Duron coraz szybszy

AMD wprowadziła na rynek nowy procesor z serii Duron, taktowany zegarem 750 MHz.

Advanced Micro Devices poinformowała o wprowadzeniu do sprzedaży najnowszego procesora z serii Duron, taktowanego zegarem 750 MHz. Kierownictwo firmy oświadczyło, iż zastosowanie nowego układu w zestawach komputerowych zapowiedziało już ponad 100 producentów z całego świata. Nowe procesory Duron, tak jak poprzednie układy tej serii, będą instalowane w płytach głównych, wyposażonych w złącze Socket A. AMD utrzymuje, iż standard ten zaczyna zdobywać coraz większą popularność. Odpowiednie chipsety do obsługi procesorów Duron opracowały już firmy: Ali, SiS i Via, natomiast płyty główne przeznaczone dla tych układów produkuje już około 50 wytwórców m.in. Abit, Gigabyte, Asus, Epox, Fic, Biostar i MSI.

Duron 750 MHz, wytwarzany w technologii 0,18 mikrona, jest zbudowany z 25 mln tranzystorów. Ma 128 KB tzw. pamięci L1 cache oraz 64 KB pamięci L2. Działa on na szynie systemowej pracującej z prędkością 100 MHz. Dzięki możliwości współpracy z "podwójnie taktowanymi" układami pamięci DDR efektywny transfer danych zwiększa się do 200 MHz.

Układy Duron750 MHz są już od dzisiaj dostępne. Ich cena wynosi 181 USD za sztukę (zamówienia hurtowe). Producent utrzymuje, iż procesory Duron zapewniają lepszą wydajność, w porównaniu z układami Intela z serii Celeron. Na dowód tego wraz z oficjalną informacją o premierze układu firma AMD zamieszcza wyniki niezależnych testów wydajności, przeprowadzonych przy użyciu popularnych narzędzi benchmarkowych.


Zobacz również