen. Za pobranie jednej piosenki trzeba zapłacić w nim równowartość 9 centów (czyli dziesięciokrotnie mniej niż w podobnych amerykańskich serwisach). Problem w tym, iż największe światowe koncerny fonograficzne twierdzą, iż serwis działa nielegalnie i dystrybuuje ich muzykę bezprawnie. Przedstawiciele AllofMP3.com na takie zarzuty odpowiadają zwykle, iż w myśl rosyjskiego prawa serwis działa w pełni legalnie i że nie zamierzają ulegać presji zachodnich koncernów. Więcej informacji na ten temat znaleźć można m.in. w tekście "AllofMP3.com - piraci w przebraniu?".

Kilka miesięcy temu Międzynarodowa Federacja Przemysłu Fonograficznego zainicjowała nową taktykę walki z rosyjskim serwisem - przedstawiciele organizacji uznali, że skoro AllofMP3 nie da się zamknąć, to należy utrudnić klientom korzystanie z serwisu. Zaczęli więc składać pozwy cywilne przeciwko lokalnym dostawcom usług internetowych, w których domagają się blokowania klientom dostępu do AllofMP3.com (tłumacząc, iż serwis ten masowo narusza prawa autorskie).

Takie tłumaczenie najwyraźniej przekonało duński sąd, który orzekł właśnie, iż firma Tele2 powinna zablokować swoim klientom dostęp do AllofMP3.com. Firma zapowiedziała już złożenie apelacji w tej sprawie, zaś jej klienci na razie wciąż mogą odwiedzać rosyjski serwis. Sprawa rozstrzygnąć ma się w najbliższych tygodniach. Przedstawiciele duńskiej branży internetowej są zszokowani wyrokiem - ich zdaniem stanowi on rażący akt cenzury, porównywalny z działaniami chińskich władz w zakresie kontroli Internetu.