Duńczycy znaleźli konstrukcyjną wadę w iBookach

Duńska Rada Reklamacji Konsumentów, organizacja wchodząca w skład Narodowej Agencji Konsumentów (zajmującej się ochroną praw konsumentów w tym kraju), opublikowała kompleksowy raport dotyczący wad konstrukcyjnych w komputerach iBook G4 firmy Apple.

Rada podjęła się testów płyt głównych pechowego sprzętu po otrzymaniu dziesięciu skarg od klientów niezadowolonych z działania komputerów i zleciła szczegółową analizę czterech przypadków (zgłoszonych pomiędzy kwietniem a listopadem 2006 r.). Do treści niniejszego artykułu dołączyliśmy pełny raport z badania.

Wadliwy iBook G4

Wadliwy iBook G4

Klienci skarżyli się na problemy z uruchamianiem swoich maszyn. Badanie wykazało iż zimne luty wokół regulatorów napięcia były dziurawe, wskutek czego ulegały powolnemu procesowi niszczenia każdorazowo podczas włączania i wyłączania notebooków. Ostatecznie uniemożliwiało to uruchomienie maszyny. Co ciekawe, zastosowanie zacisku na obudowie (w okolicy trackpada) zamykało otwarte połączenia, przywracając możliwość włączenia iBooka.

Uszkodzone połączenia wokół regulatora napięcia

Uszkodzone połączenia wokół regulatora napięcia

Autorzy raportu wnioskują, iż jest to wynikiem wady konstrukcyjnej komputerów. Doniesienia o problemach z tymi maszynami pojawiały się też w innych krajach. Rada przekazała kopię raportu prawnikom jednego z użytkowników w Stanach Zjednoczonych. Wadliwe komputery należą do jednych z pierwszych wyprodukowanych przez Apple iBooków G4. Badane modele (9164LL/A 800 MHz i 9426LL/A 1GHz) wprowadzone zostały do sprzedaży w kwietniu, a wyszły z niej w październiku 2004 r.

Uszkodzone połączenia wokół regulatora napięcia

Uszkodzone połączenia wokół regulatora napięcia

Rada, w oparciu o wyniki raportu, nakazała firmie Apple zwrot kosztów jednemu z posiadaczy wadliwego iBooka. Firma Apple nie jest zobligowana do refundacji poszkodowanemu użytkownikowi pieniędzy, jednak gdyby tego nie zrobiła, Narodowa Agencja Konsumentów pomoże klientom w składaniu pozwów sądowych przeciw niej.

Jak na razie koncern Steve'a Jobsa nie potwierdził wyników analiz Duńczyków.