Dungeon Siege 3 - taka sobie kontynuacja świetnej serii (recenzja)

Dungeon Siege 3 to długo wyczekiwana kontynuacja świetnych tytułów action RPG osadzonych w świecie fantasy. Za produkcję tego dzieła odpowiedzialne było zupełnie inne studio niż miało to miejsce w przypadku poprzednich odsłon. Czy programiści Obsidian Entertainment stanęli na wysokości zadania?

Dungeon Siege 3 opowiada nam historię potomka Dziesiątego Legionu. Dawni strażnicy królestwa Ehb zostali oskarżeni o zdradę i kompletnie rozbici. Co za tym idzie, gracz musi stanąć na wysokości zadania i podjąć się odbudowania potęgi tej organizacji.

Być może fabuła brzmi dość prosto i trywialnie, jednak na uwagę zasługuje fakt, że jak na grę hack and slash to Dungeon Siege 3 prezentuje się pod tym względem całkiem nieźle. Autorzy scenariusza zdołali wytworzyć klimat, a to już znaczy bardzo wiele. Do tego dochodzą także rozbudowane opcje dialogowe.

Dungeon Siege 3 - taka sobie kontynuacja świetnej serii (recenzja)

Walka w Dungeon Siege 3 jest momentami wybitnie wymagająca.

Skupmy się jednak na ratowaniu świata. Na początku wcielamy się w jednego z czterech dostępnych bohaterów. Każdy z nich posiada własną charakterystykę, cechy szczególne, unikalny wygląd oraz umiejętności specjalne. Bez wahania stwierdzić można, że w tym aspekcie Obsidian Entertainment poradziło sobie bardzo dobrze. Choć wyglądu bohatera nie zmienimy, to jednak sposób ich prezentacji oraz "miodność" działa całkowicie na ich korzyść.

Kolejną ciekawą sprawą są tryby walki. Każdy bohater posiada trzy takowe do wyboru (jeden defensywny i dwa ofensywne) i może się między nimi przełączać zmieniając tym samym dostępne umiejętności. Rzecz bardzo ciekawa i dobra - sama walka jest dzięki temu bardziej skomplikowana niż w innych hack and slashach. Mnie osobiście bardzo się to podoba.

Dungeon Siege 3 - taka sobie kontynuacja świetnej serii (recenzja)

Dungeon Siege 3 charakteryzuje się całkiem niezłą grafiką, nieco gorzej z animacjami.

Inna sprawa, że trochę przerazić się można ilością przeciwników w Dungeon Siege 3 oraz ich siłą. Są oni w stanie szybko położyć naszego bohatera pomimo, że inteligencją nie grzeszą (słabe SI). Ich atutem są pokaźne obrażenia jakie potrafią zadawać i co za tym idzie wiele starć wymagać będzie od nas nadzwyczaj przemyślanej strategii.

Skoro już jesteśmy przy eliminacji hord piekielnych i przeróżnej maści pomiotów będących jedynie wcieleniem zła, to warto zwrócić pewną uwagę na dungeony w Dungeon Siege 3. O tak - te wyglądają nad wyraz dobrze i są klimatyczne oraz ciekawe (dobrze zaprojektowane).

Wpływa na to w dużej mierze przyzwoita grafika. Tu programiści z Obsidian Entertainment nie mają powodów do wstydu bowiem wszystko wygląda w przyzwoicie. Gracze, którym zależy na szczególnych fajerwerkach będą pewnie trochę zawiedzeni, ale źle nie jest.