Duńczycy mogą kopiować

Władze Danii zamierzają złagodzić przepisy, dotyczące dokonywania kopii utworów muzycznych pobieranych z Internetu.

Rząd Danii planuje zalegalizować wykonywanie kopii utworów muzycznych pobieranych z Internetu. Obecne prawo zabrania Duńczykom jakiegokolwiek kopiowania utworów muzycznych. Nowelizacja obowiązujących przepisów pozwoli na kopiowanie CD, ale tylko na użytek prywatny. Tym samym duńskie prawo stanie się zgodne z regulacjami większości krajów Europy. Natomiast decyzja o legalizacji kopiowania utworów pobieranych z sieci jest pierwszym tak radykalnym posunięciem na świecie.

Rzecznik duńskiego ministerstwa kultury, Kenneth Jorgensen, jako przykład podał nagranie na CD utworów pobranych z Internetu, dzięki czemu będzie możliwe ich odsłuchanie np. w samochodzie. Władze Danii uważają, że nowe przepisy bardziej niż dotychczasowe przystają do obecnej sytuacji. Nadal jednak nielegalne pozostanie rozpowszechnianie takich utworów, w tym korzystanie z serwisów typu Napster.

Międzynarodowa Federacja Przemysłu Fonograficznego (IFPI), reprezentująca światowe wytwórnie muzyczne, jest zszokowana duńską decyzją. "Nie mogę uwierzyć, że Duńczycy chcą zezwolić na wykonywanie kopii utworów chronionych prawami autorskimi" - powiedział przedstawiciel IFPI Allen Dixon. "Według nas jest to niezgodne z dyrektywami Unii Europejskiej i zabronione przez Światową Organizację Handlu" - dodał.

Z kolei duńska organizacja Copy-Dan, zajmująca się prawami autorskimi, podziela pogląd władz swego kraju. "Staramy się być w tym względzie realistami. Wiemy, że dokonywanie cyfrowych kopii utworów jest codziennością. Domagamy się jednak finansowej rekompensaty dla twórców kopiowanych utworów. Może nią być część ceny urządzeń, umożliwiających kopiowanie" - powiedział Sven Karnov, dyrektor ds. praw audiowizualnych.

Więcej informacji:

www.kum.dk

www.copydan.dk

www.ifpi.org


Zobacz również