Dura lex sed lex - jak mawiali starożytni Finowie

Już wkrótce może okazać się, że w Finlandii obowiązywać będą jedne z najbardziej rygorystycznych przepisów dotyczące ochrony dóbr intelektualnych. Tamtejszy parlament przyjął bowiem dyrektywę Unii Europejskiej, która m.in. zabrania nawet kopiowania płyt CD na własny, prywatny użytek.

Fińscy parlamentarzyści zdecydowali się przyjąć dyrektywę bez poprawek, jednak wzbudza ona wciąż wiele kontrowersji. A oto dlaczego:

- nielegalne będzie omijanie mechanizmów zabezpieczających nośniki danych przed kopiowaniem, nawet na prywatny użytek

- nielegalne będzie rozpowszechnianie i promowanie narzędzi (komercyjnych lub darmowych) umożliwiających omijanie zabezpieczeń przed kopiowaniem - mowa tu np. o ripperach płyt DVD, a za promocję może być nawet uznany link odsyłający do strony WWW, która udostępnia tego typu oprogramowanie do pobrania

- nielegalne będzie posiadanie tego typu narzędzi, nawet jeśli korzysta się z nich tylko w ramach dozwolonego użytku prywatnego

- jako narzędzie będzie traktowany każdy poradnik tłumaczący, jak ominąć mechanizmy zabezpieczeń nośników danych.

Wszystko znajduje się teraz w rękach prezydenta Finlandii, pani Tarji Halonen - może ona co prawda zawetować ustawę, ale jak pokazuje praktyka, osoby pełniące funkcję prezydenta w tym kraju rzadko korzystały z tych uprawnień. Ponadto, każde przyjęte przez parlament i podpisane przez prezydenta prawo uzyskuje status zgodnego z konstytucją, wobec czego nie można go później znieść w oparciu o zarzut naruszenia ustawy zasadniczej.

Twarde prawo, ale prawo...

Więcej informacji: AfterDawn

Aktualizacja: 27 grudnia 2005 10:24

Przepisy, o których mowa powyżej, zaczną obowiązywać w Finlandii od 1 stycznia 2006 r. Jedną z pierwszych "ofiar" nowego prawa będzie popularny internetowy serwis AfterDawn.com, którego właścicielem jest firma zarejestrowana właśnie w Finlandii. W myśl wchodzących w życie regulacji, serwis musi przestać umożliwiać internautom pobieranie aplikacji do rippowania płyt CD/DVD - chodzi m.in. o takie narzędzia jak Alcohol 120%, DVDFab Decrypter, DVD Extractor, Easy CDDA Extractor, DVD Shrink, Clone DVD i SmartRipper. Usunięte zostaną także niektóre poradniki, jak posługiwać się wymienionymi programami, a pozostałe teksty z cyklu "how to" zostaną zredagowane.

Więcej informacji: AfterDawn.com


Zobacz również